YÖREX Fuarı'na doğru

  • Yazı boyutu
YÖREX Fuarı'na doğru

Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Hediyelik Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, 20-24 Haziran tarihlerinde 71 ilden katılımla gerçekleştirilecek.

Bu yıl ismi "Hediyelik Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı" olarak değiştirilen 3. Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı (YÖREX), 20-24 Haziran tarihlerinde yapılacak.
     Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, düzenlediği basın toplantısında, Anadolu'nun zenginliğini ekonomiye kazandıracak fuara 71 ilden katılım olacağını söyledi.
     Bu yılki fuarın yaklaşık 10 bin metrekare alanda düzenleneceğini belirten Çandır, "Rengarenk bir Türkiye bu fuarda buluşuyor. Fuara katılanlar memleketlerine gitmiş gibi olacak" dedi.
     Yöresel ürünlerin markalaşması konusunda son yıllarda daha ciddi adımlar atıldığına dikkati çeken Çandır, ilk fuarı düzenledikleri 2010 yılında 100'e yakın yöresel ürünün tescilli olduğunu, bu yıl ise bu rakamın 152'ye ulaştığını kaydetti.
     Fuarın yöresel değerlerin markalaşması ve pazarlanması açısından önem taşıdığını ifade eden Çandır, fuarın yöresel ürünlerin hakkını koruyan büyük bir organizasyon olduğunu belirtti.
     Çandır, fuar ile kıyıda köşede kalmış üreticileri cesaretlendirmek istediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:
     "Anadolu'nun zenginliğini ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. 3 bine yakın ürünümüzün tescil alma hakkı var. Bunların hakkını hukukunu koruyarak, bir şekilde ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. mesela her satılan portakal 'Finike portakalı' diye satılıyor. Ama biliyoruz ki Finike portakalı çok farklıdır. Bundan dolayı Finike portakalı hak ettiği değeri alamıyor. Tıpkı her satılan Ezine peynirinin, Ezine peyniri olmadığı gibi... Biz bu fuarla da bunlara dikkati çekerek, marka olmuş isimleri korumak istiyoruz."
    
     -Büyük mağazaların reyonlarında yöresel ürünlere yer verilmeli-
    
     Basın toplantısına katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ise fuar ile kültürel değerleri ekonomik değerlere dönüştürmeyi hedeflediklerini bildirdi. Türkiye'nin "renkli bir mozaik" olduğunu belirten Budak, "Yöresel ürün anlamında aslında çok zenginiz. Ama bunu ekonomiye kazandırma anlamında çok gerideyiz. Bu fuarla buna dikkati çekmek istiyoruz. Ancak devletin desteği de şart. Çünkü yöresel ürünler çok özel bir alan ve özel teşvik verilmesi gerekiyor" diye konuştu.
     Forum Fuarcılık ve Geliştirme AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygün, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdikleri fuara 250'yi aşkın firmanın katılacağını söyledi. Aygün, yöresel ürünlerin pazarlanması konusunda daha yolun başında olduklarını ifade ederek, projeye destek veren ATB, ATSO ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) teşekkür etti.
     Sektörün büyümeye açık olduğunu dile getiren Aygün, "Hala binlerce yöresel ürünümüz tescil olmayı bekliyor. Burada başta devletimiz olmak üzere büyük mağazalara, alışveriş merkezlerine de görev düşüyor. AVM'lerin reyonlarında yöresel ürünlere yer vermesi gerekiyor" dedi.
    
     -Fuarda coğrafi işaretler de anlatılacak-
    
     TOBB, ATB, ATSO, Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı'nın da (BAGEV) arasında bulunduğu kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlenecek 3. Hediyelik Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı, 20-24 Haziran tarihlerinde yapılacak.
     Antalya EXPO Center'da yaklaşık 10 bin metrekare alanda düzenlenecek fuara, 71 ilden 250 firma katılacak. Fuarda ayrıca Türk Patent Enstitüsü'nden uzmanlar, yöresel ürünlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak koruma sistemi olan coğrafi işaretler konusunda bilgilendirmeler yapacak.
     Fuara, Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Örgütü (OriGIn) Yönetim Müdürü Massimo Vittori de katılacak. 30 ülkeden 70 kurum ve 2 milyon üretici üyesi olan örgütün yöneticisi Vittori, fuar kapsamında düzenlenecek seminerde coğrafi işaretin uluslararası düzeydeki gelişme eğilimleri ile İtalya ve Türkiye uygulamalarını ele alacak.
     Sivas'ın kangalı, Kayseri'nin mantısı, Çorum'un leblebisi, Adana'nın kebabının da arasında bulunduğu pek çok yöresel ürünü ziyaretçileriyle buluşturacak fuar, yabancı tatilcilerin de ziyaret edebilmesi amacıyla bu yıl ilk kez haziran ayında düzenleniyor.
    
    
    


Bu haberi 307 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir