Yunanistan -SYRİZA lideri Çipras: -"Koalisyon hükümeti ülkeyi Avro'nun dışına yönlendiriyor"…

  • Yazı boyutu
Yunanistan
  -SYRİZA lideri Çipras:
  -"Koalisyon hükümeti ülkeyi Avro'nun dışına yönlendiriyor"…

Yunanistan -SYRİZA lideri Çipras: -"Koalisyon hükümeti ülkeyi Avro'nun dışına yönlendiriyor" -"İki yıl sonra Avro'dan çıkmak için yalvaracağız"

Yunanistand'a, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Andonis Samaras başkanlığında, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ve Demokratik Sol Partinin (DİMAR) desteğiyle kurulan koalisyon hükümetinin ülkeyi Avro Bölgesi'nin dışına yönlendirdiğini söyledi.
     Atina'da düzenlenen Avrupa Sol Partisi'nin Yürütme Kurulu toplantısının açılışında konuşan Çipras, hükümetin ekonomi politikasını eleştirerek, daha fazla kemer sıkma ve özelleştirmelerle ilgili kararların, kalkınma programının başarısızlığını gösterdiğini öne sürdü.
     Çipras, "Program tutmuyor. Denklemin çözümü yok. Üç partili hükümet, kreditörlerin mantık dışı taleplerine yardımcı olursa iki yılın sonunda hasta ve iflas etmiş olan Yunanistan kendi isteğiyle ve yalvararak Avro'dan çıkmaya mecbur kalacaktır" dedi.
     Hükümetin, kreditörlerin çıkarlarını sözde uluslararası hedeflermiş gibi göstermeye çalıştığını ve yardım anlaşması çerçevesinde kamuya ait su, elektrik, telekomünikasyon ve deniz manzaralı taşınmaz mal varlıklarını satıp savmak niyetinde olduğunu ifade eden Çipras, "Sonunda da Özel Sektör Katılımı (PSI) olarak bilinen tahvil takası anlaşması olayındaki gibi bunu da büyük bir başarı olarak gösterecekler. Aslında Yunanistan satılıyor" diye konuştu.
     Çipras, Yunanistan'ın kalkınma programını denetleyen ve incelemelerde bulunmak üzere 24 Temmuz'da Atina'ya gelmesi beklenen Avrupa Birliği (AB), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, aslında sadece Yunanistan'a "kendini asmak için kullanacağı ipi tercih etme imkanı verdiğini" söyledi.
     İçte ve dışta bazılarının iddia ettiği gibi SYRİZA'nın Yunanistan için bir tehlike oluşturmadığına, krizde bulunan Yunanistan gibi ülkeler için asıl tehlikenin kemer sıkma ve iç devalüasyon politikalarından geldiğine işaret eden Aleksis Çipras, bunun, sadece emekli maaşlarını ve gelirleri azaltmakla kalmayıp, ülke servetinin değerinden düşük fiyatlara satılmasını kolaylaştırdığını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir