Zamların enflasyona etkisi... -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Elektrik ve…

  • Yazı boyutu
Zamların enflasyona etkisi...
  -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: 
  -"Elektrik ve…

Zamların enflasyona etkisi... -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar, yıl sonu enflasyon hedefini 1-2 puan artırabilir" -"Hükümet, bütçe disiplininden taviz vermemeyi seçti ve bence doğru da bir karar aldı"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların, yıl sonu enflasyon hedefini 1-2 puan artırabileceğini bildirdi.
     Elektrik ve doğalgaza yapılan zamların enflasyona etkisine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Karagöl, söz konusu iki girdinin, hem üretimin hemde enflasyon hesabının en önemli kalemlerinden biri olduğunu söyledi.
     Karagöl, bu nedenle zamların, enflasyonu direkt ve önemi oranda etkileyeceğini ifade etti.
     Hükümetin bir tercih yapma noktasına geldiğini ve tercihini, söz konusu iki kaleme zam yapmakta kullandığını dile getiren Karagöl, şunları kaydetti:
     "Burada enflasyonla bütçe dengesi arasında bir tercih söz konusu. Hükümet, bütçe disiplininden taviz vermemeyi seçti ve bence doğru da bir karar aldı. Hele ki kriz ortamında bunun yapılması gerekirdi, çünkü bütçe dengesinden hafif bir sapma, diğer faktörleri de ciddi oranda etkileyecekti. Hükümet, bu sayede ileride oluşabilecek bir riski de engelleme yönünde bir adım atmış oldu. Siyasi sonucu olsa bile bunu yapmaları, bütçe disiplinini sağlamaları gerekiyordu ve bunu da yaptılar."
     Prof. Dr. Karagöl, bu kapsamda enflasyonun mutlaka söz konusu kararlardan etkileneceğini belirterek, zamların yıl sonu enflasyon hedefini 1-2 puan artırabileceğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir