Yunanistan Maliye Bakanı Sturnaras: -"Eurogroup kararları Yunanistan'ın avroda kalması için…

  • Yazı boyutu
Yunanistan Maliye Bakanı Sturnaras:
  -"Eurogroup kararları Yunanistan'ın 
  avroda kalması için…

Yunanistan Maliye Bakanı Sturnaras: -"Eurogroup kararları Yunanistan'ın avroda kalması için fırsat"

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, dünkü Eurogroup toplantısında Yunanistan'la ilgili alınan kararların, ülkenin avro para biriminde kalması ve ekonomik durgunluktan çıkması için tanınan bir fırsat olduğunu söyledi.
     Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında Avro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı'nda alınan kararları değerlendiren Sturnaras, "Ülke olarak güvenilirliğimizin zirvesindeyiz. Ancak şimdi kutlama zamanı değil, tanınan fırsatı değerlendirme zamanıdır" dedi.
     Kararlar doğrultusunda, tahvillerin yeniden satın alınmasının Yunanlar için bir vatanseverlik görevi olduğunu ifade eden Sturnaras, "Son yıllarda gecikmiş olan özelleştirme programına da devam etmeliyiz. Bu sayede gerçek ihtiyaç sahiplerine daha etkili bir refah devleti kurup, sosyal politika uygulamalıyız" diye konuştu.
     Sturnaras, her şeyin yolunda gitmesi durumunda 44 milyar avroluk yardım paketinin 33,4 milyar avroluk ilk diliminin Aralık ayının 13'üne kadar serbest bırakılacağını, kalan 9,6 milyar avroluk yardımın da üç dilim halinde 2013 yılının ilk üç ayında alınacağını belirtti.
    
     -"Faizlerde yeni düşüş olabilir"-
    
     Kararlar kapsamında tahvillerin yeniden satın alınma programının gidişatına göre, borcun GSYH'ye oranının yüzde 20 civarında bir düşüşle 2020'de GSYH'nin yüzde 124'üne çekilmesi beklendiğine değinen Sturnaras, 2014 yılında bütçede fazlalığın sağlanması halinde faiz oranının daha da düşeceğini belirtti.
     Sturnaras, tahvillerin satın alınması için Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan (EFSF) 10 milyar avro tahsis edilerek, kamu borcuna ekleneceğini, tahvillerin yeniden satın alınması programına katılımın gönüllü olarak uygulanacağını vurguladı.
    
     -"Şirketlere borçlar ödenecek"-
    
     Maliye Bakanı Yardımcısı Hristos Staykuras ise perşembe günü Maliye Bakanlığı ile 12 bakanlık arasında şirketlere olan borçların ödenmesi için mutabakat anlaşmaları imzalanacağını açıkladı.
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir