Yunanistan'da yeni harcama kesintilerine tepkiler -Hastanelerde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı…

  • Yazı boyutu
Yunanistan'da yeni harcama kesintilerine tepkiler
  -Hastanelerde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı…

Yunanistan'da yeni harcama kesintilerine tepkiler -Hastanelerde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Varnavas: -"Bu yaptıkları kesintilerle devlet sağlık sistemini yok etmeye çalışıyorlar. Böylelikle hastanelerde hiç doktor kalmayacak" -Hakimler ve Savcılar Birliği Başkanı Thanu: -"Yeni kesintilerle hiçbir adliye çalışanı normal bir standartta yaşamını sürdüremeyecek"

Yunan hükümetinin, Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 31,5 milyar avroluk kredi dilimini alabilmek için gelecek 2 yıllık sürede kamu harcamalarında yapacağı 11,5 milyar avroluk kesintinin detayları kamuoyuyla paylaşıldıkça kamu çalışanları tepkilerini protestolarla göstermeye başladı.
     Sabah saat 11.00'den itibaren iş durduran hastane doktorları, Maliye Bakanlığı önünde bir araya gelerek, maaş kesintilerini protesto etti.
     Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile randevu taleplerinden olumsuz yanıt alan bir grup doktor adına basına bir açıklama yapan Hastanelerde Çalışan Doktorlar Birliği Başkanı Dimitris Varnavas, Maliye Bakanlığı Genel Sekreteri ile görüşebildiklerini belirterek, şunları kaydetti:
     "Maliye Bakanı Sturnaras'ı Troyka'dan başka kimse ilgilendirmiyor, ne doktorlar ne Yunanlılar. Bugün için kesinti oranı yüzde 18 ama bu yükselebilir, yüzde 20-25 de olabilir. Durumun ciddiyetinin siz de farkındasınız. Bu yaptıkları kesintilerle devlet sağlık sistemini yok etmeye çalışıyorlar. Böylelikle hastanelerde hiç doktor kalmayacak. Kalanlar da sadece kara para ekonomisini destekleyenler olacak."
     Varnavas, bu yöndeki protestolara devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
     Yargı çalışanları ise Yargıtay binası önünde bir araya gelerek, maaş kesintilerini protesto etti.
     Hakimler ve Savcılar Birliği Başkanı Vasiliki Thanu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yargı çalışanlarının protesto gösterisi düzenlemesi hiç alışılmış bir durum değil ancak hükümetin maaşlardan yüzde 20 kadar kesintiye gitmesi bizi bunu protesto etmeye zorladı. Maaşlarımız zaten kesintiye uğramıştı, yeni kesintilerle de hiçbir adliye çalışanı normal bir standartta yaşamını sürdüremeyecek" diye konuştu.
     Yargı çalışanları, Adli yıl açılışının ilk günü olan 17 Eylül'de de Atina ve Selanik başta olmak üzere önemli merkezlerde protesto gösterileri düzenlemeyi planlıyor.
     Öte yandan emniyet, sahil güvenlik ve itfaiye çalışanlarının da yarın Kallimarmaro stadı önünde protesto gösterisi düzenleyeceği öğrenildi.
     Üniversite rektörleri ise bir toplantı yaparak üniversite öğretim üyelerinin maaşlarında yapılacak kesintileri ele alacak. Öğretim üyeleri maaşlarda ortalama yüzde 17,5 kesinti yapılması halinde greve gideceklerini açıklamışlardı.
    
     -Troyka'nın nihai raporu belirleyici olacak-
    
     Yunan ekonomisi ve reformlardaki durum hakkında ekim ayında nihai raporunu sunacak olan AB komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti ise Cuma günü Atina'ya gelerek, Pazar günü Başbakan Antonis Samaras ile görüşecek.
     Troyka yetkilileri ile görüştükten sonra Samaras, Frankfurt'a giderek ECB Başkanı Mario Draghi ile bir araya gelecek.
     Troyka'ya 11,5 milyar avroluk kesinti paketi sunulmadan önce taslağın Başbakan Samaras ile hükümete destek veren PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) partilerinin liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis tarafından onaylanması gerekiyor.
     Troyka'nın Ekim ayında sunacağı rapor AB Zirvesi'nde Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın geleceğine ilişkin alacakları kararlarda da belirleyici rol oynayacak.
     Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dün Roma'da İtalya Başbakanı Mario Monti ile düzenledikleri basın toplantısında yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi'nden ilave mali destek istenmediği taktirde, Yunan ekonomisinin uyum programının süresinin uzatılması için fırsat kapısını açtı.
     Hollande Troyka'nın raporunun olumlu olması durumunda, Yunanistan'ın programın süresinin iki yıl daha uzatılması talebine yeşil ışık yakarak, "Troykanın raporu ve Yunanistan'ın güvenilirliğini kanıtlaması durumunda, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması için daha uzun süreli bir plan söz konusu olabilir" ifadelerini kullandı.
     Dün Berlin'de Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile görüşen Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise Yunanistan için en önemli olanın reformları uygulaması olduğunu yineledi.
     Troyka'nın raporunun ekim ayında tamamlanacağını ifade eden ve Yunan hükümetinin yapacağı 11,5 milyar avroluk kesinti hakkında bilgi alan Schaeuble, "En önemlisi Yunanistan'ın taahhütlerini tam olarak yerine getirmesi" dedi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir