Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Staikuras: "Hazinenin nakit rezervleri kritik bir noktada"

  • Yazı boyutu
Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Staikuras:
  "Hazinenin nakit rezervleri kritik bir noktada"

Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Staikuras: "Hazinenin nakit rezervleri kritik bir noktada"

Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Hristos Staikouras, AB ve IMF'den alınacak kredinin yeni diliminin gecikmesiyle birlikte hazinedeki nakit rezervlerinin kritik bir noktada olduğunu bildirdi.
     Bir televizyon kanalına konuşan Staikuras, nakit rezervleri durumunun kritik olduğunu belirterek, Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker'ın bu duruma bir çözüm bulmaya söz verdiğini ifade etti.
     Hükümetin üzerinde çalıştığı, gelecek iki yıl için yapılacak 11,5 milyar avroluk kesinti paketinin toplumsal olarak adil olması için sorumlulukla çaba gösterdiğini belirten Staikuras, hükümetin yeni önlemlerinin düşük maaşlı çalışanları ve emeklileri kapsamayacağı vaadini tekrarladı.
     Hedefin, kalkınmayı ve büyümeyi sağlayacak bir paket hazırlanması olduğunu dile getiren Staikuras, "Eylül'e kadar orta vadeli program ve gelecek yılın bütçesinde bazı yapısal değişiklikler konusunda hemfikir olmalıyız ve troyka ile bir anlaşmaya varmalıyız" diye konuştu.
     Staikuras, ATEbank'ın sağlıklı varlıklarının Piraeus Bank'a transfer edilmesinin Yunan devletinin çıkarına olduğunu vurguladı.
     Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti liderleri, gelecek iki yıl için yapılacak 11,5 milyar Avroluk harcama kesintisinin kaynaklarını belirlemek üzere dün akşam düzenledikleri toplantıda bir sonuca ulaşamamışlardı.
     Ağustos ayı içerisinde 11,5 milyar Avro tutarındaki önlemlerin açıklanacağını ifade eden hükümet sözcüsü Simos Kedikoglu, "Biz Yunanistan'ı Avrupa'da tutan tek yolu takip ediyoruz ve mümkün olan en az çaba ile bunu yapmaya çalışıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir