Yumurta fiyatlarındaki artış -Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kula: -"Yaz…

  • Yazı boyutu
Yumurta fiyatlarındaki artış
  -Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kula:
  -"Yaz…

Yumurta fiyatlarındaki artış -Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Kula: -"Yaz aylarındaki dip fiyatla karşılaştırıp, yumurta fiyatlarının çok yükseldiğini söylemek doğru değil"

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula, yaz aylarındaki dip fiyatla karşılaştırıp, yumurta fiyatlarının çok yükseldiğini söylemenin doğru olmadığını bildirdi.
     Kula, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yumurta fiyatlarının normal seviyelerine geldiğini, yaklaşık üç aydır zararına üretim yapan üreticilerin, para kazanmaya başladığını söyledi.
     Yaz aylarında 13 kuruşa kadar gerileyen yumurta fiyatlarının, bugünlerde 19,5 ve 23,5 kuruş aralığına geldiğini dile getiren Kula, şöyle konuştu:
     "Balıkesir'de ilçeleriyle birlikte günde 4 milyona yakın yumurta üretiliyor. Üretici, yaz boyunca bu yumurtayı zarar etmesine rağmen üretmeye, tesisini işletmeye devam etti. Yaz aylarındaki 13 kuruş dip fiyattır. Yaz aylarında yumurta tüketimi düştüğü için fiyatlar, dip yapar. Yaz aylarındaki dip fiyatla karşılaştırıp, yumurta fiyatlarının çok yükseldiğini söylemek doğru değil. Karşılaştırma yapılacaksa yaza girmeden önceki fiyatlara bakılmalı. Yaza girmeden önceki yumurta fiyatları 17 kuruş civarındaydı. Ortalama yüzde 20'lik bir artış söz konusudur."
     Yumurta fiyatlarındaki yükselmenin yemdeki artışa göre yine de geri kaldığını vurgulayan Kula, "Soya fasulyesi ve küspesinin dünya genelindeki fiyat artışı, yüzde 40 oldu. Bu durum, yem fiyatlarını yüzde 25 yükseltti. Ayrıca, son bir yılda diğer girdilerimizde de yüzde 25 artış oldu" dedi.
     Kula, Türkiye'de en ucuz gıda maddesinin halen yumurta olduğunu belirterek, fiyatların abartıldığı ölçüde artmadığını savundu.
     Türkiye'nin yumurta üretiminde 10. sırada bulunduğunu ve önemli oranda ihracat yaptığını ifade eden Kula, "Milyonlarca dolar ihracat yapıyoruz. Haftada 300 tır yumurtayı yabancılar tüketiyor. Fiyatlar çok yükselmiş olsa, haftada 300 tır yumurtayı nasıl ihraç edeceğiz- Yüksek fiyatlarla rekabet edebilmeniz mümkün değil" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 343 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir