Yurt içi piyasalar banka hisselerine odaklanacak

  • Yazı boyutu
Yurt içi piyasalar banka hisselerine odaklanacak

Yurt içi piyasalar banka hisselerine odaklanacak

Küresel piyasalar geçtiğimiz hafta Merkez Bankaları ve verilerle genel olarak yükselişlerini devam ettirirken, analistler bu hafta yurt içi ve yurt dışında yoğun veri takviminin, bugün ise içeride Rekabet Kurumu'nun bankalara verdiği cezaların hisse senetlerine etkisinin yön üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
     Geçtiğimiz hafta ABD'de Dow Jones endeksi, Fed'in parasal genişlemeye ihtiyaç oldukça devam edeceği beklentisi ve açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesinin desteği ile tarihinin en yüksek kapanış ve gördüğü seviye rekorlarını kırdı. Dow Jones endeksi haftayı, haftalık bazda yüzde 2,18'lik yükselişle tarihinin en yüksek kapanışı olan 14.397 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi ise haftayı yüzde 2,17'lik artışla 1.551 puanla tamamladı ve 1.565 puandaki tarihi kapanış zirvesine doğru tırmanışını devam ettirdi.
     Avrupa tarafında ise Merkez bankası'nın faizleri değiştirmemesinin ardından Başkan Mario Draghi'nin 2013 yılına ilişkin iyimser açıklamaları ve genişlemeci politikanın devam edeceğine yönelik söylemleri avronun dolar karşısında değer kaybetmesini, hisse senedi piyasalarına ise yükseliş kanalındaki hareketine destek vermesini sağladı. Almanya'da DAX endeksi haftalık bazda yüzde 3,61 oranında yükseliş kaydederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,79 oranında değer kazandı.
     Yurt içinde de yükseliş isteğindeki hisse senedi piyasalarına açıklanan makroekonomik verilerin destek verdiği görüldü. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerden enflasyon ve reel efektif döviz kuru endeksi Merkez Bankası'nın politikasını destekler nitelikte beklentilerden iyi gelirken, 2012 yılı işsizlik oranının yüzde 9,2'ye geriledi ve ocak ayı sanayi üretimin bir önceki aya göre yüzde 2,3 oranında artış gösterdi.
     İMKB 100 endeksi küresel piyasalardaki pozitif hava ve yurt içi verilerin desteği ile haftalık bazda yüzde 4,60 oranında değer kazanarak 83.542 puana yükseldi. Hafta boyunca analistlerin güçlü direnç olarak dikkati çektikleri 82.500 direncini test eden endeks, haftanın son işlem günü VOB'da endeks kontratında güçlü alış pozisyonu açan bir kurum ve banka hisselerinin yükselişe katılmasıyla bu seviyeyi kırdı.
     Analistler bu hafta yurt içi ve yurtdışında açıklanacak yoğun veri akışının takip edileceğini ve genel olarak iyimser havanın korunabileceğini tahmin ederken, bugün Rekabet Kurumu'nun bankalara verdiği cezaların hisse senetlerine olan etkisinin izlenmesi gerektiğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     09.00 Almanya, ocak ayı dış ticaret dengesi
     09.45 Fransa, ocak ayı sanayi üretimi
     10.00 Türkiye, TUİK şubat ayı finansal yatırım araçları reel getirileri
     11.00 İtalya 4. çeyrek GSYH
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir