Zorunlu karşılıklar artırıldı

  • Yazı boyutu
Zorunlu karşılıklar artırıldı

Zorunlu karşılıklar artırıldı

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduat ile 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler haricinde kalan vadeler için 0,5 puan artırıldı
     Merkez Bankası'nın, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğde Değişiklik yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, vadesiz ve ihbarlı döviz tevdiat, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli döviz tevdiat, yabancı para katılma ve kıymetli maden depo hesaplarında yüzde 11,5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli yabancı para diğer yükümlülüklerde yüzde 11,5, 3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli yabancı para diğer yükümlülüklerde yüzde 9,5 olarak belirlendi.
     En fazla yüzde 30'u yüzde 20'lik ilk dilimine denk gelen tutarı 1,3, yüzde 5'lik ikinci dilimine denk gelen tutarı 1,8, yüzde 5'lik üçüncü dilimine denk gelen tutarı 2,3 katsayısıyla çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden standart altın cinsinden olacak.
     Tebliğ 21 Aralık 2012'de yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir