Yunanistan Başbakanı Samaras: "Troykanın raporu çıkar çıkmaz, önlemler meclisten geçtikten…

  • Yazı boyutu
Yunanistan Başbakanı Samaras:
  "Troykanın raporu çıkar çıkmaz, önlemler meclisten geçtikten…

Yunanistan Başbakanı Samaras: "Troykanın raporu çıkar çıkmaz, önlemler meclisten geçtikten sonra inanıyorum ki; yeni kredi dilimi serbest bırakılacak" "Bunun için yeni bir Zirve toplantısına gerek kalmayacak" "İşlemlerin Kasım ortasında biteceğine inanıyorum"

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, AB Komisyonu, Avrupa Merkez bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troykanın Yunanistan ile ilgili raporu ve önlemlerin mecliste oylanması sonrası yeni kredi diliminin serbest bırakılacağına inandığını, bunun için yeni bir Zirve toplantısına gerek olmadığını söyledi.
     AB Zirvesi için gittiği Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Samaras, Yunanistan'ın kaydettiği ilerlemenin herkes tarafından kabul edildiğini, Avrupa'da Yunanistan ile ilgili atmosferin değiştiğini, bunun Avro Bölgesi liderlerinin resmi kararlarında da geçtiğini ve yeni kredi diliminin alınması için olumlu şeyler söylendiğini belirtti.
     "İlk defa Avrupalı liderler tarafından Yunanistan'ın başaracağı bir umut değil, kesin olarak görülüyor" diyen Samaras böylece kritik bir konu olan Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkışı ihtimalinin de önüne geçildiğini kaydetti.
     Bu bağlamda ülkenin verdiği mücadelede verdikleri destek için koalisyon ortaklarına teşekkür eden Samaras, Brüksel'de kendisini yalnız hissetmediğini belirtti.
     Samaras gelecek kredi dilimiyle ilgili bir soru üzerine, "Troykanın olumlu raporu sonrası yeni kredi diliminin serbest bırakılacağından eminim. Bunun için yeni bir zirveye gerek kalmayacak" diye konuştu.
     Kredi dilimi için alınan son kemer sıkma önlemlerinin içilen son acı su olduğunu bildiklerini belirten Samaras, "Önlemlerin Kasım ortasına kadar mecliste onaylanması gerekiyor. İşlemlerin Kasım ortasında biteceğine inanıyorum. Biliyorsunuz ki, 16 Kasım'a kadar var olan paramız yeterli. Kalkınmaya geçmek için iyi yolda olduğumuzu söylemek istedim" diye konuştu.
     "Troykanın raporu çıkar çıkmaz, önlemler meclisten geçtikten sonra inanıyorum ki; yeni kredi dilimi serbest bırakılacak" diyen Samaras, ülkenin çıkarları için çalışan bütün siyasi liderlerle birlikte tek yumruk olup, var olan bütün sorunların üstesinden geleceklerini kaydetti.
     Kamu sektöründe işten çıkarmalar da dahil yapılacak düzenlemelere ilişkin kararlılığını vurgulayan Samaras, "Ya kredi dilimini alacağız ya da başka bir şey söylemek istemiyorum. Yeni kredi dilimini almamız, kalkınmayla ilgili yeni bir sayfa açmamızı sağlayacak" dedi.
     Mali uyum programının süresinin iki yıl daha uzatılması konusunda ne zaman anlaşılacağına dair bir soru üzerine Samaras, "Sürenin uzatılması konusu bütçe açığı ve borcun sürdürülebilirliği ile birlikte birbiriyle bağlantıyı üç konuyu oluşturuyor. İnanıyorum ki, bu konuda anlaşmaya troykanın raporundan sonra varacağız" dedi.
     Zirvede kalkınma ve büyüme ile ilgili görüşlerinin haklı olduğunun anlaşıldığını ifade eden Samaras, Yunan halkı ve ekonominin sınır noktasında bulunduğunu vurguladı. Her Yunan vatandaşının kişisel dramını yaşadığını belirten Samaras, ekonominin kanı olan likiditenin sıfırda olduğunu, işsizliğin korkunç noktada bulunduğunu ve gençlerin hayal kurma haklarının kaybolduğunu söyledi. Samaras, durgunluk ve işsizlik arttıkça ülkede aşırıcı grupların da güç kazandığına işaret etti.
     Samaras, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dışında İtalya Başbakanı Mario Monti'nin de davetini kabul ettiğini ve Yunanistan'a geleceğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir