Yurt içi piyasalar yarın yapılacak MB toplantısına odaklandı

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar yarın yapılacak MB toplantısına odaklandı

Yurt içi piyasalar yarın yapılacak MB toplantısına odaklandı

Yurt içi piyasalar yarın yapılacak Merkez Bankası toplantısına odaklandı.
     Küresel piyasalar Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) sonra ABD Merkez Bankası'nın da (Fed) piyasaların istediği parasal genişleme adımı atmasından sonra pozitif seyrini devam ettiriyor. Fed'in açıklamalarından sonra diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi sonrasında, gerek emtia piyasaları gerekse hisse senedi piyasalarında yükselişler devam ediyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan uzmanlar bu gelişmelerin dolar borçlanarak emtialara ve riskli yatırım araçlarına yönelen paranın (dolar bazlı carry trade) hacmini artırdığını belirtiyor.
     Fed'in kararlarının ekonomiye yarardan çok zarar vereceği görüşünü savunan ekonomistlerin seslerinin her geçen gün arttığını belirten analistler, buna rağmen piyasaların her geçen gün bollaşan sıcak paranın etkisiyle pozitif gelişmelere odaklandıklarını kaydediyor.
     Nitekim son zamanlarda yaptığı sert açıklamalarla yıldızı parlayan kredi derecelendirme kuruluşu Egan Jones son gelişmelerin ABD'de resesyonu engellemeyeceğini not ederek borçlanma notunu AA'dan AA- seviyesine düşürdü.
     Sıcak para ile ekonomiye ilişkin olumsuzlukların ayrı kefelere koyulduğunu ve şu anda sıcak paranın ağırlığının tüm negatif göstergelerin ertelenmesine neden olduğunu belirten analistler, bu sayede geçtiğimiz hafta faizlerin gerilemeye devam ettiğini ve hisse senedi piyasalarında yükselişlerin hızlandığını hatırlattı.
     Almanya'da DAX endeksi 2012 yılının zirvesini yenilerken 2011 yılının zirvesi olan 7.600 puana doğru yükselişine devam ederek haftayı 7.412 puandan tamamladı. ABD'de Dow Jones endeksi ise haftayı 13.593 puandan kapatırken bazı analistler 2007 yılındaki tarihi zirvesi olan 14.279 puanın gündeme gelebileceğini belirtiyor.
     Yurt içinde ise İMKB'nin haftayı dar bantta yatay hareket ederek önceki kapanış seviyesinin biraz üzerinde 68.180 puandan kapattığı görüldü. Analistler yarın yapılacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak kararların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, faiz koridorunun üst sınırında yapılacak bir düşüşün piyasalarda bu güne kadar fiyatlandığını kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, ağustos ayı tüketici güven endeksi
     10.00 Türkiye, haziran ayı işsizlik oranı
     11.00 Türkiye, temmuz-ağustos ayları merkez yönetim bütçe dengesi
     11.00 Avro bölgesi, temmuz ayı cari açık
     11.00 İtalya, temmuz ayı dış ticaret dengesi
     12.00 Avro bölgesi, temmuz ayı dış ticaret dengesi
     15.30 ABD, eylül ayı Empire States imalat endeksi
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir