Yurt içi piyasalar bugün Hazine ihaleleri ve verilere odaklanacak

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar bugün Hazine ihaleleri ve verilere odaklanacak

Yurt içi piyasalar bugün Hazine ihaleleri ve verilere odaklanacak

Küresel piyasalar dün genel olarak satıcılı bir seyir izlerken yurt içi piyasalar Hazine'nin düzenlediği borçlanma ihalelerine gelen yüksek talebin de etkisiyle pozitif yönde ayrıştı ve günü yükselişlerle kapattı.
     ABD'de bugün başlayacak şirket bilançoları dönemi öncesinde çok güçlü olmasa da satışların piyasaya hakim olduğu görüldü. Dow Jones endeksi günü yüzde 0,38 oranında değer kaybederek 13.384 puandan kapatırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,31, Nasdaq bileşik endeksi ise yüzde 0,09 oranında değer kaybetti.
     ABD'de bilanço sezonunun bugün geç saatlerde Alcoa'nın 4. çeyrek sonuçlarının açıklanmasıyla başlaması bekleniyor. Ekonomistler genel olarak şirket karlarının önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 civarında artmasını beklerken ABD'de önümüzdeki dönemde borç tavanı ve "mali uçurum" konusunun tekrar gündeme gelme olasılığı satışların etkisini artırmasına neden oluyor.
     Avrupa tarafında da hisse senedi ve tahvil piyasalarında genel olarak satıcılı bir seyir hakimdi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,56 oranında değer kaybederken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,68, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,41 oranında geriledi. Özellikle İtalya ve İspanya'da bu hafta yapılacak Hazine ihaleleri öncesinde faizlerin de yükselişe geçtiği görülüyor.
     Japonya Maliye Bakanı Taro Aso'nun açıklamasına göre Japonya, rezervlerinin bir kısmı ile Avrupa İstikrar Fonu (ESM) tahvilleri satın alacak. Henüz rakam belli olmamakla beraber uzmanlar bu gelişmenin piyasalara pozitif etkisinin olabileceğini kaydediyor.
     Yurt içinde ise Hazine'nin, 2013 yılının ilk ihalesinde düşük faizle yoğun talep bulması ve ihalenin beklenilenden daha iyi sonuçlanması sonrasında gerek hisse senedi, gerekse tahvil-bono piyasasında hızlı yükselişler görüldü. İMKB 100 endeksi günü tarihinin en yüksek kapanışı olan 80.224 puandan kapatırken gösterge tahvilin bileşik faizi de yüzde 6,40 sınırından yüzde 6,27'ye kadar geriledi.
     Bugün yine Hazine'nin ihaleleri ve açıklanacak sanayi üretim verisi piyasaların odak noktasında olacak. Analistler bugün yurt içi ve yurt dışında piyasaları etkileyecek önemli verilerin olduğuna dikkati çekerek İMKB'de pozitif seyrin devam etme olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     09.45 Fransa kasım ayı dış ticaret dengesi
     10.00 Türkiye, kasım ayı sanayi üretimi
     11.00 İtalya, kasım ayı işsizlik oranı
     12.00 Avro bölgesi, aralık ayı sanayi kesimi güven endeksi
     12.00 Avro bölgesi, aralık ayı tüketici güven endeksi
     12.00 Avro bölgesi, kasım ayı perakende satışlar
     12.00 Avro bölgesi, kasım ayı işsizlik oranı
     13.00 Almanya, kasım ayı fabrika siparişleri
     15.55 ABD, REDBOOK perakende satışlar
     17.00 ABD, kasım ayı büyük şehirlerde istihdam
     17.30 Türkiye, aralık ayı Hazine nakit dengesi
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir