Yılın Olayları -Küresel piyasalarda 2012 yılı -Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke…

  • Yazı boyutu
Yılın Olayları
  -Küresel piyasalarda 2012 yılı
  -Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke…

Yılın Olayları -Küresel piyasalarda 2012 yılı -Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke notlarıyla ilgili kararları, küresel piyasalar açısından 2012'ye damgasını vuran gelişmelerin başında yer aldı -Yılın ilk ayında Avro Bölgesi'nde Standart & Poor's (S&P) 9, Fitch ise 5 ülkenin notunu düşürdü -S&P ve Fitch'in bu kararını, Şubat ayında Moody's'in Avro Bölgesi'ndeki 6 ülkenin notunu düşürmesi izledi -Moody's, Fransa'nın "Aaa" olan kredi notunu bir kademe düşürerek "Aa1"e çekti -Yılın öne çıkan olayları arasında Avrupa'da süregelen Yunanistan krizi de vardı. İki kurtarma paketi ile desteklenen Yunanistan, piyasalar açısından risk olmaya devam etti -Yılın son çeyreğinde Fed'in parasal genişleme politikasının nasıl olacağı yönündeki beklentiler ve "mali uçurum" olarak nitelenen yeni vergi düzenlemeleri, piyasalara yön veren başlıca faktörlerden biri oldu

Küresel piyasalar açısından 2012 yılında, kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa ülkelerinin ülke notlarını düşürmesi yılın öne çıkan olayları arasında ilk sırada yer aldı.
     Yılın ilk ayında Standart & Poor's (S&P) Avro Bölgesi'ndeki 9, Fitch 5 ülkenin notunu düşürdü. S&P, 13 Ocak 2012'de Avusturya, Fransa, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notlarını birer kademe, Güney Kıbrıs, İtalya, Portekiz ve İspanya'nın kredi notunu iki kademe düşürdü. Fitch ise İtalya ve İspanya'nın da aralarında bulunduğu 5 Avro Bölgesi ülkesinin notunu kırdı.
     S&P ve Fitch'in bu kararını, Şubat ayında Moody's'in Avro Bölgesi'ndeki 6 ülkenin notunu düşürmesi izledi.
     Moody's, 4 Şubat 2012'de İtalya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Malta'nın notunu birer kademe, İspanya'nın notunu iki kademe düşürdü.
     Standart & Poor's, İspanya'nın kredi notunu Nisan ayında bir kez daha 2 kademe birden indirdi.
     Moody's de bir ay sonra İspanya'nın kredi notunu 3 basamak birden düşürerek "Baa3" seviyesine getirdi.
    
     -Dünya Bankası ve IMF'in küresel ekonomiye ilişkin beklentileri-
    
     Piyasalar, 2012 yılına Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlardan gelen dünya ekonomisine ilişkin iyimser olmayan raporlarla girdi.
     Dünya Bankası, Hindistan ve Brezilya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak 2012 küresel büyüme tahminini yüzde 3,6'dan yüzde 3,1'e indirdi.
     IMF ise Avro Bölgesi büyüme tahminini yüzde 1,1'den yüzde -0,5'e, küresel büyüme tahminini de yüzde 4'ten yüzde 3,3'e çekti.
     OECD ise Mayıs ayında açıkladığı raporunda, küresel ekonominin 2012 yılında yüzde 3,4, 2013 yılında yüzde 4,2 büyüyeceğini tahmin etti. OECD, ABD ekonomisi için 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 2,0'den yüzde 2,4'e yükseltti.
     OECD daha önce yüzde 0,2 büyüyeceğini tahmin ettiği Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0,1 daralacağını, gelecek yıl ise yüzde 0,9 büyüyeceğini öngördü.
     OECD, Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin küresel ekonomi açısından en önemli risk kaynağı olduğunu vurguladı.
     Küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle G-20 toplantısında IMF kaynaklarının 430 milyar dolar artırılması kararlaştırıldı.
     Fed, ABD ekonomisinin ılımlı düzeyde büyüdüğünü belirtti, Avrupa'dan kaynaklanan risklerin ise sürdüğü uyarısında bulundu.
     Küresel ekonomideki aşağı yönlü risklere rağmen Dow Jones Endeksi açıklanan şirket bilançolarının pozitif etkisiyle içinde bulunduğu yükseliş trendindeki hareketine devam ederek 12,734 puan ile 2008 Mayıs ayından beri en yüksek kapanışını yaptı. (19 Mayıs 2008 kapanış: 13,028 puan)
    
     -Yunanistan krizi-
    
     Kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları dışında yılın öne çıkan olayları arasında Avrupa'da süregelen Yunanistan krizi de vardı.
     Yunanistan 2012 yılına AB ve IMF'den ikinci kurtarma paketini almak için gerekli tasarruf önlemlerini hayata geçirmek üzere AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile borçları üzerinde saç tıraşı uygulayabilmek için özel Sektör Katılımı (PSI) tahvil takası programı üzerine özel sektör kreditörleri ile müzakerelerle başladı.
     Yunanistan, 130 milyar Avroluk ikinci kredi anlaşmasının yolunu açacak tasarruf önlemlerini 12 Şubat 2012 tarihinde parlamentoda onayladı.
     Özel sektör kreditörleri ile borçların yeniden yapılandırılması konusunda mutabakata varan Yunanistan, 177 milyar Avro tutarında tahvil takası gerçekleştirdi.
     Piyasaları aylarca meşgul eden Yunanistan'a ikinci yardım paketi kararı Nisan ayında çıktı. Avro Bölgesi'ndeki sorunlar gündemdeki yerini korumakla birlikte Eurogroup toplantısında Yunanistan'a 130 milyar Avro ikinci yardım paketi kararı alındı.
     Yunanistan'da 6 Mayıs'taki seçimlerde kemer sıkma karşıtı olan partilere desteğin artması Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkma endişelerini artırdı. ABD'de gerçekleştirilen G-8 Zirvesi'nde Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması üzerinde görüş birliğine varıldı.
     Yunanistan'da 17 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından kurtarma paketini destekleyen partilerin yeni hükümeti oluşturması Yunanistan'ın piyasaların gündeminde alt sıralara düşmesini sağladı. İspanya'da bankacılık sektörüne ilişkin sorunlar ön plana çıktı ve Moody's İspanya'nın kredi notunu 3 basamak birden düşürerek "Baa3" seviyesine indirdi. Yunanistan'ın bütçe hedeflerinin gerisinde kalması 31,2 milyar Avroluk kredi diliminin askıya alınmasına neden oldu.
    
     -Yılın son çeyreğinde piyasalar "mali uçurum"a odaklandı-
    
     ABD'de Fed Başkanı Ben Bernanke Avrupa kaynaklı risklere dikkati çekerek "parasal genişleme" sinyali verdi. Yılın son çeyreğinde Fed'in parasal genişleme politikasının nasıl olacağı yönündeki beklentiler ve mali uçurum olarak nitelenen yeni vergi düzenlemeleri, piyasalara yön veren başlıca faktörlerden biri oldu. Mali uçurumla ilgili tartışmaların fitilini Moody's ateşledi. Moody's, Eylül ayında yaptığı açıklamada, "mali uçurum" konusunda bir anlaşma sağlanamaması durumunda ABD'nin "AAA" kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu.
     Fed 12-13 Eylül tarihlerinde yaptığı Federal Open Market Commitee-FOMC (Fed Açık Piyasa Komitesi) toplantısı sonrasında beklenen yeni tur niceliksel gevşeme (QE3) kararını ve üçüncü tur tahvil alım programına gideceğini duyurdu. Fed, ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği düşürmek için her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvil alımı yaparak elindeki uzun vadeli varlıkları genişleteceğini belirtti.
     Fed'in QE3 kararının ardından sert yükselen Dow Jones Endeksi 13,600 seviyelerine çıktı.
     Fed'in Ekim ayı başında açıkladığı tutanaklarında, ABD'de 2013 başında yürürlüğe girmesi tehlikesi bulunan ve "mali uçurum" olarak adlandırılan otomatik harcama kesintileri ve vergi artışları konusundaki kaygılar yaygın bir şekilde dile getirildi.
     Kasım ayına gelindiğinde Avrupa Komisyonu, Avro Bölgesi'nin 2012 yılında yüzde 0,4 daralacağı, 2013 yılında yüzde 0,1 büyüyeceği tahmininde bulundu.
     Moody's Fransa'nın "Aaa" olan kredi notunu bir kademe düşürerek "Aa1"e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.
     Fitch, Arjantin'in uzun vadeli kredi notunu 5 kademe birden düşürerek B'den CC'ye çekti.
     Yılın son ayında ise "Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimi konusunun 'geniş çaplı' tartışıldığını, mevduata negatif faizin de görüşüldüğünü" söyleyen ECB Başkanı Draghi'nin ve Fed'in açıklamaları etkili oldu.
     Fed, 11-12 Aralık tarihlerinde yaptığı Federal Open Market Commitee-FOMC (Fed Açık Piyasa Komitesi) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, aylık 40 milyar dolarlık mortgage tabanlı tahvil alımına ek olarak ayda 45 milyar dolarlık devlet tahvili alacağını duyurdu. Fed, ülkedeki işsizlik oranları yüzde 6,5'e düşene kadar kısa vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutma politikasına devam edeceğini bildirdi.
     Yılın son günlerine yaklaşıldığında ise, ABD'de Obama yönetimi ile Cumhuriyetçiler arasındaki mali uçurum pazarlıklarında anlaşmaya varılacağı beklentisi ağırlık kazandı.
    
     2012 yılında finans piyasalarında öne çıkan gelişmeler şöyle:
    
     12 Ocak
     Yunanistan, 130 milyar Avroluk ikinci kredi anlaşmasının yolunu açacak tasarruf önlemlerini parlamentoda onayladı.
     Oylama sırasında yeni tasarruf önlemlerini protesto eden göstericiler arasından ayrılan aşırıcı grupların yakıp yıktığı Atina'da, hasarın milyonlarca Avro olduğu bildirildi. Yetkililer, 9'u tarihi ve mimari açıdan değere sahip toplam 93 binanın ciddi, 150 kadar binanın hafif hasar gördüğünü belirtti, cadde ve kaldırımlardan 40 ton taş ve mermer parçasının toplandığı öğrenildi.
    
     13 Ocak
     Standart & Poor's Avro Bölgesi'ndeki 9 ülkenin notunu düşürdü.
     S&P Avusturya, Fransa, Malta, Slovakya ve Slovenya'nın notlarını birer kademe, Güney Kıbrıs, İtalya, Portekiz ve İspanya'nın kredi notu iki kademe indirdi.
    
     16 Ocak
     S&P Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) kredi notunu AAA'dan AA+'ya düşürdü
    
     18 Ocak
     Dünya Bankası, Hindistan ve Brezilya başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin yavaşlamasına bağlı olarak 2012 küresel büyüme tahminini yüzde 3,6'dan yüzde 3,1'e indirdi.
    
     24 Ocak
     IMF, Avro Bölgesi büyüme tahminini yüzde 1,1'den yüzde -0,5'e, küresel büyüme tahminini de yüzde 4'ten yüzde 3,3'e düşürdü.
    
     25 Ocak
     Fed, politika faizini gelecek 1,5 yıllık süreçte, son üç yılda olduğu gibi "0'a yakın" konumda tutabileceğini açıkladı. ABD ekonomisinde bu yıl yüzde 2,2 ila 2,7 büyüme beklendiği, işsizlik oranının yüzde 8,2'ye düşmesinin öngörüldüğü kaydedildi.
    
     26 Ocak
     Küresel ekonomideki aşağı yönlü risklere karşın Dow Jones Endeksi açıklanan şirket bilançolarının pozitif etkisiyle içinde bulunduğu yükseliş trendindeki hareketine devam ederek 12,734 puan ile 2008 Mayıs ayından beri en yüksek kapanışını yaptı. (19 Mayıs 2008 kapanış: 13,028 puan)
    
     28 Ocak:
     Fitch, aralarında İspanya ve İtalya'nın da bulunduğu Avro Bölgesi'ne üye 5 ülkenin uzun vadeli kredi notunu düşürdü, kredi not görünümlerini "negatif" olarak belirledi.
    
     -Şubat ayı-
    
     7 Şubat
     Fed Başkanı Bernanke, ABD Senatosu'nda ülke ekonomisinin yavaş bir hızda ilerlediğini belirterek, düşük faiz oranlarının büyümeyi desteklemek için gerekli olduğunu savundu.
    
     11 Şubat
     S&P, 34 İtalyan bankasının kredi notunu düşürdü.
     S&P, aralarında UniCredit, Intesa Sanpaolo, Banca Nazionale del Lavoro ve Mediobanca gibi önemli bankaların da bulunduğu 34 İtalyan finansal kuruluşun notunu kırdı.
    
     14 Şubat:
     Moody's İtalya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Malta'nın notunu birer kademe, İspanya'nın notunu iki kademe indirdi.
    
     21 Şubat:
     Avro Bölgesi'ndeki sorunlar gündemdeki yerini korumakla birlikte Eurogroup toplantısında Yunanistan'a 130 milyar Avro ikinci yardım paketi kararı alındı. Eurogroup'un 14 saat süren toplantısından sonra yapılan açıklamada "geniş kapsamlı anlaşmanın Yunanistan'ın borcunu azaltmada ve Avro Bölgesi içinde geleceğini garantiye almada çok önemli olduğu" ifade edildi.
    
     22 Şubat
     Fitch Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "CCC"den "C"ye düşürdü
    
     28 Şubat
     S&P, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "SD" olarak bilinen "tercihli temerrüt" seviyesine indirdi.
    
     29 Şubat:
     Piyasalara müdahale eden ECB bankacılık sistemine 3 yıl vadeyle 530 milyar Avro likidite sağlama kararı aldı.
    
     -Mart ayı-
    
     1 Mart
     Fed Başkanı Bernanke, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin toparlanmasını sürdürdüğünü, ancak büyümenin inişli çıkışlı ve ılımlı olduğunu belirtti.
     Fed Bej Kitap Raporunda, bütün ekonomik faaliyetlerin hızının "düşükten ılımlıya" doğru arttığına işaret edildi.
     Brent petrol Mart ayı başlarında 126 dolara kadar yükseldi. İran başta olmak üzere Ortadoğu'daki jeopolitik riskler nedeniyle Brent petrolün varil fiyatı Mart ayı başında 126 dolara kadar yükseldi.
    
     3 Mart
     Moody's Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "Ca"dan "C"ye indirdi.
    
     12 Mart:
     Elinde Yunan tahvilleri bulunan özel sektör kreditörleri ile borçların yeniden yapılandırılması konusunda mutabakata varılmasının ardından, Yunanistan 177 milyar Avro tutarında tahvil takasını tamamladı.
    
     13 Mart
     Fitch, Yunanistan'ın kredi notunu "sınırlı temerrüt"ten "B-"ye yükseltti
     Fed, ABD ekonomisinin ılımlı seviyede büyüdüğünü bildirdi. Fed, yüzde 0-0,25 aralığındaki politika faizini değiştirmedi.
    
     15 Mart
     Fitch, İngiltere'nin kredi notu görünümünü durağandan negatife çevirdi
    
     16 Mart:
     ECB'nin likidite operasyonlarıyla 2012 yılının ilk çeyreğinde Avro Bölgesi ülkelerinin borçlanma maliyetleri gerilerken, Eurogroup toplantısında Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) birleştirilmesi onaylandı.
    
     8 Mart
     Yunanistan'da PSI (Özel Sektör Katılım) tahvil takası programı özel sektörün yüzde 85,8 oranında katılımıyla sonuçlandı. Tahvil takasıyla Yunanistan'ın özel sektöre olan 206 milyar Avroluk borcunun yüzde 53,5'i silindi.
    
     -Nisan ayı-
    
     4 Nisan
     Fed tutanaklarında Fed yetkililerinin teşvik için tahvil satın alma konusunda daha az istekli davrandıkları bildirildi.
    
     12 Nisan
     Fed Bej Kitap Raporunda ABD ekonomisinin adım adım büyüdüğüne, istihdamın düzeldiğine işaret edildi.
    
     16 Nisan
     Çin Merkez Bankası yuanın tam konvertibilite kazanmasına ve döviz ticaretinin daha serbest hale getirilmesine yönelik olarak yuanın dolar karşısındaki işlem bandını günlük yüzde 0,5'ten yüzde 1'e yükseltti. Yuanın işlem bandı Mayıs 2007'den bu yana yüzde 0,5'te seyretmekteydi.
    
     20 Nisan:
     Küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle G-20 toplantısında IMF kaynaklarının 430 milyar dolar artırılması kararlaştırıldı.
    
     25 Nisan
     Fed, ABD ekonomisinin ılımlı düzeyde büyüdüğünü belirtti, Avrupa'dan kaynaklanan risklerin ise sürdüğü uyarısında bulundu.
    
     27 Nisan:
     S&P İspanya'nın notunu 2 kademe düşürdü.
     İspanyol bankaların ek sermayeye gereksinimi olduğu yolunda çıkan haberler, ülkenin borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden oldu. S&P İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden indirerek "A"dan "BBB+"ya çekti.
    
     30 Nisan
     S&P, 16 İspanyol bankasının notunu düşürdü.
    
     -Mayıs ayı-
    
     2 Mayıs
     S&P, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu "tercihli temerrüt"ten "CCC"ye yükseltti, not görünümünü durağan olarak belirledi.
    
     6 Mayıs:
     Yunanistan'da 6 Mayıs'taki seçimlerin ardından kemer sıkma karşıtı olan partilere desteğin artması, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden çıkma endişelerini artırdı. Hiçbir partinin tek başına iktidar olacak kadar oy alamadığı seçimin sonuçlarından Yeni Demokrasi Partisi'nin ilk sırada geldiği 7 partili bir parlamento ortaya çıktı. Irkçı saldırılarıyla ünlü aşırı sağcı Altın Şafak Partisi de parlamentoya girebildi.
    
     15 Mayıs
    
     Yunanistan'da siyasi parti liderlerinin koalisyon kurma konusunda anlaşamaması üzerine Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın koalisyon hükümeti oluşturulması için siyasi parti liderleriyle yaptığı görüşmeler de sonuç vermedi. 17 Haziran'da yeniden seçim kararı alındı.
    
     20 Mayıs
     ABD'de gerçekleştirilen G-8 Zirvesi'nde Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması üzerinde görüş birliğine varıldı.
    
     22 Mayıs
     Fitch, Japonya'nın kredi notunu yükselen kamu borcu nedeniyle 'AA'dan 'A+'ya düşürerek, not görünümünü negatife çevirdi.
    
     22 Mayıs
     OECD, küresel ekonominin 2012 yılında yüzde 3,4, 2013 yılında yüzde 4,2 büyüyeceğini tahmin etti.
     OECD, ABD ekonomisi için 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 2,0'den yüzde 2,4'e yükseltti, daha önce yüzde 0,2 büyüyeceğini tahmin ettiği Avro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 0,1 daralacağını, gelecek yıl ise yüzde 0,9 büyüyeceğini öngördü.
     OECD, Avro Bölgesi'ndeki borç krizinin küresel ekonomi açısından en önemli risk kaynağı olduğunu vurguladı.
    
     -Haziran ayı-
    
     7 Haziran
     İspanya'da bankacılık sektörüne ilişkin sorunlar ön plana çıktı, Fitch İspanya'nın kredi notunu 3 basamak düşürdü.
    
     7 Haziran
     Çin Merkez Bankası faiz oranlarında beklenmedik bir indirim yaptı. Banka, gösterge bir yıllık borçlanma faiz oranını 25 baz puan indirerek yüzde 6,31'e çekti.
    
     14 Haziran:
     Moody's ve Fitch İspanya'nın kredi notunu 3 basamak birden düşürdü.
    
     17 Haziran
    
     Yunanistan'da halk yeniden sandık başına gitti. Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 30 kadar oyla seçimleri ilk sırada tamamladı.
    
     18-19 Haziran
     Meksika Los Cobos'da G-20 zirvesi yapıldı. Zirvede, süregelen küresel krizin çözümüne yönelik uluslararası işbirliği ve koordineli hareketle büyüme ve istihdamın desteklenmesi yönünde kararlar alındı.
    
     20 Haziran
     Fed, kısa vadeli tahviller satıp, uzun vadeli tahviller satın alarak faizleri aşağı çekmeyi amaçlayan "Twist Programı"nı 267 milyar dolar genişleterek yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.
    
     22 Haziran
     Gelişmiş ülkelerde ve başta Çin olmak üzere yükselen ekonomilerde görülen talep yavaşlaması ve petrol arzındaki gelişmelerle Brent petrol 88,50 dolara kadar geriledi. Brent petrolde 1 Mart'tan bu yana yaşanan düşüş yüzde 30 oldu.
    
     20 Haziran:
     Yunanistan'da 17 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından kurtarma paketini destekleyen partilerin yeni hükümeti oluşturması, Yunanistan'ın piyasaların gündeminde alt sıralara düşmesini sağladı.
     Yeni Demokrasi (ND) Partisi lideri Antonis Samaras, anlaşmaya varılmasının ardından ülkenin yeni başbakanı olarak yemin etti.
    
     28 Haziran
     İngiltere Bankacılık Denetleme Kurulu, borçlanma maliyetini olduğundan düşük göstererek LIBOR'u maniple ettiği gerekçesiyle Barclay's'a 290 milyon sterlin ceza verdi.
    
     -Temmuz ayı-
    
     3 Temmuz
     Haziran ayının son haftasında ortaya çıkan ve Barclay's çalışanlarının neden olduğu, uluslararası piyasalarda borçlanma maliyetlerini belirleyen LIBOR skandalı sonrasında Barclay's Başkanı Bob Diamond istifa etti.
    
     5 Temmuz
     Çin Merkez Bankası Haziran ayında yaptığı indirimin ardından gösterge bir yıllık borçlanma faiz oranını 31 baz puan daha indirerek yüzde 6'ya çekti.
     İngiltere Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi, tahvil alım programını 50 milyar sterlin artırarak 325 milyar sterlinden 375 milyar sterline yükseltti.
     ECB politika faizini yüzde 1'den tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 0,75'e indirdi. Mevduat faizini sıfıra düşürdü.
     IMF Başkanı Lagarde, yüzde 3,5 olan 2012 yılı küresel büyüme tahminini düşüreceklerini belirtti.
    
     13 Temmuz
     Moody's İtalya'nın kredi notunu, zayıflayan büyüme ve artan işsizlikle, mali konsolidasyon hedefine ulaşamama riskinin yükselmesini gerekçe göstererek A3'ten Baa2'ye indirdi.
    
     24 Temmuz:
     Borç krizine yönelik endişelerle ve faiz indiriminin etkisiyle Avro/dolar paritesi son iki yılın en düşük seviyesi olan 1,2043'e kadar geriledi.
    
     -Ağustos ayı-
    
     22 Ağustos
     Fed tutanaklarında ekonominin kayda değer büyüme göstermemesi halinde "epey yakın bir zamanda" yeni parasal teşvik tedbirlerine gerek duyulabileceği açıklandı.
    
     23 Ağustos
     Arz tarafında yaşanan sorunlar nedeniyle petrol arzının gerilemesi, fiyatların hızlı bir şekilde yükselmesine neden oldu. Brent petrolün varil fiyatı 117 dolar ile son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
     Haziran ayı sonundan bu tarihe kadar petrol fiyatlarındaki artış yaklaşık yüzde 30 düzeyinde gerçekleşti.
    
     30 Ağustos
     Fed Bej Kitap Raporu'na göre, ülke ekonomisi aşamalı olarak büyürken bir çok bölgede imalat aktivitesinde "yumuşama" görüldü.
     Avrupa kaynaklı riskler küresel ekonominin gündemini meşgul etmeye devam etti. Yunanistan'nın bütçe hedeflerinin gerisinde kalması 31,2 milyar Avroluk kredi diliminin askıya alınmasına neden oldu. ABD'de Fed Başkanı Ben Bernanke Avrupa kaynaklı risklere dikkati çekerek "parasal genişleme" sinyali verdi.
    
     -Eylül ayı-
    
     6 Eylül
     ECB ikincil piyasadan tahvil alım programına başlama kararı aldı, yapılacak yeni tahvil alımına herhangi bir niceliksel sınır konulmadı.
     ECB, Avro Bölgesi büyüme tahmin aralığını yüzde -0,6 ile -0,2 aralığına revize etti.
    
     12 Eylül
     Moody's, "mali uçurum" konusunda bir anlaşma sağlanamaması durumunda ABD'nin "AAA" kredi notunun düşürülebileceği uyarısında bulundu.
     Almanya Anayasa Mahkemesi, Avro Bölgesi'ndeki borç krizi çerçevesinde geliştirilen sürekli kalıcı kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) bazı çekincelerle Anayasa'ya uygun olduğuna karar verdi.
    
     13 Eylül:
     Fed, 12-13 Eylül tarihlerinde yaptığı Federal Open Market Commitee-FOMC (Fed Açık Piyasa Komitesi) toplantısı sonrasında beklenen yeni tur niceliksel gevşeme (QE3) kararını ve üçüncü tur tahvil alım programına gideceğini duyurdu. Fed, ekonomiyi canlandırmak ve işsizliği düşürmek için her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvil alımı yaparak elindeki uzun vadeli varlıkları genişleteceğini belirtti. Fed Başkanı Bernanke, tahvil alımına, daha düşük işsizlik oranı ve daha güçlü büyümeye ulaşılana kadar devam edeceklerini açıkladı. Daha önce faizleri 2014 yılı sonuna kadar sıfıra yakın seviyede tutacağını açıklayan Fed, bu sefer tarihi uzatarak 2015 ortasına kadar düşük faiz politikasını devam ettireceğini bildirdi.
    
     14 Eylül
     Fed'in QE3 kararının ardından sert yükselen Dow Jones Endeksi 13,600 seviyelerine çıktı.
    
     19 Eylül:
     Japonya Merkez Bankası (BOJ) varlık alım programını sürpriz bir şekilde 10 trilyon yen artırarak 55 trilyon yene yükseltti.
    
    
     -Ekim ayı-
    
     5 Ekim
     Fed tutanaklarında, ABD'de 2013 yılı başında yürürlüğe girmesi tehlikesi bulunan ve "mali uçurum" olarak adlandırılan otomatik harcama kesintileri ve vergi artışları konusundaki kaygılar yaygın bir şekilde dile getirildi.
     Yunanistan Başbakanı Samaras, yeni kredi diliminin gelmemesi halinde Yunanistan'ın Kasım ayı sonuna kadar dayanabileceğini, ondan sonra kasanın boş olduğunu açıkladı.
    
     9 Ekim
     IMF, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 3,3 ile 2009'dan bu yana en düşük büyümesini kaydedeceğini öngördü.
     IMF, ABD ekonomisiyle ilgili büyüme tahminlerini 2012 yılı için bir önceki tahmine göre 0,1 puan artırarak yüzde 2,2, 2013 yılı için bir önceki tahmine göre 0,1 puan azaltarak yüzde 2,1 olarak açıkladı.
     IMF, Çin ekonomisinin 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 8'den yüzde 7,8'e, 2013 yılı için ise yüzde 7,5'ten yüzde 7,2 seviyesine indirdi.
     IMF Avro Bölgesi'nin 2012 yılında yüzde 0,4 oranında daralacağını, 2013 yılında ise yüzde 0,3 oranında büyüyeceğini öngördü.
     Yunanistan'da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyaretini protesto etmek için başkent Atina'nın merkezindeki Sintagma meydanında toplanan göstericilerle polis arasında çatışma çıktı. Almanya Başbakanı Merkel, herkesin diğer ortaklarına karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek "Yunanistan'ın Avroda kalması ortak çıkarımız" mesajını verdi.
    
     29 Ekim
     ABD'de etkili olan Sandy Kasırgası nedeniyle 27 yıl sonra ilk kez olumsuz hava koşulları New York borsasının tatil edilmesine sebep oldu. New York borsası 29-30 Ekim tarihlerinde kapalı kaldı. Borsa en son 1985 yılındaki Gloria Kasırgası'nda hava koşulları nedeniyle tatil edilmişti.
    
     30 Ekim
     Japonya Merkez Bankası (BOJ) varlık alım programını 55 trilyon yenden 66 trilyon yene genişletti.
    
     -Kasım ayı-
    
     7 Kasım
     Avrupa Komisyonu raporunda Avro Bölgesi'nin 2012 yılında yüzde 0,4 daralacağı, 2013 yılında yüzde 0,1 büyüyeceği tahmin edildi.
     Yunanistan'ın AB ve IMF'den tahsis edilen kredinin 31,5 milyar Avroluk yeni dilimini alabilmesi için gereken 13,5 milyar Avroluk kemer sıkma önlemleri parlamentoda onaylandı.
     Kemer sıkma önlemlerini içeren 600 sayfalık 2013-2016 Orta Vadeli Mali Strateji Programı, 300 sandalyeli parlamentoda 153 oyla kabul edildi.
     Parlamentodaki tartışmalar sırasında kemer sıkma önlemlerine tepkili on binlerce kişi, parlamento binası önünde gösteri düzenledi.
    
     20 Kasım
     Moody's Fransa'nın "Aaa" olan kredi notunu bir kademe düşürerek "Aa1"e çekti, notun görünümünü negatifte bıraktı.
    
     27 Kasım
     Avro Bölgesi maliye bakanları ve IMF, Yunanistan'ın borçlarının 40 milyar Avro'sunun kırpılması ve ilave kaynak sağlanması konusunda uzlaştı.
     OECD, Avro Bölgesi borç krizinin 2013 yılında da bölge ekonomisini olumsuz etkilemeye devam edeceğini kaydetti.
     OECD ABD'ye yönelik bu yılki büyüme beklentisini yüzde 2,4'ten yüzde 2,2'ye çekti. Avro bölgesi'nde bu yıl yüzde 0,4, gelecek yıl için yüzde 0,1 daralma beklediğini açıkladı. Kuruluş daha önce yaptığı tahminde 2013 yılında Avro Bölgesi'nde yüzde 0,9 büyüme beklediğini belirtmişti.
    
     28 Kasım
     Fitch, Arjantin'in uzun vadeli kredi notunu 5 kademe birden düşürerek B'den CC'ye çekti
    
     29 Kasım
     S&P, Çin'in kredi notunu AA-/A-1+ olarak teyit etti, not görünümünü ise durağan olarak belirledi.
    
     30 Kasım
     Avro Bölgesi'nde işsizlik oranı yüzde 11,7 ile tarihinin en yüksek düzeyine çıktı.
     ABD'de "mali uçurum" endişeleri devam ederken, ikinci çeyrekte yüzde 0,2 daralan Avro Bölgesi üçüncü çeyrekte de yüzde 0,1 daralarak 3 yıl aranın ardından tekrar resesyona girdi.
    
     -Aralık ayı-
    
     3 Aralık
     Yunanistan borç yükünü azaltmak üzere, nominal değerleri üzerinden üçte biri fiyatı ile tahvillerini geri alacağı "gönüllü tahvil geri alımı programını" başlattığını bildirdi.
    
     6 Aralık
     ECB Başkanı Draghi, Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimi konusunun "geniş çaplı" tartışıldığını, mevduata negatif faizin de görüşüldüğünü söyledi.
     ECB Avro Bölgesi GSYH tahminlerini revize etti. ECB'nin Eylülde yüzde 0,6-0,2 aralığında tahmin ettiği 2012 GSYH daralması yüzde 0,6-0,4 aralığına revize edildi. GSYH'nin 2013 yılı için yüzde -0,9 ile yüzde +0,3 olacağını öngören ECB, 2014 yılında ise GSYH'deki büyümenin yüzde 0,2-2,2 aralığında olacağını tahmin etti. 2013 yılı GSYH için önceki tahmin yüzde -0,4 ile yüzde 1,4 aralığındaydı.
     S&P Yunanistan'ın kredi notunu CCC'den tercihli temerrüt seviyesi olan SD'ye düşürdü.
    
     12 Aralık
     Fed, 11-12 Aralık tarihlerinde yaptığı Federal Open Market Commitee-FOMC (Fed Açık Piyasa Komitesi) toplantısının ardından yaptığı açıklamada aylık 40 milyar dolarlık mortgage tabanlı tahvil alımına ek olarak ayda 45 milyar dolarlık devlet tahvili alacağını duyurdu. Fed, ülkedeki işsizlik oranları yüzde 6,5'e düşene kadar kısa vadeli faiz oranlarını sıfıra yakın tutma politikasına devam edeceğini bildirdi.
     Fed'in bu ayın sonunda sona erecek kısa vadeli tahvillerin uzun vadeli tahvillerle değişimini öngören "twist operasyonu" programının ardından, yine uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmak için aylık 45 milyar dolarlık tahvil alımıyla birlikte, bankanın aylık tahvil alımları 85 milyar dolar düzeyinde kalmayı sürdürecek.
     Yunanistan Borç Yönetim Ajansı PDMA tahvil geri alım programına teklif edilen tahvil tutarının toplam 31,9 milyar Avro olduğunu açıkladı. Yunanistan, aralarında kendi bankalarının da yer aldığı özel sektör kreditörlerinden nominal değeri 31,9 milyar Avro'yu bulan hükümet tahvilini 18 Aralık'a kadar üçte biri fiyatı ile geri alacak.
    
     13 Aralık
     Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'ın 49,1 milyar Avro'luk kredi dilimini onayladı.
     Yunanistan'a EFSF'den toplamda 49,1 milyar Avro'nun ödenmesini onaylayan maliye bakanları, ana hedefin 2020 yılında Yunanistan'ın borç oranının GSYH'ye oranının yüzde 124'e düşürülmesi olduğunu ifade etti. Yunanistan'a Mart ayına kadar toplamda 49,1 milyar Avro tutarında kredi serbest bırakılacak, ödeme taksitler halinde yapılacak, ilk 34,3 milyar Avro'luk miktar birkaç gün içinde serbest bırakılacak.
    
     14 Aralık
     S&P, İngiltere'nin not görünümünü negatife çevirdi, notunu teyit etti.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir