Zorunlu karşılıklar artırıldı -Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi…

  • Yazı boyutu
Zorunlu karşılıklar artırıldı
  -Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis 
  edilmesi…

Zorunlu karşılıklar artırıldı -Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarı yaklaşık 1,4 milyar TL artmaktadır -Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla da piyasadan yaklaşık 900 milyon dolar likidite çekilecek

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında, belirlediği strateji çerçevesinde Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarında artış yaptı.
     Merkez Bankası, Zorunlu Karşılıklara İlişkin Para Politikası Kararı'nı, yapılan basın duyurusuyla açıkladı.
     Duyuruya, şu ifadelere yer verildi:
     "Türk Lirası zorunlu karşılık oran artışıyla tesis edilmesi gereken zorunlu karşılık tutarı yaklaşık 1,4 milyar TL artmakta olup, rezerv opsiyon mekanizması (ROM) imkanlarının mevcut oranlarda kullanılmaya devam edildiği varsayıldığında piyasadan yaklaşık 300 milyon TL, 750 milyon dolar döviz ve 350 milyon dolar değerinde altın çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan Türk Lirası efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşecektir.
     Yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla da piyasadan yaklaşık 900 milyon dolar likidite çekilecek ve halihazırda yüzde 10,6 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranı yüzde 11 seviyesinde gerçekleşecektir."
     Duyuruda, zorunlu karşılık oranları, 1 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 15 Şubat 2013 tarihinde başlayacağı belirtildi.
     Duyuruda, Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesisine ilişkin rezerv opsiyonu katsayısının tüm dilimler için 0,1 puan yükseltildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:
     "Bankalar söz konusu imkanı istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 89,1 düzeyindedir. Mevcut imkân dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 12,7 milyar dolar değerinde 237 ton altın tutulmaktadır. Yapılan değişiklik sonucunda imkanın aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız altın rezervlerinde yaklaşık 900 milyon dolar değerinde 16,5 ton artış olması beklenmektedir.
     Türk Lirası zorunlu karşılıklardaki altın ROK artışı 15 Şubat 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 1 Mart 2013 tarihinde başlayacaktır."
    
     Bu çerçevede, değişiklik yapılan yabancı para zorunlu karşılık oranları şöyle:
    
    
     Türk Lirası Yükümlülükler
     Mevcut Oranlar (Yüzde)
     Yeni Oranlar (Yüzde)
    
     Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar ile 1 aya kadar ve 3 aya kadar (1 ve 3 ay dâhil) vadeli mevduatlar/katılma hesapları
     11
     11,25
    
     6 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (6 ay dâhil)
     8
     8,25
    
     1 yıla kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları
     6
     6,25
    
     1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar/katılma hesapları ile birikimli mevduatlar/katılma hesapları
     mevduatlar/katılma hesaplarında
     5
     5
    
     1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler
     11
     11,25
    
     3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli diğer yükümlülükler
     8
     8
    
     3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler
     5
     5
    
    
    
     Yabancı Para Yükümlülükler
     Mevcut Oranlar (Yüzde)
     Yeni Oranlar (Yüzde)
    
     Vadesiz ve ihbarlı DTH, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar (1, 3 ve 6 ay dâhil) ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesapları
    
     11,5
    
     12
    
     1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesapları ile birikimli DTH ile yabancı para katılma hesapları maden depo hesapları ve birikimli döviz tevdiat ile yabancı para katılma hesaplarında yüzde
     9
     9
    
     1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) diğer yükümlülükler
     11,5
     12
    
     3 yıla kadar vadeli (3 yıl dahil) diğer yükümlülükler
     9,5
     10
    
     3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler
     6
     6
    
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir