Youtube'un "com.tr" uzantısıyla yayına başlaması -İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren:…

  • Yazı boyutu
Youtube'un "com.tr"  uzantısıyla yayına başlaması
  -İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren:…

Youtube'un "com.tr" uzantısıyla yayına başlaması -İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Özeren: -"Türkiye'deki şirketler ile daha yakın işbirliği içerisinde olacaklar. Bu da ülkemizin bilişim sektöründe gelişiminde önemli katkılar sağlayacaktır"

İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Youtube'un "com.tr" uzantısıyla hizmet vermeye başlamasına ilişkin, "Türkiye'deki şirketler ile daha yakın işbirliği içerisinde olacaklar. Bu da ülkemizin bilişim sektöründe gelişiminde önemli katkılar sağlayacaktır" dedi.
     Özeren, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllardaki gelişiminin, dünyaca ünlü şirketlerin ülkeye ilgisinin artmasını sağladığını, bunda Türkiye'nin internet altyapısının gelişmesinin ve kullanıcı sayısının giderek artmasının önemli rol oynadığını söyledi.
     Youtube'un "com.tr"uzantısıyla hizmet vermeye başlamasının, Youtube'un, dolayısıyla Google'ın Türkiye'de lokalizasyon yaptığı anlamına geldiğini belirten Özeren, Youtube'un Türkiye sürümünün de artık Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre işlem yapmasını beraberinde getirdiğini kaydetti.
     Özeren, önceden bu tür paylaşım sitelerinde yayınlanan görüntülere ilişkin mahkeme kararları alındığında yurt dışına gönderilmesi gerektiğine işaret ederek, artık, mahkeme kararı alındıktan sonra görüntülerin doğrudan kaldırılacağını bildirdi.
     En son Hazreti Muhammed'e hakaret içeren filmin görüntülerine erişimin engellenmesine yönelik yaşanan sıkıntıları hatırlatan Özeren, daha önceki süreçte bu görüntülere erişimin engellenmesi noktasında muhatap bulmakta zorluk çekildiğini ifade etti.
     Özeren, Youtube'un bu uygulamasıyla birlikte, benzer durumlar yaşanması halinde mahkeme kararı alınmasının yeterli olacağını ve Youtube'un Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına uymayı bir anlamda kabul etmiş olduğunu söyledi.
     Öte yandan bu uygulamanın Youtube ve Google'ın Türkiye'de yapacakları yatırım için bir başlangıç anlamına geldiğine dikkati çeken Özeren, "Türkiye'deki şirketler ile daha yakın işbirliği içerisinde olacaklar. Bu da ülkemizin bilişim sektöründe gelişiminde önemli katkılar sağlayacaktır" dedi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir