Yunanistan'da yeni kredi dilimi için zamanla yarış -Kredi karşılığı alınacak yeni önlem paketi…

  • Yazı boyutu
Yunanistan'da yeni kredi dilimi için zamanla yarış
  -Kredi karşılığı alınacak yeni önlem paketi…

Yunanistan'da yeni kredi dilimi için zamanla yarış -Kredi karşılığı alınacak yeni önlem paketi üzerindeki görüşmeler, çalışma alanındaki düzenlemelere takıldı

Yunanistan Hükümeti ile Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka arasında, kredinin geciken 31,5 milyar avroluk yeni diliminin serbest bırakılması için 2013-2014'te alınacak 13,5 milyar avroluk son kemer sıkma önlemleri üzerindeki müzakerelere ilişkin çalışmalar sürüyor.
     Başbakan Antonis Samaras ve hükümete destek veren PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Parti (DİMAR) lideri Fotis Kuvelis önlemlere son şeklini vermek üzere bir araya geldi ancak önlem paketi üzerinde nihai bir görüş birliğine varılamadı.
     Ana anlaşmazlık konusunu, troykanın talep ettiği işten çıkarılan personele verilen tazminat miktarının azaltılması ve otomatik maaş artışlarının kaldırılması gibi çalışma alanındaki düzenlemelerin oluşturduğu belirtildi.
     Toplantı sonunda DİMAR lideri Kuvelis, önlemlerin işten çıkarılmaları kolaylaştıracağına dikkati çekerek, DİMAR milletvekillerinin troyka tarafından talep edilen çalışma alanındaki bu "kabul edilemez" önlemlere onay vermeyeceğini ve bu konudaki tutumlarının da değişmeyeceğini söyledi.
     DİMAR'dan yapılan yazılı açıklamada ise troykanın talepleri kabul edilirse işten atılmaların kolaylaşacağı, işsizliğin artacağı ve ülkede mevcut olan büyük durgunluğun daha da derinleşeceği kaydedildi.
    
     -Kredi dilimi için zamanla yarış-
    
     Samaras toplantının yapıldığı parlamentoya girişinde gazetecilere, önlem paketi ile ilgili "Artık bir noktada bitirmemiz gerekiyor" diyerek zamanın kısıtlı olduğunu ifade etmişti.
     Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu ise önlemler üzerinde en geç çarşamba günü anlaşmaya varılması gerektiğini ifade ederek, "Bugün ya da çarşamba bir anlaşmaya varmalıyız" demişti.
     Öte yandan Başbakan Samaras partisinin milletvekilleri ile önlemlerin parlamentodaki oylamasında olası tepkileri önlemek için bir araya gelecek. Samaras daha önce önlemlere karşı oy vereceğini söyleyen milletvekili Nikos Stavrogiannis'i partisinden ihraç etmişti.
     Samaras nakit rezervlerinin tükendiğine dikkati çekerek, yeni kredi dilimi gelmezse ülkenin kasım ayı ortasına kadar parası olduğunu söylemişti.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir