Zorunlu trafik sigorta primi internetten sorgulanabilecek -Hazine: -"Sigorta şirketlerinin…

  • Yazı boyutu
Zorunlu trafik sigorta primi internetten sorgulanabilecek
  -Hazine:
  -"Sigorta şirketlerinin…

Zorunlu trafik sigorta primi internetten sorgulanabilecek -Hazine: -"Sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönündeki çalışmalar devam ediyor. Birkaç ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir" -"Zorunlu trafik sigortasında prim, geçen yıl otomobiller için ortalama 189 lira, taksiler için 935 lira ve minibüsler için 1001 lira oldu"

Hazine Müsteşarlığı, vatandaşların zorunlu trafik sigortası primlerini daha kolay araştırmaları için, sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönünde çalışıldığını, bunun da birkaç ay içerisinde tamamlanmasını beklediklerini bildirdi.
     Hazine, son günlerde bazı basın yayın kuruluşlarında haber konusu olan zorunlu trafik ve kasko sigortalarına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.
     Açıklamada, vatandaşların zorunlu trafik sigortası primlerini daha kolay araştırmalarını temin etmek için sigorta şirketlerinin internet sayfalarına prim sorgulama ekranı koymalarının sağlanması yönündeki çalışmaların devam ettiği ve bunun birkaç ay içerisinde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.
     Geçen yıl zorunlu trafik sigortasında otomobiller için ortalama primin 189 lira, taksiler için 935 lira ve minibüsler için de 1001 lira olduğunun ifade edildiği açıklamada, özellikle birden fazla hasar yapmış araçlar için primlerde belli ölçüde artış olabildiğinin altı çizildi.
     Kasko sigortaları ile ilgili olarak yapılan düzenlemenin de uygulamadaki belirsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Nitekim, pert durumunda aracın rayiç değerinin ne olduğu, aracın nerede tamir edileceği vb hususlarda net bir düzenleme olmadığından sürekli olarak tüketici şikayetlerine konu edilmekte idi. Bu hususlar göz önünde bulundurularak tüketiciye, poliçe satın alırken çeşitli seçenekler sunulması öngörülmüştür. Bu suretle, hasar meydana geldikten sonra ortaya çıkacak tartışma ve belirsizliklerin giderilmesi ve tüketicinin yanıltılmasının önlenmesi amaçlanmıştır.
     1 Nisan 2013'de yürürlüğe girecek olan Kasko Sigortası Genel Şartlarında primin ne olacağına ilişkin bir düzenleme yoktur. Bu çerçevede, kasko sigortası ile ilgili düzenlemelerin kasko primlerinde artışa yol açacağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Sigorta şirketleri, rekabet şartları altında primlerini serbestçe belirleyeceklerdir. Esasen, kasko sigortasında 1991 yılından buyana serbest tarife uygulanmaktadır."
     Açıklamada ayrıca, vatandaşların bilinçli tüketiciler olarak 1 Nisan 2013'ten itibaren satın alacakları kasko poliçelerinde poliçenin kapsamı (dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko, tam kasko), aracın rayiç değeri ile ilgili referans yerinin neresi olacağı (tam hasar durumunda rayiç değer oradan alınacak), hasar durumunda aracı kendi istediği tamirhaneye mi yoksa şirketin anlaşmalı tamirhanesine mi götüreceği ve hasar durumunda takılacak parçaların orijinal mi eşdeğer mi olacağı gibi konularda seçme hakkına sahip olacağı bildirildi.
    
     -Sigorta şirketleri-
    
     Hazine, zorunlu trafik sigortasında serbest tarife uygulamasının 2008 yılında başlatıldığını hatırlatarak, zorunlu trafik sigortası yapma ruhsatı bulunan 30 sigorta şirketinin bulunduğunu, bu şirketlerin her biri muhtelif araç türleri ve iller bazında farklı primlerle sigorta yaptıklarına dikkati çekti.
     Bir araç türünde pahalı olan bir sigorta şirketinin, başka bir araç türünde diğerlerine nazaran daha ucuz bir prim talep edebileceğinin kaydedildiği açıklamada, zorunlu trafik sigortası yapan sigorta şirketleri de şöyle sıralandı:
    
     1. AIG Sigorta AŞ
     2. Ak Sigorta AŞ
     3. Allianz Sigorta AŞ
     4. Anadolu Anonim Türk Sigorta AŞ
     5. Ankara Anonim Türk Sigorta AŞ
     6. Aviva Sigorta AŞ
     7. Axa Sigorta AŞ
     8. Demir Sigorta AŞ
     9. Dubai Starr Sigorta AŞ
     10. Ergo Sigorta AŞ
     11. Eureko Sigorta AŞ
     12. Euro Sigorta AŞ
     13. Güneş Sigorta AŞ
     14. Generali Sigorta AŞ
     15. Groupama Sigorta AŞ
     16. Halk Sigorta AŞ
     17. HDI Sigorta AŞ
     18. Hür Sigorta AŞ
     19. Işık Sigorta AŞ
     20. S.S. Koru Sigorta Kooperatifi
     21.Liberty Sigorta AŞ
     22. Mapfre Genel Sigorta AŞ
     23. Neova Sigorta AŞ
     24. Ray Sigorta AŞ
     25. SBN Sigorta AŞ
     26. Sompo Japan Sigorta AŞ
     27. Türk Nippon Sigorta AŞ
     28. Yapı Kredi Sigorta AŞ
     29. Ziraat Sigorta AŞ
     30. Zurich Sigorta AŞ
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir