Zorlu Enerji, İsrail projelerinin finansmanını tamamladı

  • Yazı boyutu
Zorlu Enerji, İsrail projelerinin finansmanını tamamladı

Zorlu Enerji, İsrail projelerinin finansmanını tamamladı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, her birinde yüzde 42,15 oranında ortak olduğu ve İsrail'de faaliyet gösteren, sanayi tesislerine elektrik ve buhar sağlanması amacıyla kurulan Ashdod Energy Ltd ile Ramat Negev Energy Ltd doğalgaz santrallerinin proje finansmanını tamamladığını açıkladı.
     Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamasında, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ'nin İsrail'de faaliyet gösteren, sanayi tesislerine elektrik ve buhar sağlanması amacıyla kurulan yaklaşık 55 MW elektrik ve 40 ton/saat buhar üretim kapasiteli Ashdod Energy Ltd ile 120 MW elektrik ve 70 ton/saat buhar üretim kapasiteli Ramat Negev Energy Ltd doğal gaz santrallerinin proje finansmanı tamamlandığı belirtildi.
     Açıklamada, şunlar ifade edildi:
     "Ashdod için 355 milyon İsrail Şekeli, Ramat Negev için ise 766 milyon İsrail Şekeli olmak üzere maliyetleri toplamda yaklaşık 1,1 milyar İsrail Şekeli olan projelerin, yüzde 80'inin (geri dönüşsüz) kredi ile ve yüzde 20'sinin ise özkaynak ile finanse edilmesi planlanmaktadır. 2014 yılının ikinci yarısında tamamlanması düşünülen projelerin kredi geri ödemesi, santrallerin işletmeye alınmasından itibaren 18 yıl olup, kredi faizi, projelerin ratingine bağlı olarak değişkenlik gösterecek ve yüzde 5,75 oranında olacaktır. Projelerin mühendislik, inşaat, satın alma ve lojistik faaliyetleri (EPC) M+W Israel Ltd Şirketi ve operasyon, bakım hizmetleri ise Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ tarafından yerine getirilecektir. Ashdod Energy Ltd ve Ramat Negev Energy Ltd şirketlerinin diğer ortağı ise yüzde 57,85 hissedarlık oranı ile Edeltech Ltd'dir."
    
    
    

Bu haberi 170 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir