Ziraat Bankası'nın 2012 yılı net karı 2,65 milyar lira -Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin…

  • Yazı boyutu
Ziraat Bankası'nın 2012 yılı net karı 2,65 milyar lira
  -Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin…

Ziraat Bankası'nın 2012 yılı net karı 2,65 milyar lira -Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: -"2013 yılında sendikasyon ve eurobond ihracı planlıyoruz" -"İstanbul finans merkezine taşınma konusundaki süreç devam ediyor"

Ziraat Bankası 2012 yılında 2 milyar 650 milyon lira net kar elde ettiğini bildirdi.
     Ziraat Bankası açıklamasında, Bankanın 2012 yılında net karının 2 milyar 650 milyon lira olduğu belirtilirken, 2012 yılı 4. çeyrekte 764 milyon lira kar elde ettiği kaydedildi. Ziraat Bankası'nın aktif toplamı ise 162 milyar 868 milyon lira oldu.
     Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, konuya ilişkin açıklamasında, öncekilerle menşei ve diğer özellikleri itibariyle farklılıklar gösteren küresel krizde, güçlü özkaynak başta olmak üzere sürdürebilir karlılık ve verimlilik rasyolarına sahip olmanın öneminin bir kez daha görüldüğünü ifade ederek, Ziraat Bankası'nın faaliyetlerini, özkaynaklarla uyumlu bilanço yapısı içinde sürdürülebilir karlılık ve verimlilik stratejisi çerçevesinde geliştirmekte olduğunu kaydetti.
     Banka'nın aktif büyüklüğünün 2012 yılında değişmediğini ve net kar ile birlikte diğer karlılık ve verimlilik rasyolarının olumlu yönde gelişmekte olmasının değişim projelerinin önemli bir taşıyıcı kolonu olan finansal yapılanmanın stratejileriyle uyum içinde olduğuna işaret ettiğini kaydeden Aydın, "Uygulamaya almaya devam etmekte olduğumuz yeni iş modelimiz ile bu olumlu seyri daha da geliştirerek sürdürülebilir kılmak istiyoruz" dedi.
    
     -"2013 yılında 150 şube açmayı planlıyoruz"-
    
     Aydın, 2012 yılında bilançonun özkaynaklarla uyumlu ve dengeli bir yapıya kavuşması, kaynak yapısının çeşitlendirilmesi, karlılığın sürdürülebilir olması ve kalitesinin artırılması hedefleri çerçevesinde, özkaynakları güçlendirmeye devam ettiklerini, kısa vadeli mevduat dışı kaynakların azaltıldığını, çekirdek mevduata ve mevduat dışı kaynakları çeşitlendirmeye odaklanarak vade yapısını uzatma çabalarını sürdürdüklerini ve bu çerçevede daha dengeli ve müşteri ağırlıklı bir bilançoya dönüşüm yolunda mesafe katetmekte olduklarını belirtti.
     Gerek finansal yapılanma anlamında gerekse iş modelinin geliştirilmesi çerçevesinde yürüttükleri yeniden yapılanma sonucunda ağırlıkla kamuyu finanse eden bir yapıdan reel sektöre daha fazla katkıda bulunan ve müşteri ağırlıklı bilançoya sahip bir bankaya geçişin görülmekte olduğunu, tasarruf seviyesi düşük olan Türkiye'de mevduatın yanı sıra alternatif yatırım araçları ve yurt dışı finansman olanaklarını da kullanarak kaynak yapısını çeşitlendirmeye ve vade yapısını uzatmaya yönelik gayretlerinin 2013 yılında artarak devam edeceğini, bu çerçevede sendikasyon ve eurobond ihracı planladıklarını ifade eden Aydın, "Özkaynaklarını güçlendirmekte olan, likiditesi ve kaynak yapısı güçlü bir banka olarak, daha da keskinleşmesini beklediğimiz rekabet içinde piyasaların sunduğu iş imkanlarını daha etkin kullanarak ekonomiye sağlamakta olduğumuz katkıyı artırıyor olacağız" dedi.
     Aydın, 2013 yılında Ziraat Bankası'nın 150'inci yılını kutlarken İstanbul ve Anadolu'nun büyük şehirlerinde ağırlıklı olmak üzere 150 şube daha açmayı planladıklarını belirtti.
     İstanbul finans merkezine taşınma konusundaki sürecin devam ettiğini aktaran Aydın, "Ancak hazırlıklarımızı tamamlamak amacıyla genel müdürlüğümüzün önemli bir kısmını halihazırda İstanbul'a taşımış durumdayız" dedi.
    
    
    

Bu haberi 65 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir