Zeytinyağında ihracata iyi başladık -Geçen sezon zeytinyağı ihracatı, yüzde 65 oranında…

  • Yazı boyutu
Zeytinyağında ihracata iyi başladık
  -Geçen sezon zeytinyağı ihracatı, yüzde 65 oranında…

Zeytinyağında ihracata iyi başladık -Geçen sezon zeytinyağı ihracatı, yüzde 65 oranında yükselirken, bu dönemin ilk ayındaki artış yüzde 140 olarak gerçekleşti -1 Kasım'da başlayan sezonun ilk ayında, Kanada'ya yapılan zeytinyağı ihracatı, geçen döneme göre 110, İtalya'ya 11 katına ulaşırken, ABD'ye gönderilen ürün miktarı yüzde 989, Suudi Arabistan'a yüzde 315, Çin'e ise yüzde 276 artış gösterdi

Zafer Akpınar - Geçen sezon zeytinyağı ihracatı, miktar olarak yüzde 65 oranında yükselirken, 1 Kasım'da başlayan bu sezonun ilk ayındaki artış geçen döneme göre yüzde 140 olarak gerçekleşti.
     AA muhabirinin Ege Zeytin ve Zeyinyağı İhracatçıları Birliği'nden aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracat sezonları, farklı tarih aralıklarını kapsıyor.
     Zeytin ihracat sezonu 1 Ekim'de başlayıp, sonraki yılın 30 Eylülünde sona ererken, zeytinyağı ihracatı ise 1 Kasım ile 31 Ekim arasındaki dönemde oluyor.
     31 Ekim 2012'de sona eren geçen sezonda Türkiye'nin toplam zeytinyağı ihracatı, geçen döneme göre yüzde 65 artarak, 20 bin tona yaklaştı. Değer olarak ise ihracat, yüzde 33 yükselişle 65 milyon dolara geldi.
    
     -Bu sezona hızlı başladık-
    
     1 Kasım 2012'de başlayan zeytinyağı ihracat sezonuna ise hızlı giriş yapıldı. Geçen sezonun aynı dönemine göre Kasım ayındaki zeytinyağı ihracatı, yüzde 140 artış gösterdi.
     Sezonun ilk ayında ihracat, miktar olarak yaklaşık 2 bin 400 tona (yüzde 140 artış), değer olarak da yüzde 118 artışla 8 milyon dolara ulaştı.
    
     -İhracat artışında Kanada ilk sırada-
    
     Geçen dönem en fazla ihracat artışının yaşandığı ülke Polonya oldu. Bu ülkeye zeytinyağı ihracatı, sezonda, yüzde 2116 arttı.
     Bu sezonun ilk ayında en fazla ihracat artışı ise Kanada'ya gerçekleşti. Bu ülkeye yapılan ihracat, 110 katına ulaşarak, 50 bin kilograma yaklaştı.
     Kanada'nın ardından gelen İtalya'ya gerçekleştirilen ihracat, 11 katına çıktı ve bu ülkeye Kasım ayında 474 bin kilogram ürün gönderildi.
     Miktar olarak en fazla ihracat artışının yaşandığı diğer ülkeler sırasıyla, ABD (yüzde 989), Güney Kore (yüzde 727), Suudi Arabistan (yüzde 315), Malezya (yüzde 300), Çin (yüzde 276) oldu.
     Madagaskar, Endonezya, Filipinler, Moğolistan, Taylan, Hollanda, İspanya, Litvanya, Ukrayna ve Katar'a yapılan zeytinyağı ihracatında ise yüzde 100 artış yakalandı.
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir