Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de değişiklik...

  • Yazı boyutu
Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de değişiklik...

Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de değişiklik...

Zorunlu karşılıklara ilişkin tebliğde, bazı teknik değişiklikler yapıldı.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda, "Zorunlu karşılıklara ilişkin operasyonel süreçler dikkate alınarak 2005/1 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de; Türk lirası zorunlu karşılıklar için tesis edilen dövizlerin Türk Lirası karşılıklarının, yabancı para zorunlu karşılıklarda olduğu gibi yükümlülük tarihinde Resmî Gazete'de ilan edilen kurlar kullanılarak hesaplanması, Bankamız nezdinde ABD doları olarak tesis edilen Türk Lirası zorunlu karşılıkların tesis edilen toplam dövizlerin yüzde 50'sinden az olmaması ve dönemler arasında taşınabilme limitinin yüzde 5 olarak belirlenmesini içeren bazı teknik değişiklikler yapılmıştır" denildi.
     Bugünkü Resmi Gazete'te yayımlanan bahse konu değişikliklerin, 17 Ağustos 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 31 Ağustos 2012 tarihinde başlayacağı kaydedildi. Duyuruda ayrıca söz konusu değişikliklerin bankalar üzerinde kayda değer bir etki yapması beklenmediğinin de altı çizildi.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir