Yunanistan -Troyka heyeti 11,5 milyar avroluk kesinti paketinin ayrıntıları belirlenene kadar…

  • Yazı boyutu
Yunanistan
  -Troyka heyeti 11,5 milyar avroluk kesinti paketinin 
  ayrıntıları belirlenene kadar…

Yunanistan -Troyka heyeti 11,5 milyar avroluk kesinti paketinin ayrıntıları belirlenene kadar Atina'da kalacak

Yunanistan'ın, AB ve IMF'den kredinin yeni dilimini alıp alamayacağına karar vermek üzere Atina'da incelemelerini sürdüren AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, Yunan hükümetinin üzerinde çalıştığı önlem paketi nihai şeklini alana kadar Atina'da kalacağı bildirildi.
     Troykanın IMF temsilcisi Poul Thomsen ile Maliye Bakanı Yannis Sturnaras'ın cuma akşamı yaptığı görüşmede Thomsen'in "Yardım etmek istiyoruz ve siz paketi hazırlayana kadar ihtiyaç dahilinde burada kalacağız" dediği öğrenildi.
     Daha önce heyetin Temmuz sonunda Atina'dan ayrılacağı, Eylül ayında ise gecikmelere uğrayan bütçe hedeflerindeki ve 2013-2014 için kamu harcamalarında yapılacak 11,5 milyar avroluk kesinti paketindeki ilerlemeyi görmek üzere Eylül ayında yeniden Atina'ya geleceği bildirilmişti.
     Yunanistan'ın üç partili koalisyon hükümetinin ortakları ise bu akşam bir araya gelerek önlem paketine son şeklini vermeye çalışacak. Başbakan Antonis Samaras, koalisyon ortakları PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol DİMAR lideri Fotis Kuvelis ile toplanacak.
     Öte yandan, Yunanistan Banka Çalışanları Birliği OTOE, bankaların operasyonlarında yeni politikalar uygulanması talebiyle bugün 24 saatlik greve gitti.
     OTOE, geçen hafta yaptıkları grev duyurusunda, Yunanistan'ın ziraat bankası ATEbank da dahil bütün bankaların, Yunan bankalarının yeniden sermayelendirilmesi programına katılmasını ve haksız rekabeti önlemek üzere devlet müdahalesi istemişti. Banka çalışanları iş ve çalışma haklarının güvence altına alınmasını talep etmişti.
     Grev kararının ardından geçen hafta sonu ATEbank'ın banka şubeleri, mevduatlar ve belirli menkullerini içeren sağlıklı işleyen bölümü Piraeus Bank'a transfer edilmişti.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir