Zorunlu Karşılıklar Hakkındaki Tebliğ'de değişiklik -Bankalar, ABD doları yükümlülükleri için ABD…

  • Yazı boyutu
Zorunlu Karşılıklar Hakkındaki Tebliğ'de değişiklik
  -Bankalar, ABD doları yükümlülükleri için ABD…

Zorunlu Karşılıklar Hakkındaki Tebliğ'de değişiklik -Bankalar, ABD doları yükümlülükleri için ABD doları cinsinden zorunlu karşılık tesis edecek

Bankalar, Türk lirası yükümlülükleri için Türk lirası, ABD doları yükümlülükleri için ABD doları cinsinden, ABD doları haricindeki yabancı para yükümlülükleri için ABD doları veya avro cinsinden zorunlu karşılık tesis edecek.
     Merkez Bankası'nın "Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, bankalar, Türk lirası yükümlülükleri için Türk lirası cinsinden, ABD doları yükümlülükleri için ABD doları döviz cinsinden, ABD doları haricindeki yabancı para yükümlülükleri için ABD doları veya avro döviz cinslerinden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde açılan hesaplarda, 5'inci maddede öngörülen oranlarda nakden zorunlu karşılık tesis edecekler.
     Daha önce, bankalar, yabancı para yükümlülükleri için ABD doları ve/veya avro cinslerinden zorunlu karşılık tesis edebiliyorlardı.
     Tebliğ, 28 Eylül 2012'de yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir