Ziraat Bankası: -"Çek ve risk raporları, Ziraat Bankası şubelerinden ve internet sitesinden…

  • Yazı boyutu
Ziraat Bankası:
  -"Çek ve risk raporları, Ziraat Bankası şubelerinden 
  ve internet sitesinden…

Ziraat Bankası: -"Çek ve risk raporları, Ziraat Bankası şubelerinden ve internet sitesinden alınabiliyor"

Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, çek ve risk raporlarının Ziraat Bankası şubelerinden ve internet sitesinden alınabildiğini bildirdi.
     Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, çeki ticari işlerinde finansal bir enstrüman olarak kullanan gerçek ve tüzel kişilerin, çek kabul etmekle risk alıp almadıklarını, aldılarsa boyutunu görmelerine ve kararlarını somut bilgilere dayanarak vermelerine yardımcı olacak çek ve risk raporlarının, Ziraat Bankası şubelerinden ve internet şubesinden alınabildiği kaydedildi.
     Açıklamada, çek ve risk raporunun alınabilmesi için, rapora konu kişinin şahsen şubelere başvurması gerektiği ve tüzel kişilere ait raporların, bu konuda tüzel kişi tarafından yetkilendirilmiş gerçek kişi temsilcilerine verildiği vurgulandı.
     Bankanın internet şubesi müşterilerinin de bu raporları ayrıca bankanın internet şubesinden alabileceğine işaret edilen açıklamada, Ziraat Bankası internet şubesinden alacakları bu hizmet için ödeyecekleri bedelin 2 lira olduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Bu uygulama günümüz ticari hayatının önemli ödeme araçlarından birisi olan çek ile ilgili olarak hem kullanımını artıracak hem de karşılıksız çek sayısını düşürecektir. Çek raporu, hesap sahibinin geçmiş çek ödeme performansına ilişkin; kaç adet çek keşide ettiğini, bunlardan kaç tanesini ibraz tarihinde, kaç tanesini ibraz tarihinden sonra ödediğini veya rapor tarihi itibarıyla ödemediği (karşılıksız kalan) göstermekte ayrıca bunların tutarlarına ilişkin bilgiler de vermektedir. Çek raporları, çek keşide eden gerçek ve tüzel kişilerin, 2007 yılı ve sonrasında ibraz tarihinde ödemiş olduğu (arkası yazılmamış) çekler ile 2009 ve sonrasında bankalarca Kredi Kayıt Bürosu'na bildirilmiş olduğu arkası yazılmış çeklerine ait bilgilerini içeriyor. Bankalar bugüne kadar karşılıksız çek verilerine sunabiliyorken bundan böyle zamanında ödenmiş çek bilgilerine de ulaşmak mümkün olacak. Bu durum doğal olarak, çeklerini düzenli ödeyen kişilerin finans kurumları ile olan ilişkilerinde itibar kaynaklı avantajlar sağlayacaktır."
    
    
    

Bu haberi 219 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir