Yunanistan Maliye Bakanı Sturnaras

  • Yazı boyutu
Yunanistan Maliye Bakanı Sturnaras

"Krizin başladığı dönemden bugüne ekonomi kümülatif olarak yaklaşık yüzde 20 daraldı. Bunun, 2014'e kadar yüzde 25'e ulaşması bekleniyor"

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, krizin başladığı dönemden bugüne ekonominin kümülatif olarak yaklaşık yüzde 20 daraldığını belirterek, bunun, 2014'e kadar yüzde 25'e ulaşmasının beklendiğini ifade etti.
     Atina Ekonomi Üniversitesi Konfüçyus Enstitüsü ve Ekonomik ve Endüstriyel Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen Yunan-Çin Girişimcilik Konferansında konuşan Maliye Bakanı Sturnaras, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti ile sürdürülen müzakerelerde çok kritik bir noktaya geldiklerini ancak müzakerelerin başarılı olması konusunda ümitli olduklarını belirtti.
     Sturnaras, geçmişte yapılan yanlışları geçmişte bırakarak geleceğe umutla bakmak istediklerini ve bunu sağlayacak kararların Ekim ayı içerisinde alınmasını beklediklerini vurgulayarak, tünelin sonunda ışığın göründüğünü ifade etti.
     Yunanistan'ın bu yıl içerisinde iki seçim geçirmesine rağmen bütçenin Troyka'nın belirlediği sınırlar içinde gerçekleşeceğini söyleyen Sturnaras, özelleştirmelerin hızlandırılması, vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi ve zaten gecikmiş olan reformların hızlı bir şekilde yapılması konularında hızlı adımlar atılması gerektiğini belirtti.
     Sturnaras, krizin başladığı 2008'den bu yana ekonominin kümülatif olarak yaklaşık yüzde 20 daraldığını ve bunun, 2014'e kadar yüzde 25'e ulaşmasının beklendiğini söyledi.
     Kamu harcamalarında yapılacak 11,5 milyar avroluk tasarruf ve kesinti paketinin başarılı olması durumunda, Yunanistan'ın giderlerin milli gelire oranının en düşük olduğu ülkelerden biri durumuna geleceğini belirten Sturnaras, giderlerin azaltılması çabalarının 2016'ya kadar süreceğini vurguladı.
     Sturnaras, basına yaptığı açıklamada da yüzde 1 olarak öngörülen faiz dışı açığın milli gelire oranının, ekonomik durgunluk nedeniyle yüzde 1,5 olarak gerçekleşeceğini söyledi.
    
    
    


Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir