'Zengin evi'ne hem KDV hem kira vergisi zammı!

  • Yazı boyutu
'Zengin evi'ne hem KDV hem kira vergisi zammı!

Zenginlerin kira vergisi yaklaşık bin lira artacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide adaleti sağlamaya yönelik bazı düzenlemeler yapıldığını belirterek bunlardan birinin de konut teslimlerinde alınan KDV uygulaması olduğunu söyledi. Mevcut uygulamada, konut teslimlerinde KDV uygulamasına gidildiğini, bunun da 149 metrekareye kadar yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 olarak uygulandığını aktaran Şimşek, “Şimdi yeni bir düzenlemeyle, sadece metrekareye bakmayacağız. Onun yerine Bakanlar Kurulu, bu oran uygulamalarını konutun değerine göre belirleyebilecek’’ dedi. Böylece fiyatı pahalı ve 150 metrekareden daha küçük evlerin vergisi (KDV) daha yüksek olacak. Diğer yandan 150 metrekarenin üstünde büyüklüğe sahip ancak fiyatı daha ucuz olan konutların vergisi de yüzde 18’in çok daha altında olabilecek. Uzmanlar Bakanlar Kurulu’nun evlerin fiyatına göre oranlar belirleyeceğini ve verginin bu orana göre alınacağını tahmin ediyor.

ZENGİNE BİN LİRALIK İSTİSNA ZAMMI
Diğer yandan binaların konut olarak kiraya verilmesi halinde kira gelirinin bir kısmının vergiden istisna edildiğini de anlatan Şimşek, “Örneğin geçen yıl, kira geliriniz 2 bin 800 liranın altındaysa bu istisna söz konusuydu. Bu yıl 3 bin liraya çıkacak bu istisna. Fakat eğer sizin elde ettiğiniz kazançların toplamı 88 bin lirayı aşıyorsa, biz bu istisnayı kaldırıyoruz” diye konuştu. Böylece yıllık 88 bin liranın üstünde kira ve örneğin kâr payı geliri olan zenginler yaklaşık bin liralık istisna indiriminden yararlanamayacak.

ÖZSERMAYEYİ GÜÇLENDİRECEK
Diğer yandan Bakanlar Kurulu’na, işletmelerde kullanılan yabancı kaynaklara ilişkin faiz, komisyon, kâr payı, vade farkı adı altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının yüzde 10'una kadar olan kısmının, gider olarak indirilemeyeceği yetkisi verilecek. Şimşek, amaçlarının sermayeyi güçlendirmek, özsermayeyi teşvik etmek, aşırı borçlamayı sınırlandırmak olduğunu belirterek, "Daha sonraki dönemde gerekirse bu yetki kullanılacak" dedi.

DEVLET, HAKSIZ VERGİYE FAİZ ÖDEYECEK
* Asgari 500 milyon TL'lik yatırımların inşaatındaki işlerin KDV'si bir sonraki yıl iade edilecek.

* Haksız yere tahsil edilen vergi vatandaşa yüzde 12 tecil faizi ile ödenecek. İdarenin haksızlığı durumunda ilk tahsilat tarihinden itibaren, vatandaş haksızsa, vatandaşın başvuru tarihinden itibaren faiz işleyecek.

* Yeşilay'a yapılan bağışların tümü kurumlar ve gelir vergisinden indirilecek.

‘ZENGİNE İSTİSNA TANIMAYACAĞIZ ’
Şimşek, “Zengine istisna tanımayacağız. Yılda gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının toplamı 88 bin lirayı aşanlara 3 bin liralık istisnayı artık sağlayamayacağız” dedi.

KİM NE DEDİ?
İBRAHİM TÜRKİŞ / Finans Denetim

"Konutun satış fiyatına dikkat edilmeli"
Evin değerine göre yapılacak olan değerlendirme özü itibarıyla doğru. Fakat teknik birtakım tedbirlerle manipülatif fiyat değişikliklerinin mutlak suretle önüne geçilmeli. Şu anda piyasada gayrimenkullerin zaman zaman gerçeğin dışında fiyatlarla satıldığını duyuyoruz. Bu hem devleti kayba sokuyor hem de iyi niyetli ve dürüst inşaatçılara karşı rekabet dezavantajı yaratıyor.

ÖMER FARUK ÇELİK / Sinpaş GYO

Bu düzenleme sektörü kaosa sürükler
Bu gelişme sektörü bir kaosun içine sokacak. Çünkü biz maketten evler satıyoruz. Maketler üzerinden yaptığımız kontratla fiyatı belirliyoruz. Konutu teslim ettiğimizde de KDV doğuyor. Yaptığımız evlerin KDV’sini yaptığımız sözleşmeyle ve evi teslim etmeden alıyoruz. Şimdi teslim ettiğimiz gün KDV doğduğu için müşteriden fazladan KDV isteyeceğiz. Bu sektörü zorlar.

NAZMİ DURBAKAYIM / Teknik Yapı

Değeri düşük olana doğru kayış olacak
Maliye Bakanlığı’nın getirmeye çalıştığı ‘konut değerine göre vergilendirme’ yöntemi, kademeli olursa bizim de desteklediğimiz bir vergilendirme sistemi olur. Bu sistem, konut almak isteyenleri arsa değeri yüksek olan bölgelerden prim potansiyeli olan ve arsa değeri daha düşük olan bölgeleri tercih ettirmeye yönelik olabilir. Umarım yeni sitem ile yapı müteahhidinin KDV farkı uygulaması son bulur.

 

 

Kaynak: HABERTÜRK


Bu haberi 299 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir