Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verisine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verisine odaklanacak

Yurt içi piyasalar ödemeler dengesi verisine odaklanacak

Küresel piyasalarda gündemin üst sıralarında yer alan "kur savaşları" tartışmaları ve kur hareketlilikleri G7 zirvesi sırasında yapılan açıklamalarla iyice belirginleşirken, yurt içinde bugün TCMB'nin açıklayacağı aralık ayı ödemeler dengesi verileri izlenecek.
     G7 zirvesinden yapılan açıklamaların ardından avro/dolar paritesi 1,3365 seviyelerinden 1,3475'e kadar yükselirken, dolar/yen paritesi ise 94,40 seviyelerinden 92,97'ye kadar geriledi.
     Kurlardaki hareketliliğin de etkisi ile hisse senedi piyasalarında sakin ve yatay seyrin dün de devam ettiği görüldü. ABD'de Dow Jones endeksi günü yüzde 0,34 oranında yükselişle 14.018 puandan tamamlarken Almanya'da DAX endeksi de New York borsalarına paralel olarak yüzde 0,35 oranında yükseliş kaydetti. İngiltere ve Fransa'da ise borsalar yüzde 1'e yakın oranlarda yükseliş kaydetti.
     Bugüne gelindiğinde Japonya'da Nikkei 225 endeksi, G7 zirvesindeki açıklamaların ardından yenin diğer para birimleri karşısında değer kazanmasının etkisiyle düşüşe geçti ve günü yüzde 1,04 oranında değer kaybıyla tamamladı.
     İMKB tarafında ise dün kredi derecelendirme kuruluşunun yaptığı açıklamalarla endeks yükselişe geçti ve gün içinde analistlerin kısa vadeli kritik seviye olarak nitelendirdikleri 78.800 direncini test etti. Pozitif görünüme rağmen 78.800 direnci üzerinde tutunamayan endeks günü 78.000 puanın hemen üzerinde tamamladı. Fitch dün yaptığı açıklamada Türkiye'deki terör yasası ile FATF üyeliğinin askıya alınma riskini azalttığını belirtti.
     Analistler bu açıklamada beklenmeyen bir şey olmamakla birlikte risklerin azaldığının vurgulanmasının tepki alışlarını desteklediğini belirtiyor. Bugün TCMB'nin açıklayacağı aralık ayı ödemeler dengesi verilerinin izleneceğini ifade eden analistler endeksin teknik olarak 78.800 direncinin üzerine yükselmesi durumunda iyimserliğin artacağını belirtiyor. Analistler olası düşüşlerde ise 77.000 - 77.300 aralığının destek olarak takip edileceğini ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 TCMB, aralık ayı ödemeler dengesi
     12.00 Avro bölgesi aralık ayı sanayi üretimi
     12.30 İngiltere, Merkez Bankası enflasyon raporu
     14.00 ABD, MBA 8 Şubat mortgage başvuruları
     15.30 ABD, ocak ayı ithalat fiyat endeksi
     15.30 ABD, ocak ayı perakende satışlar
     17.00 ABD, aralık ayı işletme stokları
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir