"Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı" -TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak: -"Araştırmacı…

  • Yazı boyutu
"Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı"
  -TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak:
  -"Araştırmacı…

"Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı" -TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak: -"Araştırmacı sayımız son 10 senede 20 binden 64 bine çıktı. Türkiye gibi bir ülkenin 250-300 bin araştırmacıya ihtiyacı var" -"20 yıldır ABD aşağı yukarı aynı kaldı. Hayat aynı hayattı. Bu süre zarfında Türkiye, en az bir-iki, belki de üç gömlek değiştirdi. Bu sadece bir alanda değil pek çok alanda kendini gösterdi"

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Türkiye'deki araştırmacı sayısının son 10 senede 20 binden 64 bine çıktığını belirterek, "Türkiye gibi bir ülkenin 250-300 bin araştırmacıya ihtiyacı var" dedi.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK'ın katkılarıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 100 bilim insanının katıldığı "Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı"nın açılışında konuşan Altunbaşak, kurultayda, Türkiye için çok önemli adımların atılacağına inandığını belirtti.
     Türkiye ve TÜBİTAK'ın büyük bir atılım içerisinde olduğunu ifade eden Altunbaşak, "1992 senesinde ABD'ye gittim ve yaklaşık 20 yıl ABD'de kaldım. 20 yıldır ABD aşağı yukarı aynı kaldı. Hayat aynı hayattı. Bu süre zarfında Türkiye, en az bir-iki, belki de üç gömlek değiştirdi. Bu sadece bir alanda değil pek çok alanda kendini gösterdi. Bunlardan birisi de bilim ve teknoloji alanıdır" dedi.
     Ar-Ge'ye ayrılan kaynakların artış hızında Türkiye'nin dünyada ikinci sırada olduğunu anlatan Altunbaşak, şunları aktardı:
     "Belki en yüksek noktada değiliz ama artış hızında dünyada ikinciliğe oturduk. Geçenlerde Boston'daki teknoloji konferansında konuştum; 'Türkiye artık yüzdelerle değil katlarla uğraşıyor' demiştim. Türkiye gelişme evresinde tam bu noktada bulunuyor. Ar-Ge kaynaklarının payına bakıldığında gayrisafi milli hasılanın yüzde 0,48'inden yüzde 0,84'üne çıktı. Aşağı yukarı 2 katına yakın bir artış oldu. Türkiye'de geliştirmesi gereken pek çok alan var. Makale sayılarımızda bir artış var ama atıf sayılarımız istediğimiz noktada değil. Makalelerimizin patente dönüşme oranında daha katedilmesi gereken yerler var. Araştırmacı sayımız son 10 sene 20 binden 64 bine çıktı. Türkiye gibi bir ülkenin 250-300 bin araştırmacıya ihtiyacı var. Çok hızlı koştuk, ciddi bir değişim var ama aynı atağı önümüzdeki 10 sene içinde devam ettirmemiz gerekiyor."
    
     -"Bilgi birikiminizi Türkiye'ye transfer etmeniz gerekiyor"-
    
     İhtiyaç ve sonuç odaklı bilim politikalarının arzu edilen noktada olmadığını ifade eden Altunbaşak, "Çetin bir yarışın içindeyiz. Ya birinci ligteki ülke sınıfına geçeceğiz ya da ikinci ligte kalmaya mahkum olacağız. Türkiye'nin şu anda siz bilim insanlarına çok ihtiyacı var. Hepiniz değişik kültürlerden besleniyorsunuz. Bu bilgi birikimini Türkiye'ye transfer etmeniz gerekiyor, başka şansınız yok" diye konuştu.
     Çin'in 1990'lı yılların sonlarında bilim ve teknoloji alanında ciddi bir atak yaptığını hatırlatan Altunbaşak, "Artık yüksek katma değerli ürünler işin içine girmeye başladı. Çin'deki bu değişimi, ABD, Avrupa ve Avustralya'da master yapıp sonra Çin'e geri dönen araştırmacılara bağlıyorlar. Bilimsel olarak ne kadar doğru bilemem ama benim düşüncem bunda doğruluk payı var" ifadesini kullandı.
     Kurultayın temel amacının düşünceleri somut programlara dönüştürmek olduğunu dile getiren Altunbaşak, şunları söyledi:
     "Yurt dışındaki ve içindeki Ar-Ge aktörlerimiz arasında köprü kurmamız gerekiyor. Köprünün bir ayağı Türkiye olacak, Ar-Ge merkezleri olacak. Diğer ayağı yurt dışındaki bilim insanlarımız, oradaki üniversitelerimiz olacak. Bu köprü çok işlek bir köprü olmalı. Organik bir ilişki tesis etmek zorundayız. Yurt dışındaki var olan teknolojiyi burada transfer etmek zorundayız. Biz işin kolayına kaçmak istemiyoruz.
     Cumhurbaşkanımız bir yasa tasarısını onayladı. Bu yasaya, Türkiye'nin bilim elçileri konsepti konuldu. Hepinizi Türkiye'nin bilim elçileri olarak görmek istiyorum. Türkiye için enerji alanı çok ciddi bir alan cari açığımızın çok önemli bir kısmını enerji oluşturuyor. Mesela, rüzgar santralini, hidroelektrik santral türbinini Türkiye'de yapabiliriz."
     Türk Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenler Birliği (TASSA) Başkanı Prof. Dr. Haluk Ünal da, birliğin faaliyet alanları hakkında bilgi verdi. Ünal, 70 milyon nüfuslu bir ülkede bin akademisyenin ABD'de çalışıyor olmasının düşük bir rakam olduğunu belirterek, ABD'de eğitim gören Türk öğrencilerinin sayısının artması gerektiğini ifade etti. Ünal, bu öğrencilerin daha sonra Türkiye'ye dönüş yapmalarının büyük katkısı olacağını dile getirdi.
     Çin'in daha çok işletme eğitimine ve Hindistan'ın mühendisliğe yöneldiğini anlatan Ünal, "Sosyal bilimlerde de Türkiye başı çekiyor. Burada bizim üniversitelerimiz için fırsat doğuyor. Çin'e eğitimcilik yönümüzü satmalıyız" diye konuştu.
     Ünal, yabancı öğrenci eğitimine önem veren yabancı üniversitelerle iş birliğinin artırılması gerektiğini belirterek, "2023 hedefleri doğrultusunda yurt dışında eğitim almış kişi sayısının artırılması gerekiyor. Üniversitelerimizi yabancı öğretim üyelerine ve yüksek lisansları yabancı öğrencilere açmalıyız" dedi.
     Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Altunbaşak, Ünal ve çok sayıda bilim insanı ile toplu fotoğraf çektirdi.
    
     -Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları Kurultayı-
    
     Kurultay, yurt dışındaki Türk bilim insanları ile Türk Ar-Ge aktörlerinin etkileşimini artırmaya yönelik uygulama önerilerinin belirlenmesi, Türkiye'deki araştırma olanakları ve destek mekanizmalarının tanıtılması ve tersine beyin göçünün hızlandırılmasını amaçlıyor.
     Kurultayın sonunda yayınlanacak sonuç raporunda katılımcıların katkılarıyla ortaya konulacak tespitlerin ötesinde, somut öneriler ve atılacak adımların belirlenmesi hedefleniyor. Yarın da devam edecek kurultayda, 5 farklı panel gerçekleştirilecek. Her panelde 1 moderatör ve 4­5 konuşmacıya yer verilecek. Her panelin sonunda moderatörlerin sonuçları toplaması; kurultay sonunda ise görevlendirilecek raportörün 5 panel sonucunu özetlemesi öngörülüyor.
     Kurultayda düzenlenecek olan 5 panel, "Girişimci, Rekabetçi ve Teknolojiye Dayalı Zihinsel Dönüşüm", "Bilgi Temelli Ekonomiye Geçiş", "Bir Cazibe Merkezi Olarak Türkiye", "Bilim İnsanları ve Araştırma Kurumları ile Kalıcı Uluslararası İşbirlikleri" ve "Açık Forum" olarak sıralanıyor.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir