Ziraat Bankası'ndan yılın ilk yarısında 1,272 milyar lira net kar -Ziraat Bankası Genel Müdürü…

  • Yazı boyutu
Ziraat Bankası'ndan yılın ilk yarısında 1,272 milyar lira net kar
     -Ziraat Bankası Genel Müdürü…

Ziraat Bankası'ndan yılın ilk yarısında 1,272 milyar lira net kar -Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: -"Bankamızın Haziran 2012 itibarıyla net karı 1 milyar 272 milyon lira olarak gerçekleşmiştir" -"Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında net karda yüzde 25'lik bir artış görülmektedir" -"İlgili dönemde sermaye yeterlilik oranımız ise yüzde 17,4 olarak gerçekleşmiştir" -"Bankamızın bu çeyrekte, toplam aktif büyüklüğü 153,7 milyar lira olmuştur" -"Haziran sonu itibarıyla kredilerimiz 69,5 milyar lira olarak gerçekleşmiş, kredilerin aktif içindeki payı yüzde 45 olmuştur" -"Haziran sonu itibarıyla mevduatımız 106,6 milyar lira olarak gerçekleşmiştir"

Ziraat Bankası 2012 yılının ilk yarısında 1 milyar 272 milyon lira net kar açıkladı.
     Ziraat Bankası AŞ'nin, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan bilançosunda, 2012 yılında 30 Haziran itibariyle bankanın konsolide olmayan net dönem karının 1 milyar 271 milyon 889 bin lira olduğu belirtildi.
     Bankanın yine KAP'ta yayınlanan "2. Çeyrek Ara Dönem Faaliyet Raporu"nda görüşlerine yer verilen Genel Müdür Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası'nın, sürdürülebilir karlılık ve verimliliği esas alan stratejik hedefleri çerçevesinde, 2012 yılının ikinci çeyreğinde de finansal ve organizasyonel yapısını güçlendirmeye devam ettiğini vurguladı.
     Aydın, "Bankamızın Haziran 2012 itibarıyla brüt karı 1 milyar 696 milyon lira, vergi karşılığı 424 milyon lira ve net karı da 1 milyar 272 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında net karda yüzde 25'lik bir artış görülmektedir" değerlendirmesini yaptı.
     Öncelikli hedefleri arasında yer alan karlılık ve verimlilik rasyolarından özkaynak karlılığının 2011 yıl sonunda yüzde 16,1, Mart 2012'de yüzde 19,2, Haziran 2012'de %18,1 olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Aydın, 2011 yıl sonunda yüzde 1,3, Mart 2012'de yüzde 1,7 olarak gerçekleşen aktif karlılığı rasyosunun ise Haziran sonu itibarıyla yüzde 1,6 olduğuna işaret etti. Aydın, "İlgili dönemde sermaye yeterlilik oranımız ise yüzde 17,4 olarak gerçekleşmiştir" dedi.
     Aydın, şunları ifade etti:
     "Bankamızın bu çeyrekte, toplam aktif büyüklüğü 153,7 milyar lira olmuştur. Bilanço yönetiminde ana stratejimiz, doğru bir zamanlama ile menkul değerler ağırlıklı bir bilançodan kredi ağırlıklı bir bilanço yapısına geçmek ve reel ekonomiye daha fazla katkı sağlamaktır. Haziran sonu itibarıyla kredilerimiz 69,5 milyar lira olarak gerçekleşmiş, kredilerin aktif içindeki payı yüzde 45 olmuştur.
     Bilançomuzun pasif tarafında, tabana yaygın ve düşük maliyetli kaynak sağlama çalışmalarına devam edilmektedir. Haziran sonu itibarıyla mevduatımız 106,6 milyar lira olarak gerçekleşmiş, mevduatın toplam pasifler içindeki payı yüzde 69 olmuştur. Mevduatımızın en büyük bölümünü yüzde 51 ile tasarruf mevduatı oluşturmaktadır."
    
     -"Menkul kıymet ihracı yıl içinde 2 milyar liraya ulaştı"-
    
     Kaynak yapısının çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi hedefi kapsamında, ilki 2012'nin ilk çeyreğinde gerçekleştirilen TL cinsi menkul kıymet ihracının ikincisinin bu dönem içinde gerçekleştirildiğini anımsatan Aydın, "Toplam 500 milyon lira olarak planlanan söz konusu ihraca 2,2 milyar lira tutarında talep gelmiş, nihai ihraç tutarı, ek satış haklarının da kullanılması ile 1 milyar lira olarak gerçekleştirilmiştir. Böylece, yıl içindeki toplam menkul kıymet ihraç hacmimiz 2 milyar liraya ulaşmıştır" bilgisini verdi.
     Bankanın, uzun vadeli ve düşük maliyetli kaynak sağlama çalışmaları kapsamında da, Avrupa Yatırım Bankası ile KOBİ'lerin finansmanına yönelik 100 milyon Avro'luk bir kredi anlaşması imzaladığını ifade eden Aydın, Türkiye'nin en yaygın bankası olan Ziraat Bankası'nın bu dönemde de hizmet ağını genişletmeye devam ettiğini belirtti.
     Aydın, şunları kaydetti:
     "Bankamız toplam şube sayısını 44 adet artırarak 1.498'e çıkartmış, Türkiye'nin 409 noktasında halkımızın bankacılık ihtiyaçlarını tek başına karşılamayı sürdürmüştür. Personel sayımız Haziran sonu itibarıyla 24 bin 116 kişiye ulaşmıştır. Bankamız yurt içi ve yurt dışı iştiraklerin daha etkin faaliyet göstermesine yönelik çalışmalarını da aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda, yeni hizmet modelinin yurt dışı şube ve iştiraklerle entegrasyonu sağlanarak sinerji yaratılması amaçlanmaktadır."
    
     -Uluslararası alanda da en geniş hizmet ağına sahip Türk bankası-
    
     Bu arada, Faaliyet Raporu'nda, Banka'nın Haziran 2012 itibariyle, Türkiye'nin 409 noktasında tek banka olarak faaliyetlerine devam ettiği, uluslararası alanda da en geniş hizmet ağına sahip Türk bankası konumunda olduğu vurgulandı.
     Banka'nın, dünyanın 17 ülkesindeki 16 şubesi, 8 bağlı şubesi, 1 temsilciliği, 8 iştirak bankası ve bunlara ait 53 şube ile yurt dışında toplam 78 noktada faaliyet gösterdiği de belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir