Yurt içinde piyasalar Kasım ayı enflasyon verilerini takip edecek

  • Yazı boyutu
Yurt içinde piyasalar Kasım ayı enflasyon verilerini takip edecek

Yurt içinde piyasalar Kasım ayı enflasyon verilerini takip edecek

Küresel piyasalar ABD'de "mali uçurum" riskiyle ilgili görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına yönelik beklentiler ve Avrupa'da Yunanistan'ın borç sorununun şimdilik ortadan kalkmasıyla pozitif seyrediyor. Yurt içinde piyasalar geçtiğimiz hafta beklentilerden iyi gelen dış ticaret verilerinin ardından bugün açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerini takip edecek.
     Geçtiğimiz haftanın ilk yarısında düşüşe geçen ABD'de hisse senetleri piyasası, haftanın ikinci yarısında "mali uçurum" sorununun yıl başına kadar çözüleceğine yönelik açıklamaların iyimserliğiyle toparladı ve Dow Jones Endeksi haftalık bazda hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 13.025 puandan kapattı.
     Almanya'da DAX Endeksi Yunanistan'ın borç sorunu ile ilgili olarak hükümetlerin anlaşmaya varmasının ardından yükselişe geçerek, analistlerin güçlü direnç olarak dikkati çektikleri 7.400'ün hemen üzerinde kapandı. İspanya'da IBEX 35 Endeksinin, dar bant içindeki dalgalı hareketine devam etmekle birlikte haftayı pozitif kapattığı görüldü.
     Yurt içinde gösterge tahvilin bileşik faizi, Merkez Bankası'nın faizleri düşüreceği beklentisi ile tarihinin en düşük seviyesi olan 5,93'e kadar geriledi, İMKB 100 Endeksi de tarihinin en yüksek kapanış rekorunu kırarak 73 bin puanın üzerinde kapandı.
     Analistler cuma günü açıklanan Ekim ayı dış ticaret açığının beklentilerin altında olmasının piyasaları pozitif yönde desteklediğini belirtiyor, bugün ise açıklanacak Kasım ayı enflasyon verilerinin takip edileceğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TUİK Kasım ayı TÜFE
     10.00 Türkiye, TUİK Kasım ayı ÜFE
     10.00 Türkiye, Kasım ayı imalat sanayi PMI
     11.00 Avro Bölgesi, Kasım ayı imalat sanayi PMI
     15.58 ABD, Kasım ayı imalat sanayi PMI
     17.00 ABD, Kasım ayı ISM imalat sanayi endeksi
     17.00 ABD, Ekim ayı inşaat harcamaları
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir