Yurt içi piyasalar Fitch'le rekor kırarken yurt dışı ABD seçimlerine odaklandı

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar Fitch'le rekor kırarken yurt dışı ABD seçimlerine 
odaklandı

Yurt içi piyasalar Fitch'le rekor kırarken yurt dışı ABD seçimlerine odaklandı

Yurt içi piyasalar kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in, Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviye olan "BBB-" yükseltmesiyle küresel piyasalardan pozitif yönde ayrışmaya devam etti. Fitch'ten görünümün pozitife çevrilmesini genel olarak fiyatlayan İMKB, not artışının gelmesiyle günü rekorla 72.737 puandan kapattı.
     Küresel piyasalarda ise ABD seçimleri öncesinde genel olarak karışık bir seyir izlendi. ABD'de Dow Jones endeksi bugün oy verme süresi tamamlanacak olan seçim öncesinde dün 13.000 puan sınırına kadar gerilese de günü yüzde 0,15 oranında yükselişle hemen hemen 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 13.112 puandan kapattı.
     Almanya'da DAX endeksi ise günü yüzde 0,51 oranında kayıpla kapatırken açılışa göre sınırlı da olsa yükseliş kaydetmesi dikkati çekti.
     Avrupa tarafında krizin çözümüne yönelik atılması gereken adımlarda gecikildiği izlenimi ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesiyle düşüşe geçen avro/dolar paritesi dün bir ara 1,2768 seviyesine kadar gerilese de şu dakikalarda 1,2786 seviyelerinden işlem görüyor.
     Dünkü sert yükselişin ardından özellikle banka hisselerinde oluşan yüksek kar marjları satış baskılarına neden olurken, analistler bugün de gelmesi muhtemel kar satışlarının karşılanıp karşılanamayacağının takip edileceğini belirtiyor.
     Uzmanlar, İMKB 100 endeksinin 72.000 ve 71.500 puan seviyelerinin destek olarak takip edilmesi gerektiğini kaydederek olası yükselişlerde 73.000 ve 73.500 seviyelerinin öne çıktığını ifade ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.55 Almanya, ekim ayı hizmet sektörü PMI
     11.00 Avro Bölgesi, ekim ayı hizmet sektörü PMI
     12.00 Avro Bölgesi, eylül ayı ÜFE
     13.00 Almanya, eylül ayı fabrika siparişleri
     14.45 ABD, haftalık mağaza satışları
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir