Yurt içi piyasalar reel efektif döviz kuru endeksine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar reel efektif döviz kuru endeksine odaklanacak

Yurt içi piyasalar reel efektif döviz kuru endeksine odaklanacak

Küresel piyasalar dün New York borsalarının zirve tırmanışlarını devam ettirmesiyle genel olarak pozitif görünümünü devam ettirirken, bugün Avrupa'da perakende satışlar, yurt içinde ise reel efektif döviz kuru endeksi takip edilecek.
     ABD'de Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen'in parasal genişlemenin aynı şekilde devam etmesi gerektiği yönündeki açıklamaları ile Dow Jones endeksi tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı. Dow Jones endeksi günü, yüzde 0,27 oranında yükselerek 14.128 puan ile tarihi kapanış rekoru olan 14.164 puanın sadece 36 puan altında tamamladı. Dün S&P 500 endeksi günü yüzde 0,46, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,39 yükselişle tamamladı.
     Avrupa tarafında ise İtalya'da seçimler sonrasında oluşan siyasi belirsizlik ve son açıklanan makroekonomik verilerin beklentileri karşılamaması hisse senedi piyasalarının karışık seyretmesine neden oluyor. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,21 oranında kayıpla 7.692 puandan tamamlarken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,27 oranında değer kazandı.
     Bugüne gelindiğinde Çin'in 2013 büyüme hedefini yüzde 7,5 seviyesinde bırakması ve konut sektöründen sonra bankacılık sektörüne yönelik bazı düzenlemelere gidilmesinin ardından Şangay endeksinin bu dakikalarda yüzde 2'nin üzerinde yükseliş kaydettiği görülüyor.
     Yurt içinde dün, açıklanan şubat ayı tüketici enflasyonunun yüzde 0,30 ile beklentilerin altında gelmesi ve açıklanan son verilerin Merkez Bankası'nın politikalarını destekler nitelikte olmasıyla İMKB günü yüzde 0,93 yükselişle 80.612 puandan tamamladı.
     Analistler bugün Merkez Bankası tarafından açıklanacak reel efektif döviz kuru endeksinin takip edileceğini belirtirken yurt dışında ise Avrupa tarafında PMI ve perakende satışlar verisinin izleneceğini belirtiyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.53 Almanya, şubat ayı hizmet sektörü PMI
     10.58 Avro Bölgesi, şubat ayı hizmet sektörü PMI
     11.28 İngiltere, şubat ayı hizmet sektörü PMI
     12.00 Avro Bölgesi, ocak ayı perakende satışlar
     14.30 Türkiye, TCMB şubat ayı reel efektif döviz kuru endeksi
     17.00 ABD, şubat ayı ISM imalat dışı endeks
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir