Yurt içinde gözler Merkez Bankası'nda...

  • Yazı boyutu
Yurt içinde gözler Merkez Bankası'nda...

Yurt içinde gözler Merkez Bankası'nda...

Yurt içi piyasalar bugün Merkez Bankası toplantısına odaklandı.
     Küresel piyasalarda dün kar satışlarının etkisini artırdığı ve hisse senedi piyasalarında endekslerin zirvelerden teknik olarak düzeltme hareketi içine girdiği görüldü. ABD'de Dow Jones endeksi günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,30 oranında değer kaybıyla 13.553 puandan kapatsa da analistler 13.500 üzerinde yapılan kapanışın teknik olarak iyimser havanın korunmasını sağlayabileceğini belirtiyor.
     Avrupa tarafında ise ekonomistlerin İspanya'nın yakın zamanda yardım başvurusunda bulunabileceği yorumlarının kar satışlarını dengelediği görüldü. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,11 oranında değer kaybıyla tamamlarken İspanya'da IBEX 35 endeksinin kaybı sadece yüzde 0,08 oldu.
     Piyasaların iç dinamiklerinin yükseliş isteği içinde olduğunu kaydeden analistler, bununla birlikte ABD'de girilen seçim süreci ve ünlü fon yöneticisi ve ekonomistlerin Fed'in son kararlarının ekonomiye yarardan çok zarar vereceği yönündeki açıklamalarının tedirginlikleri artırdığını kaydediyor.
     Yurt içinde ise bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak kararların takip edileceğini belirten analistler, ECB ve Fed'in müdahaleleri ve içeride bütçe dengesinde bozulmayı işaret eden verilerin ardından Merkez Bankası'nın atacağı adımların öneminin arttığını belirtiyor. Piyasalar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın son açıklamalarında sonra genel olarak faiz koridorunun üst sınırında indirime gidileceği beklentisinde.
     Analistler atılacak bu yöndeki bir adımın piyasalar tarafından fiyatlandığını, dolayısıyla hem tahvil-bono hem de hisse senedi piyasasına etkisinin sınırlı olacağını tahmin ederken, Merkez Bankası'nın faiz dışında piyasaya likidite sağlayacak ayarlamalara devam etmesinin banka hisselerinde son bir kaç gündür devam eden kar satışlarını dengeleyebileceği belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 İspanya temmuz ayı sanayi siparişleri
     10.00 Türkiye, temmuz ayı kısa vadeli dış borç
     11.30 İngiltere, ağustos ayı TÜFE
     11.30 İngiltere, ağustos ayı çekirdek TÜFE
     12.00 Almanya, eylül ayı ZEW beklenti endeksi
     14.00 Türkiye, TCMB faiz kararı
     15.30 ABD, 2. çeyrek cari işlemler dengesi
     15.55 ABD haftalık REDBOOK perakende satışlar
     16.00 ABD temmuz ayı net sermaye giriş/çıkışı
     17.00 ABD, eylül ayı NAHB konut piyasası endeksi
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir