Yurt içinde piyasalar cari açık verileri ile yönünü belirleyecek

  • Yazı boyutu
Yurt içinde piyasalar cari açık verileri ile yönünü belirleyecek

Yurt içinde piyasalar cari açık verileri ile yönünü belirleyecek

Bugün yurt içinde piyasaların cari açık verileri ile yönünü belirlemesi bekleniyor.
     ABD'de piyasalar açıklanacak ikinci çeyrek bilançolarına yönelik olumsuz beklenti ve açıklamalarla negatif seyrediyor. Dün yüzde 0,65 oranında değer kaybeden Dow Jones endeksinin kısa vadeli yükseliş trendinin kritik desteği konumundaki 12.660 seviyesinin hemen üzerinde tutunabildi.
     Avrupa tarafında ise İspanya'yı kurtarma planındaki detayların netleşmeye başlaması, Almanya'da yüksek mahkemenin Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) ilişkin itirazı görüşmeye başlaması kısa süreli soru işaretlerine neden olduysa da piyasaların genel olarak mahkemeden aleyhte bir karar çıkmayacağına yönelik beklentileri fiyatladığı görülüyor. Ayrıca İngiltere'de açıklanan sanayi üretimi verileri de son dönemde beklentilerden olumlu gelen makro verilerden bir diğeri olarak piyasalara olumlu yönde katkı yaptı. Dün İspanya ve İtalya'da 10 yıllık tahvil faizleri sert bir şekilde düşerken borsalarında yüzde 0,40 ile 0,80 arasında yükselişlerle kapattığı görüldü.
     Avrupa tarafında görülen olumlu havaya rağmen avro/dolar paritesinin son iki yılın dip seviyesinden güçlü tepkiler verememesi dikkat çekiyor. Dün de 1,2236 seviyesine kadar gerileyen parite buradan gelen tepki alımlarına rağmen 1,2300 seviyesi üzerine yükselemedi ve bugün uluslararası piyasada 1,2260 - 1,2270 aralığında işlem görüyor.
     Yurt içinde ise Hazine ihalesine gelen yüksek talep sonrasında tahvil-bono piyasasındaki son bir haftada görülen güçlü alıcılı seyrin yorgunluk belirtileri gözlense de devam ettiği görüldü. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 8 seviyelerinden başladığı günü yüzde 7,93 seviyesinden kapatırken İMKB'de de 2012 yılı zirve denemesinin başarısız olmasına karşın endeksin 63.000 üzerinde kapattığı görüldü. İMKB 100 endeksi dün en yüksek 63.575 puanı gördükten sonra gelen kar satışları ile günü yüzde 0,82 oranında yükselişle kapattı.
     Bugün için analistler yurt içinde açıklanacak dış ticaret ve cari işlemler dengesi verilerinin piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını belirtiyorlar. Uzmanlar kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımı konusunda cari açığa atıfta bulunmaları nedeniyle cari açıkta görülebilecek iyileşmelerin piyasalarda not artırımı beklentisini artıracağını belirtiliyor. Analist raporlarında İMKB 100 endeksi için cari açığın beklentilerden iyi gelmesi durumunda 2012 zirvesini kırarak 64.000, 64.500 seviyelerine doğru yükselişine devam edebileceğini, aksi durumda sert bir düzeltme hareketinin başlayabileceğini kaydediliyor.
    
     Piyasaların takip edeceği veriler şöyle:
    
     09.45 Fransa Mayıs Cari İşlemler Dengesi
     10.00 Türkiye Mayıs Cari İşlemler Dengesi
     11.00 İspanya Mayıs CB Öncü Göstergeler Endeksi
     15.30 ABD Haftalık Chikago FED Finansal Koşullar Endeksi
     17.00 ABD Mayıs Toptan Stoklar
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir