Yunanistan ekonomisi -Troyka ile hükümet arasında anlaşmazlık çıktı

  • Yazı boyutu
Yunanistan ekonomisi
  -Troyka ile hükümet arasında anlaşmazlık çıktı

Yunanistan ekonomisi -Troyka ile hükümet arasında anlaşmazlık çıktı

Yunanistan'da, 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketinin kredi dilimlerinin ödenmesinde istenilen şartların yerine getirilmesi konusunda hükümet ile Troyka (AB, AMB ve IMF temsilcileri) arasında anlaşmazlık çıktı.
     Atina'da, yardım paketi karşılığında uygulanması kararlaştırılan kalkınma programıyla ilgili incelemelerde bulunan Troyka heyetinin, bu konuda hükümet yetkilileriyle iki hafta süren görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından dün bir araya geldiği Başbakan Andonis Samaras ile de uzlaşmaya varamadığı bildirildi.
     Troyka'dan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan'da kalkınma programıyla ilgili önemli ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, hala bazı konularda belirsizliğin sürdüğü ifade edilerek, bu belirsizliklere çözüm bulununcaya kadar çalışmalara ara verildiği belirtildi.
     Açıklamada, bugün ve yarın Atina'dan ayrılmasının kararlaştırıldığı belirtilen Troyka heyeti ve beraberindeki teknik grubun, incelemelerini sürdürmek üzere Nisan başlarında tekrar Atina'ya dönmeyi planladığı kaydedildi.
     Yunan medyasına yansıyan haberlerde, hükümet ile Troyka arasındaki uzlaşmazlık nedeniyle, Yunanistan'a ödenmesi beklenen 8,8 milyarlık iki taksitin belirsizliğe girdiği belirtilirken, Atina ile Troyka arasındaki anlaşmazlıkların, devlet memurlarının sayısının azaltılması, vergi ve sosyal sigorta kurumlarına olan prim borçlarının ödeme süresinin uzatılması ve taşınmaz mal varlıklarıyla ilgili vergilerin tahsil edilme yöntemi gibi konularda odaklandığı belirtildi.
     Brüksel'de Ocak ayında gerçekleştirilen Avro Bölgesi Bakanlar Kurulu toplantısında, Yunanistan için IMF'nin katkısıyla hazırlanan 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketinden 49,1 milyar avroluk kredi diliminin serbest bırakılması onaylanmış ve istenen şartların yerine getirilmesi durumunda, Nisan ayına kadar toplam 8,8 milyar avroluk iki taksitin ödenmesi kararlaştırmıştı.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir