Yunanistan'da tasarruf arayışı -Hükümet, 11,5 milyar avroluk tasarruf paketini tamamlamak için…

  • Yazı boyutu
Yunanistan'da tasarruf arayışı
  -Hükümet, 11,5 milyar avroluk tasarruf paketini tamamlamak için…

Yunanistan'da tasarruf arayışı -Hükümet, 11,5 milyar avroluk tasarruf paketini tamamlamak için 3,5-4 milyar avro tasarruf bulmaya çalışıyor -Koalisyon ortağı parti liderleri, kamudaki işgücü rezervinde tasarrufa karşı çıktı

Yunanistan'da üç partili koalisyon hükümeti, AB ve IMF'den alınacak krediler karşılığı 2013-2014 yılları için istenen 11.5 milyar avroluk tasarruf önleminin kaynağını belirlemeye çalışıyor.
     Başbakan Antonis Samaras başkanlığında bir araya gelen koalisyon ortağı partileri PASOK ve DİMAR'ın liderleri Evangelos Venizelos ve Fotis Kuvelis toplantının ardından yaptıkları açıklamalarda kamuda kitlesel işten çıkarmalara karşı olduklarını, konuyla ilgili önlemleri kabul etmediklerini ifade etti.
     Seçim öncesi geçici işbirliği hükümetinde Maliye Bakanlığı yapan Venizelos, toplantı sonrası "İşgücü rezervi ile ilgili önlemlere ilişkin deneyimlerimiz olumsuz" diye konuştu.
     Venizelos seçim döneminde kamuda işten çıkarma olmayacağına dair vaatler verdiklerini anımsatarak, bu vaatlerinin hala geçerli olduğunu kaydetti.
     Kuvelis ise "fiyasko" olarak nitelendirdikleri önlemlere kesin olarak karşı olduğunu dile getirdi. Bu önlemlerin ülke ekonomisi için bir faydası olmayacağını belirten Kuvelis, bunun daha fazla işsizlik yaratacağına işaret etti.
     Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Simos Kedikoglu da, konuyla ilgili herşeyin masada olduğunu en iyi çözümü aradıklarını dile getirdi.
     Maliye Bakanı Yannis Sturnaras toplantı öncesi kamuda işten çıkarmaların düşünülmediğini ancak işgücü rezervi ile ilgili önlemlerin inceleneceğini, çünkü sözkonusu rakamlara ulaşmanın kolay olmadığını söyledi.
     Troyka tarafından istenen 2013-2014 yılları için yapılacak kesintileri içeren 11.5 milyar avroluk paketle ile ilgili Sturnaras, "11 milyar büyük bir rakam, henüz o noktada değiliz 3.5-4 milyar eksiğimiz var" dedi.
    
     -Sturnaras, Başbakan Samaras'ı bilgilendirecek-
    
     Başbakan Samaras öğleden sonra Maliye Bakanlığı'nı ziyaret ederek Sturnaras'tan bilgi alacak.
     Sturnaras'ın Samaras'a, kamu çalışanlarına ve emeklilere Paskalya ve Noel tatillerinde verilen 13. ve 14. maaşlarının kaldırılması ya da çiftçilerin emekli ücretlerinde kesintiye gidilmesi gibi alternatif öneriler sunacağı belirtiliyor.
     Yunanistan kurtarma anlaşması çerçevesinde kamu çalışanlarının sayısını 2015'in sonuna kadar 150 bin kişi azaltacağı sözünü vermişti.
     Diğer yandan reformlara uyulması konusunda kararlılığını vurgulayan koalisyon hükümeti, bir önceki toplantısında geciken özelleştirmeleri hızlandırmak için yasa tasarısı oluşturulacağını duyurmuştu.
     Yunanistan'ın, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyetinin, eylülde raporlarını tamamlamak üzere yeniden Atina'ya yapacağı ziyaretten önce tasarruf paketinin tamamlaması gerekiyor.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir