Yunanistan Başbakanı Samaras

  • Yazı boyutu
Yunanistan Başbakanı Samaras

"Ekonomiyi hızlıca canlandırmak ve devletin gelirlerini artırmak için bir parça nefes alabilmek istiyoruz. Daha fazla zaman, doğrudan daha fazla para anlamına gelmez"

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkesindeki reformların gerçekleştirilebilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını söyledi.
     Başbakan Samaras, Cuma günü Berlin'e yapacağı resmi ziyaret öncesinde Alman Bild gazetesinde yayınlanan röportajında, "Ek para talep etmiyoruz. Ekonomiyi hızlıca canlandırmak ve devletin gelirlerini artırmak için bir parça nefes alabilmek istiyoruz. Daha fazla zaman, doğrudan daha fazla para anlamına gelmez" şeklinde konuştu.
     Samaras, derin bir kara deliğe benzettiği olumsuz psikolojik havadan kurtulmaları gerektiğini belirterek, "Yunanlılar, ülkede yeni bir yön tayin edilmesi için yeni bir hükümet seçti. Yapısal reformlarda ve özelleştirmede ilerlemeler sağlıyoruz" dedi.
     Yunanistan'ın büyük yara aldığını, geçen 3 yıl içinde ekonomisinin beşte bir oranda küçüldüğünü, yaşam standardının üçte bir oranda düştüğünü, emeklilerin gelirlerinin beşte birini kaybettiğini ve gençlerin yarısının işsiz olduğunu ifade eden Samaras, ülkeyi bir arada tutabilmek, reformları gerçekleştirmek, diğer yandan da Avrupa ruhunu yaşatabilmek için büyük çaba harcadıklarını söyledi.
     Emekliye ayrılan her 10 kişi için sadece 1 yeni memur atanması yönünde de talimat verdiğini belirten Samaras, Avro Bölgesi'nden ayrılmalarının ve yeniden para birimi Drahme'ye dönmelerinin ise tam bir felaket olacağını kaydetti.
     Bunun ekonomide 5 yıl daha durgunluk anlamına geleceğini ve yüzde 40 olan işsizlik oranını daha da artıracağını ifade eden Samaras, "Yunanistan için bir kabus olur; ekonomik çöküntü, sosyal huzursuzluklar ve demokrasi için bugüne kadar hiç görülmemiş kadar büyük bir kriz yaşanır" diye konuştu.
     Samaras, krizin aşılabilmesi için kendilerinin her türlü çabayı harcadığını, Avrupalı ortaklarının da kendilerini desteklediğine inandığını belirterek, "Yunanlılarla Almanların birçok ortak yanı var. Bizler de bir trajediyi bir başarı hikayesine dönüştürebiliriz" dedi.
    
    
    


Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir