"Yunanistan'dan gelen olumlu etki kısa sürecek" -Yunanistan'daki seçim sonuçları piyasaları olumlu…

  • Yazı boyutu
"Yunanistan'dan gelen olumlu etki kısa sürecek"
  -Yunanistan'daki seçim sonuçları piyasaları olumlu…

"Yunanistan'dan gelen olumlu etki kısa sürecek" -Yunanistan'daki seçim sonuçları piyasaları olumlu etkilemesine rağmen, uzun vadede bu etkinin deva edip etmeyeceği merak ediliyor -İstanbul Üniversitesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı Başkanı Ardıç: -"Hükümetin kurulmasıyla borsalarda ve piyasalarda bir artış, canlılık oldu. Belki bu bir süre daha devam edecek ama uzun vadede çok iyimser olmamız için bir ortam yok" -Gazi Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Coşkun: -"Olumlu havaya 'sorunun tamamı çözülecek' diye bakmak doğru değil" -"İspanya ve İtalya ile ilgili büyük bir sıkıntı yaşanırsa 2008-2009'da yaşanan küresel krizden daha büyüğü olabilir" -Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Yunanistan'da hükümetin kurulmuş olması pozitif bir şey ama getirdiği olumlu etkiyi günlük hareketler olarak görüyorum"

Recep Demir - Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Antonis Samaras'ın, PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) partilerinin desteğiyle Yunanistan'ın yeni başbakanı olarak göreve başlaması, piyasaları olumlu etkilemesine rağmen uzun vadede bu etkinin devam edip etmeyeceği merak konusu oldu.
     Ekonomistler, özellikle borsalarda görülen bu olumlu etkinin kısa süreceğini, uzun vadede Yunanistan'ın çok daha büyük sorunlarla karşılaşabileceğini ifade ediyor ve asıl riskin İspanya olduğuna işaret ediyor.
     Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan İstanbul Üniversitesi İktisat Teorisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaya Ardıç, her yeni kurulan hükümetin ilk başta kredisinin olduğunu, Yunanistan Hükümetinin de bu krediyi kullanacağını söyledi.
     Bu kapsamda ilk 2-3 ay içinde bir sorun olmayacağını, ancak Yunan halkının sıkıntısının bu süreden sonra tekrar su yüzüne çıkacağını savunan Ardıç, halkın Yunanistan'da var olan sorunlara karşı sessiz kalacağını sanmadığını bildirdi.
     Ardıç, Yunanistan AB ile yeniden masaya oturup, borçlarını ödeme noktasında koşullarını hafifletebilirse önemli bir sorun olmayacağını, ancak bu koşullarda ödün verilmezse Yunanistan'da çok daha büyük sıkıntıların ortaya çıkabileceğini ifade etti.
     Yunanistan'ın sorunlarının kısa sürede çözülemeyecek kadar büyük olduğunu belirten Ardıç, şöyle konuştu:
     "Çünkü Yunan Halkı alıştığı refah düzeyinden geri kalmak istemiyor ama bu refah düzeyi üreterek, bileğinin gücüyle elde ettiği bir düzey değil. Bunun için Yunan Halkı ister istemez bir bedel ödeyecek. Dolayısıyla Yunanistan'daki sıkıntılar daha uzunca bir süre devam edecek. Bedel ödemeden sorunları çözemezsiniz. Yunan Halkı bu bedeli ödemek istemiyor ama bu böyle sürsün gitsin istiyor. Olmaz maalesef. Hükümetin kurulmasıyla borsalarda ve piyasalarda bir artış, canlılık oldu. Belki bu bir süre daha devam edecek ama uzun vadeye baktığımızda öyle çok iyimser olmamız için bir ortam yok."
    
     -"Avrupa'daki en büyük risk İspanya"-
    
     Avrupa'daki en büyük riskin şu anda İspanya olduğunu vurgulayan Ardıç, İspanya'nın Avrupa'ya yaşatabileceği sorunun Yunanistan'la kıyaslanamayacak kadar büyük olduğunu ifade etti.
     İspanya'nın, Yunanistan kadar büyük bir sıkıntı içine düşmeyeceğini düşündüğünü, ancak desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ardıç, "İspanya'nın banka sistemindeki sorunların giderilerek mutlaka rahatlatılması gerekiyor. AB'de zor olan konu şu: Parasal birlik var ama mali birlik yok" dedi.
     Kaya Ardıç, AB'nin yaşadığı ekonomik krizden, 4-5 yıldan önce çıkamayacağını belirterek, krizden çıkılmasının biraz da Almanya'nın elinde olduğunu söyledi.
     Almanya'nın katı tutumundan vazgeçerek, bütçe disiplininden bir nebze ödün vererek, büyüme yanlısı, piyasaları canlandırıcı önlemlere imkan verdiği takdirde bu krizin daha erken sürelerde de aşılabileceğini vurgulayan Ardıç, "Almanya katı tutumunda devam eder ve bu toparlanma süreci böyle sürüncemede giderse ikinci bir kriz riski de var" diye konuştu.
    
     -"İspanya ve İtalya kritik eşik"-
    
     Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Nejat Coşkun da Yunanistan'da, Avro Bölgesi'nde kalmaya olumlu bakan bir hükümetin olmasını pozitif etki olarak değerlendirdi.
     Hükümetin, AB ile yapılan borç anlaşmasına olumlu bakmasının ve bu borcun geri ödenebilmesi noktasında gereken önlemleri alacağını ifade etmesinin, piyasalara olumlu hava verdiğini anlatan Coşkun, şöyle devam etti:
     "Bunun ne kadar uygulanıp uygulanmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Sosyal harcamaları daha da kısıp, maaşları daha da aşağı çekip, işsizliği de kısa sürede ortadan kaldıramayacağı belli olan paketlerin uygulanması oldukça zordur ama bunu uygulayacağını söyleyen hükümetlerin işbaşına gelmesi, sorunun daha kötü noktalara gitmeden çözülebilineceği umudunu artırıyor. Onun için uluslararası piyasalarda olumlu hava ortaya çıktı ama buna, sorunun tamamı çözülecek diye bakmak doğru değil. Kısa vadede bu önlemler belki yapıcı olabilir ama uzun vadede bu planların yeterli olmayacağını düşünüyorum. Uzun vadede başarılı olabilmek için büyümeye dönük olarak daha farklı adımların atılması gerektiğini savunuyorum."
     Nejat Coşkun da Avrupa'da en büyük risk taşıyan ülkenin İspanya olduğunu vurgulayarak, "Sadece İspanya değil, İtalya da var. Bu iki ülkeyle ilgili büyük bir sıkıntı yaşanacak olursa hemen arkasından Fransa ve hiç kimsenin bir kaygısı olmadığı Almanya, bugünkü iyi durumlarını devam ettiremez. Dolayısıyla bu krizde İspanya ve İtalya'yı kritik eşik olarak görüyorum. Aksi halde 2008-2009'da yaşanan küresel krizden çok daha büyüğünün yaşanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.
    
     -"Borçların nasıl ödeneceği daha önemli"-
    
     OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin ise Yunanistan'da hükümetin kurulmasının olumlu olduğunu, ancak bunun etkisinin daha şimdiden bittiğini iddia etti.
     Global ekonomide değişiklik olmadığını, Avrupa'da daha birçok ekonominin çok zor durumda olduğunu vurgulayan Girgin, "Yunanistan'da hükümetin kurulmuş olması pozitif bir şey ama getirdiği olumlu etkiyi günlük hareketler olarak görüyorum. Dünya ekonomisinin şu anki görünümü, Yunanistan'da hükümetin kurulmasına sevinmekten çok uzakta" dedi.
     Kurulan hükümetin, "AB ile yapılan borç anlaşmasına karşı olmamasını" da olumlu bulan Girgin, bu borçların nasıl ödeneceğinin daha önemli olduğuna dikkati çekti.
     Avrupa'daki krizin etkilerinin daha uzun yıllar sürebileceğini belirten Girgin, "Avrupa'nın tüm ülkeleri, üretmeden tüketmemesi gerektiğini öğrenirlerse krizden artıyla çıkabilirler" görüşünü bildirdi.
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir