Yunanistan'da tasarruf paketi görüşmeleri -Başbakan Samaras ile hükümete destek veren iki parti…

  • Yazı boyutu
Yunanistan'da tasarruf paketi görüşmeleri
  -Başbakan Samaras ile hükümete destek veren 
  iki parti…

Yunanistan'da tasarruf paketi görüşmeleri -Başbakan Samaras ile hükümete destek veren iki parti olan PASOK ve DİMAR'ın liderleri biraraya geldi -DİMAR lideri Kuvelis: "Hiçbir şey tamamlanmadı"

Yunanistan'da, Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin direktifiyle 2013-2014 için kamu harcamalarında yapılacak 11.5 milyar avroluk kesinti paketine son halini vermek üzere Başbakan Antonis Samaras başkanlığında hükümete destek veren iki partinin liderleri olan PASOK lideri Evangelos Venizelos ve Demokratik Sol Parti (DİMAR) lideri Fotis Kuvelis biraraya geldi.
     Başbakanlıkta gerçekleşen görüşme sonunda DİMAR Lideri Kuvelis müzakerelerin devam ettiğini, önlemler konusunda hiçbir şeyin tamamlanmadığını bildirdi.
     Kuvelis üç parti liderinin gelecek hafta yeniden biraraya gelebileceğini söyledi.
     Kuvelis, ayrıca troykanın Yunan halkına saldırmayı durdurması, herkesin bir sınırı olduğunu anlaması gerektiğini ifade etti.
     Görüşmeye katılan Maliye Bakanı Yannis Sturnaras da Yunanistan ile troyka arasında müzakerelerin sürdüğünü, paketin büyük kısmı üzerinde anlaşıldığını ancak teklif edilen belli bazı önlemler üzerinde çekincelerin var olduğunu kaydetti. Müzakerelerin zorlu geçtiğini belirten Sturnaras, önlemlerin topluma maliyetini en aza indirmek için mümkün olan her şeyi yaptıklarını ifade etti. Sturnaras paketin tamamlanması için görüşmelerin birkaç gün daha süreceğini dile getirdi.
     Görüşmeye Maliye Bakanı Yardımcısı Hristos Staikuras ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yannis Vruçis de katıldı.
     Öte yandan basında net 11.9 milyar avro olduğu kaydedilen pakette 2-2,5 milyar avroluk kesintinin netleşmediği belirtiliyor. Emeklilik yaşının 65'ten 67'e çıkarılması konusunun ise halen masada olduğu bildiriliyor.
    
     -Tepkiler sürüyor-
    
     Başbakanlıktaki görüşme öncesi maaşlarında kesinti yapılması planlanan polis, itfaiye ve sahil güvenlik çalışanlarından oluşan üniformalılar "Sizi koruyanları koruyun" pankartı ile bir protesto gösterisi düzenledi.
     Polis Sendikası Başkanı Hristos Fotopulos, 26 Eylül'deki genel grevlere katılacaklarını mecliste paketle ilgili oylama yapılırken de meclis önünde olacaklarını ve milletvekillerine vaatlerini gerçekleştirmediklerine dair bir mektup ileteceklerini söyledi.
     Başbakanlık önüne ilerlemek isteyen gruba, çevik kuvvet polisi biber gazıyla müdahale etti.
     Metro, troleybüs ve tramvay gibi toplu taşıma araçları çalışanları da bugün 24 saatlik greve gitti. Yargı çalışanları ve doktorların iş yavaşlatma eylemlerinin ardından vergi dairesi çalışanları da Cuma günü greve gidecek.
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir