Yurt içi seyahat harcaması yılın 2. çeyreğinde 3,7 milyar lira oldu

  • Yazı boyutu
Yurt içi seyahat harcaması yılın 2. çeyreğinde 3,7 milyar lira oldu

Yurt içi seyahat harcaması yılın 2. çeyreğinde 3,7 milyar lira oldu

Türkiye'de bu yılın 2. çeyreğinde yurt içinde seyahate çıkanlar 3 milyar 703 milyon 31 bin lira harcadı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı 2. dönem, "Hanehalkı Yurt İçi Turizm Araştırması" sonuçlarını yayımladı.
     Buna göre, yılın 2. çeyreğinde yurt içinde ikamet edenlerin bir ve daha fazla geceleme kaydı ile yaptıkları toplam seyahat sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 oranında artarak 14 milyon 652 bin oldu.
     Seyahate çıkış amacı olarak birinci sırada yüzde 63,7 ile "yakınları ziyaret", ikinci sırada yüzde 19,2 ile "gezi, eğlence, tatil", üçüncü sırada ise yüzde 8 ile "sağlık" amacıyla yapılan seyahatler geldi.
     Aynı dönemde bir ve daha fazla geceleme kaydı ile seyahate çıkanlar 107 milyon 829 bin geceleme yaptı. Bu dönemde ortalama geceleme sayısı 7,4 gece olup, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 253 lira oldu.
    
     -Seyahat harcamaları-
    
     Verilere göre, yılın 2. çeyreğinde seyahate çıkanların seyahat harcamaları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,8 oranında artarak 3 milyar 703 milyon 31 bin lira oldu.
     Seyahat edenler, seyahat harcamalarını kişisel veya paket tur harcamaları şeklinde yaptı. Yurt içi turizm harcamasının yüzde 93,9'unu (3 milyar 476 milyon 702 bin lira) kişisel, yüzde 6,1'ini (226 milyon 328 bin lira) ise paket tur harcamaları oluşturdu.
    
     -2011 2. dönem rakamları-
    
     Bu arada, geçen yılın aynı döneminde yurt içinde ikamet edenler bir ve daha fazla gecelemeli 13 milyon 433 bin seyahat, seyahate çıkanlar 95 milyon 266 bin geceleme yapmıştı.
     Yine bu dönemde 3 milyar 41 milyon 386 bin liralık harcama gerçekleştirilirken, seyahat başına ortalama harcama 226 lira olmuştu. Bu dönemde ortalama geceleme sayısı da 7,1 olarak gerçekleşmişti.
     Hanehalkı Yurt İçi Turizm Araştırması ile yurt içinde seyahate çıkan vatandaş ve yabancıların profili, gezi karakteristikleri ve yurt içi turizm harcamasının tahmin edilmesi amaçlanıyor. Araştırma, en az 12 ay süreyle Türkiye'de ikamet eden vatandaş ve yabancı ziyaretçilere uygulanıyor. 15 yaşından küçük hanehalkı fertlerinin yalnız başına yaptıkları seyahatler ve 12 aydan az süreyle Türkiye'de ikamet eden hanehalkı fertleri anket kapsamı dışında tutuluyor. Ankette, tüm seyahat bilgileri ve seyahat ile ilgili yapılan harcamalar alınıyor.
    
    
    

Bu haberi 88 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir