Yunanistan'daki ekonomik kriz

  • Yazı boyutu
Yunanistan'daki ekonomik kriz

Başbakanı Samaras:"11,5 milyarlık tasarruf paketi son tedbirler olacak""Yunan ekonomisi daha fazlasına dayanamaz" Tasarruf paketiyle ilgili müzakereler sürüyor.Troyka 7 Eylül'de Atina'ya geliyor

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Avrupa Birliği ve IMF'nin isteği üzerine 2013-2014 yılları için hazırlanan 11,6 milyar avroluk kesinti içeren tasarruf paketinin son tedbirler olduğunu, daha fazlasına Yunan ekonomisinin dayanmasının mümkün olmadığını söyledi.
     Samaras, Yeni Demokrasi partisinin (ND) siyasi komite toplantısında yaptığı konuşmada, tasarruf paketinin "acı tedbirler" içerdiğini ancak, bunun ülkenin kaostan kurtulması için belki de son fırsat olduğunu ifade ederek, "Unutmayın ki, Yunan halkı yeniden drahmiye dönmeme ve krizden çıkmamız konusunda bize ve oluşturduğumuz üç parti hükümetine güveniyor" dedi.
     Ülkenin krizden çıkarak bir an önce yeniden kalkınmaya geçmesi için Avro Bölgesi'nde kalmasının ve müzakere etkisinin güçlendirilmesinin gerekli olduğunu belirten Samaras, "Ancak tüm bunlar, bugüne kadar yaptığımız anlaşmaları uygulamamızı bekleyenlere bağlı. Çünkü anlaşmalara uymayan bir ülkenin müzakere gücü sıfırdır" diye konuştu.
     Konuşmasında, Almanya ve Fransa ziyaretlerine de değinen Samaras, bu ziyaretlerle ülkenin Avro Bölgesi'nde kalması için önkoşul olan dış imajının olumlu yönde değişmeye başladığını belirtti.
    
     -Tasarruf paketiyle ilgili müzakereler sürüyor-
    
     Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras, 11,6 milyarlık kesinti paketiyle ilgili temel senaryonun genel hatlarıyla hazır olduğunu ancak, bazı teknik konularda müzakerelerin sürdüğünü söyledi.
     Başbakanlık konutunda, hükümeti oluşturan üç parti liderlerinin tasarruf paketiyle ilgili yaptığı toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Sturnaras, temel senaryoda emekli maaşlarında daha fazla kesintiye gidilmesinin öngörülmemesiyle birlikte, özel maaş çizelgeleriyle ilgili müzakerelerin sürdüğünü belirtti.
     Koalisyon hükümeti ortaklarından Demokratik Sol Parti (DİMAR) Başkanı Fotis Kuvelis ise, 11,6 milyarlık kesinti içeren tasarruf paketi müzakerelerinin henüz kapanmadığını ifade ederek, düşük gelirlilerin ve çiftçilerin emekli maaşlarının korunması için çaba gösterildiğini belirtti.
    
     -Troyka 7 Eylül'de Atina'ya geliyor
    
     AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan heyetin (Troyka) Yunanistan'ın tasarruf çabalarını değerlendirmek üzere 7 Eylül'de Atina'ya geleceği bildirildi.
     13 Eylül'e kadar Yunanistan'da kalarak incelemelerde bulunacak Troyka'nın raporu eylül ayı içinde açıklanacak. Rapor, iflas tehdidiyle karşı karşıya olan Yunanistan'ın ikinci yardım paketinde öngörülen kredileri alıp alamayacağını belirleyecek.
    
    
    


Bu haberi 302 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir