Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatı -İthalatçılar, Şeker Kurumu sistemlerine giriş ve başvuru…

  • Yazı boyutu
Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatı
  -İthalatçılar, Şeker Kurumu sistemlerine giriş ve başvuru…

Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatı -İthalatçılar, Şeker Kurumu sistemlerine giriş ve başvuru işlemlerini sadece elektronik veya mobil imza aracılığıyla yapabilecek

Yüksek yoğunluklu tatlandırıcı ithalatçıları, Şeker Kurumu sistemlerine giriş ve başvuru işlemlerini sadece elektronik veya mobil imza aracılığı ile yapabilecek.
     Şeker Kurulu'nun "Yüksek Yoğunluklu Tatlandırıcı İthalatı İçin Elektronik Ortamda Uygunluk Belgesi Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslara Dair" kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     20 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girecek karara göre, ithalatçılar, Şeker Kurumu sistemlerine giriş ve başvuru işlemlerini internet üzerinden erişerek yüksek güvenlik şartları nedeniyle sadece elektronik imza veya mobil imza aracılığı ile yapabilecek.
     İthalatçı firmaların "kullanıcı" olarak yetkilendirdiği kişi ya da kişiler dilekçe ile Şeker Kurumu'na bildirilecek. Kullanıcıların yetkisi, ithalatçının Şeker Kurumu'na yazılı olarak başvurması halinde iptal edilecek.
     Firma bilgilerinin değiştirilmesi, güncellenmesi ya da firma tanımlamasının tamamen kayıttan düşürülmesi, Şeker Kurumu'na yazılı olarak başvurulması halinde, Kurum tarafından "firma tanımlama" uygulaması aracılığıyla yapılacak.
     Firmanın faaliyetine son vermesi durumunda, firma tarafından bu durumu ispat eden belgeler Kuruma sunulacak. Bu çerçevede, firmanın kayıttan düşürülmesi ve bu firmanın kullanıcı yetkilerinin iptali Kurum tarafından yapılacak.
     İthalatçılar tarafından yetkilendirilen kullanıcılar, Şeker Kurumu web sayfasındaki (www.sekerkurumu.gov.tr) "Elektronik Veri İşleme Sistemi (EVİS) uygulamaları" üzerinden Kuruma başvuracak.
     Kuruma yapılan başvurular, tam ve eksiksiz olması şartıyla, 10 iş günü içinde ve miktar açısından bir kısıtlama olmaksızın, Kurum tarafından ücretsiz olarak elektronik imza ile onaylanan "uygunluk belgesi" düzenlenmek suretiyle sonuçlandırılacak.
     Uygunluk belgelerinin geçerlilik süresi 6 ay olacak. Belgelerin süresi uzatılamayacak ve üçüncü kişilere devredilemeyecek.
     Uygunluk belgesi kapsamında ithalatı yapılan yüksek yoğunluklu tatlandırıcıların belge başvurusunda beyan edilen amaçlar için kullanılıp kullanılmadığının tespiti için gerekli hallerde ithalatçılardan, satın alan firmalardan, nihai üreticilerden ek bilgi ve belge alınacak.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir