Yunanistan Başbakanı Samaras: -"Yeni kredi dilimi gelmezse Yunanistan Kasım sonuna kadar…

  • Yazı boyutu
Yunanistan Başbakanı Samaras:
  -"Yeni kredi dilimi gelmezse Yunanistan Kasım sonuna 
  kadar…

Yunanistan Başbakanı Samaras: -"Yeni kredi dilimi gelmezse Yunanistan Kasım sonuna kadar dayanabilir. Ondan sonra kasa boş" -Almanya Başbakanı Merkel, Atina'yı ziyaret edecek

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, yeni kredi dilimi gelmezse ülkenin ancak Kasım sonuna kadar dayanabileceğini söyledi.
     Samaras, Alman Handelsblatt gazetesine verdiği mülakatta, uluslararası kreditörlerinden yeni kredi dilimi gelmezse Yunanistan'ın Kasım'dan sonra dayanamayacağını belirterek, bu konuda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), elinde tuttuğu Yunan tahvillerinin şartlarını esneterek yardımcı olabileceğini ifade etti.
     "Likidite, kilit öneme sahip. Bu yüzden gelecek kredi dilimi bizim için önemli" diyen Samaras, Yunanistan'ın gelecek kredi dilimi olmadan ne kadar dayanabileceğine ilişkin soruyu "Kasım sonuna kadar. Ondan sonra kasa boş" diyerek yanıtladı.
     ECB'nin, elindeki Yunan tahvillerinin faiz oranını düşürmesi ya da vadelerini uzatmasının yardımcı olabileceğini kaydeden Samaras, bankaların Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) aracılığıyla yeniden sermayelendirilmesinin, Yunan bankaları için de yapılabileceğini, bunun önemli bir rahatlama sağlayabileceğini söyledi.
     Samaras, ülkedeki yüksek işsizlik oranı ve aşırıcılığın yükselişine dikkat çekerek, "Yunan demokrasisi en büyük zorlukla karşı karşıya" dedi. Samaras, koalisyon hükümetinin başarısız olması halinde ülkeyi kaosun beklediğini de ifade etti.
     Öte yandan, Yunan hükümeti ile AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan Troyka heyeti arasında, Yunanistan'a sağlanan kredinin 31,5 milyar avroluk yeni dilimini alabilmesi için, gelecek iki yılı içeren tasarruf önlem paketi üzerinde görüşmeler sürüyor. Tarafların pazartesi günü yapılacak Eurogroup toplantısına kadar paket üzerinde anlaşma sağlaması bekleniyor.
     Bu arada, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 9 Ekim Salı günü Atina'ya ilk resmi ziyaretini yapacağı belirtiliyor.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir