Yılın olayları -Ekonomide 2012 Yılı (4) -Yılın son döneminde, Türkiye ekonomisinde "yumuşak…

  • Yazı boyutu
Yılın olayları
  -Ekonomide 2012 Yılı (4)
  -Yılın son döneminde, Türkiye ekonomisinde "yumuşak…

Yılın olayları -Ekonomide 2012 Yılı (4) -Yılın son döneminde, Türkiye ekonomisinde "yumuşak iniş" senaryoları ile beklenen yavaşlama kendini iyice göstermeye başladı -Ekonomi üçüncü çeyrekte sadece yüzde 1,6 büyüdü -Türkiye'nin uzun süredir beklediği not artırımı yılın son çeyreğinde Fitch'ten geldi, Fitch Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltti -2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı, OVP'de 2013 için büyüme hızının yüzde 4 olacağı tahmin edildi -2013 yılı bütçe giderleri 404 milyar lira, gelirleri ise 370 milyar lira olarak öngörüldü

Ekip - Leyla Ataman Özel - Yılın son döneminde, Türkiye ekonomisinde "yumuşak iniş" senaryoları ile beklenen yavaşlama kendini iyice gösterdi.
     AA muhabirlerinin derlemelerine göre, ekonomi üçüncü çeyrekte sadece yüzde 1,6 büyüdü. Bu rakam ilk iki çeyrekte sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3 seviyesinde idi. Ekonomide yaşanan yavaşlamanın en önemli sebebi iç talepteki gerileme oldu. 9 aydaki ortalama büyüme oranı yüzde 2,6 olurken, ekonomi yönetimi 2012 büyümesinin yüzde 3'ün altında kalacağını bildirdi.
     Son çeyrekte, 2013 yılına ilişkin resmi tahminler de sırayla gelmeye başladı. 2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program ile Orta Vadeli Mali Plan yayımlanırken, Türkiye ekonomisinin yeni yol haritasında büyüme tahminleri düşürüldü, enflasyon tahminleri yükseltildi. Bu yıl sonuna ilişkin öngörülen yüzde 4 oranındaki büyüme tahmini yüzde 3,2 olarak, 2013 yılı için öngörülen yüzde 5'lik büyüme oranı da yüzde 4 olarak revize edildi.
     2013 Yılı Programı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Program ile yurtiçi tasarrufların artırılması için tüketimin gelirle dengeli bir şekilde büyümesini sağlayacak politikalar uygulanmasına karar verildi. 2013 yılında, eğitim, sağlık, teknolojik araştırma, ulaştırma, içme suyu, adalet hizmeti sektörleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımlarına öncelik verileceği kaydedildi.
     Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan 2013 yılı merkezi yönetim bütçe büyüklüklerine göre, 2013 yılı bütçe giderleri 404 milyar lira, faiz hariç giderler 351 milyar lira, faiz giderlerinin 53 milyar lira olması öngörüldü. 2013 yılında bütçe gelirlerinin 370 milyar lira olacağı tahmin edildi. Vergi gelirlerinin 318 milyar lira olacağı, bütçe dengesinin ise 34 milyar lira açık vereceği öngörüldü.
    
     -Fitch'ten not artırımı-
    
     Türkiye'nin uzun süredir beklediği not artırımı yılın son çeyreğinde Fitch'ten geldi. Fitch Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükseltti, görünümünü "durağan" olarak belirledi. Ülke tavanını ise BBB-'den BBB'ye yükseltti.
     Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan "BBB-"ye yükseltmesinin ardından Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) 2012 Aralık vadeli endeks kontratı tarihi zirvesi olan 93 bin puanı gördü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi çevreleri, Fitch tarafından alınan kararın yerinde olmakla birlikte "gecikmiş" bir karar olduğunu belirtti.
    
     -Kentsel dönüşümde tarihi gün-
    
     Ekim başında deprem kuşağındaki Türkiye, riskli yapılarının dönüşümü için tarihi bir gün yaşadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla birçok ilde 6 bin 500 birim için yıkımlar başladı. Kentsel dönüşümde ilk yıkımlar İstanbul, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Tunceli ve Van'da yapıldı.
     Kentsel dönüşüm, Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı da Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, güçlendirme kredisi kullanacak vatandaşlar 50 bin lira, konut ve işyerini yeniden yapmak isteyen vatandaşlar 100 bin lira kredi çekebilecek. Güçlendirme ve konut yapım kredisinin yüzde 4'ü işyeri yapım kredisinin de yüzde 3'lük kısmı devlet tarafından karşılanacak.
    
     Yılın son çeyreğinde ekonomide yaşanan gelişmeler de şöyle:
    
     1 Ekim:
     -Türkiye ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında 1 milyar dolar tutarında kredi anlaşması imzalandı.
     -Elektrik fiyatları konutlarda yüzde 9,81, sanayide yüzde 4,03 zamlandı.
     -TİM verilerine göre, 2012 yılının ilk 9 ayında, ihracat yüzde 12,1 artışla 111 milyar 463 milyon dolara ulaştı. Son 12 aydaki ihracat ise bir önceki döneme göre yüzde 11,6 artarak 146 milyar 927 milyon dolara çıktı.
    
     3 Ekim:
     -TÜİK, Eylül ayında TÜFE'nin yüzde 1,03 oranında, ÜFE'nin ise yüzde 1,03 oranında arttığını açıkladı. Eylül itibarıyla yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 9,19, ÜFE'de yüzde 4,03 arttı.
     -Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 oranında arttı.
    
     4 Ekim:
     -Rekabet Kurulu, UN Ro-Ro İşletmeleri AŞ'ye, Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle 841 bin 199 lira para cezası verilmesini kararlaştırdı.
     -Türkiye Halk Bankası AŞ'nin yüzde 20,8 oranındaki hissesinin halka arz yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildi.
    
     5 Ekim:
     -Kentsel dönüşüm çerçevesinde 35 ilde depreme dayanıklı olmayan yapılar yıkılmaya başlandı.
    
     8 Ekim:
     -Nurol Teknoloji'nin Türk mühendisler tarafından geliştirilen Türkiye'nin ilk yerli zırhı "T-Zırh" (Türk Zırh) ihraç edilmeye başlandı.
     -IMF heyetinin 4. Madde görüşmeleri yayımladığı değerlendirme notunda, Türkiye'de 2 yıllık hızlı ve trendin oldukça üstündeki büyümenin ardından, ekonominin önemli ölçüde yavaşladığı ve bu yavaşlamanın, dengesizliklerin azaltılmasına katkıda bulunduğu ifade edildi.
    
     9 Ekim:
     -2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program açıklandı. Orta Vadeli Program'da büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3,2'ye çekildi. 2013 için büyüme hızının yüzde 4 olacağı tahmin edildi.
     -Özelleştirme Yüksek Kurulu, 10 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesini iptal etti.
    
     10 Ekim:
     -Türkiye'de ilk kez hazırlanan "Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi"nde ilk 5'te Sabancı Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi yer aldı.
     -Japon otomobil üreticisi Toyota, ABD, Japonya, Avrupa ve dünyanın başka bölgelerindeki 7,43 milyon aracını geri çağırdı.
     -İstanbul Park Yarış Kompleksi'nin (İstanbul Formula 1 Pisti) işletme hakkına ilişkin ihaleyi İstanbul MC Yarış Sporları LTD Şirketi kazandı.
    
     11 Ekim:
     -Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı yılın 8 aylık döneminde 36 milyar 82 milyon dolar oldu.
    
     12 Ekim:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazileri için yapılan başvuru sayısının yaklaşık 300 bine ulaştığını bildirdi.
     -Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait Halkbank'ın yüzde 20,8'ine tekabül eden kısmın halka arzı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapıldığı bildirildi.
    
     15 Ekim:
     -Türkiye'de Temmuz'da işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre 0,7 puan azalarak yüzde 8,4 oldu. İşsiz sayısı 2 milyon 323 bin kişiye geriledi.
     -Nobel ekonomi ödülünü Amerikalı Alvin Roth ve Lloyd Shapley aldı.
    
     16 Ekim:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılına ilişkin bütçe büyüklüklerini açıkladı. Buna göre, 2013 yılı bütçe giderleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 370 milyar lira olacak. Bütçe dengesinin 34 milyar lira açık vermesi hedeflendi.
    
     18 Ekim:
     -Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirime giderek yüzde 10'dan yüzde 9,5'e çekti.
     -TBMM Genel Kurulu'nda Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasa Tasarısı kabul edilerek yasalaştı.
    
     19 Ekim:
     -AB liderleri, bankaların denetimini gelecek yıl kademeli olarak üye ülkelerin sorumluluğundan alarak Avrupa Merkez Bankası'na devretme konusunda uzlaştı.
     -TÜİK, Türkiye'de 2011 yılında 1 milyon 237 bin 172 doğum gerçekleştiğini ve kaba doğum hızının binde 16,7'ye gerilediğini açıkladı.
     -Eylül ayı sonu itibariyle ticari krediler hariç taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde kredi faizleri 2012 yılının en düşük seviyesine geriledi.
     -Windows'un yeni TL simgesi için güncellemesi çıktı.
    
     21 Ekim:
     -Kentsel dönüşüm, Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
    
     23 Ekim:
     -Milli Piyango İdaresi, yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesini 45 milyon lira olarak belirledi.
     -2013 Yılı Programı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.
    
     24 Ekim:
     -Merkez Bankası 2012 yılı enflasyon tahminini yüzde 7,4'e yükseltti.
     -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, askerlerin hava yolu ile sevkıyatı konusunda THY dışındaki firmalardan da destek istediklerini, uygulamanın yakın zamanda başlayacağını bildirdi.
    
     25 Ekim:
     -Amerikan otomotiv devi Ford, Avrupa'da yeniden yapılanma çerçevesinde, Transit modelinin üretimini İngiltere'den Türkiye'ye kaydırma kararı aldı.
    
     28 Ekim:
     -Saatler bir saat geri alındı, böylece yaz saati uygulaması sona erdi.
     -Bu yılın Eylül ayı sonu itibarıyla internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışveriş tutarı 22 milyar 118 milyon lira oldu.
    
     30 Ekim:
     -TÜİK, Türkiye'nin turizm gelirinin bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 azalarak 8 milyar 957 milyon 384 bin 30 dolar olduğunu açıkladı.
     -Canlı hayvan ve et ithalatında vergi arttı. Ağırlığı 400 kilogramı geçen erkek danalar ile 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkarıldı. Kasaplık et ithalatında da gümrük vergisi oranı yüzde 70'den yüzde 100'e yükseltildi.
     -Merhum Başbakan Bülent Ecevit'in kullandığı öne sürülen BMW markalı zırhlı araç 38 bin 499 liradan satışa çıkarıldı.
    
     31 Ekim:
     -İMKB 100 endeksi güne tüm zamanların en yüksek seviyesinden başladı. İMKB 100 endeksi, dünkü kapanışa göre 126,92 puanlık yükselişle 71.843,83 puandan açıldı.
     -TÜİK'e göre Eylül ihracatı 13 milyar 13 milyon dolara ulaştı. İthalat ise aynı dönemde yüzde 6,4 azalarak 19 milyar 838 milyon dolar olarak gerçekleşti.
     -Avro Bölgesi'nde işsizlik, Eylül ayında yüzde 11,6 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.
    
     1 Kasım:
     -ÖYK, Elektrik Üretim AŞ'ye ait Seyitömer Termik Santrali'ni özelleştirme programına aldı.
     -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,21 düşüşle 11 milyar 784 milyon dolar oldu. İhracat, yılın 10 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,09 artışla 124 milyar 807 milyon dolara ulaştı.
     -Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi güne düşüşle başlayarak 2011 yılı Ocak ayından beri gördüğü en düşük seviye olan yüzde 6,99'dan açıldı.
     -Türkiye Bankalar Birliği'nin açıkladığı rakamlara göre, tüketici kredisi borcunu ödemeyenler 500 bine, kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı 780 bine çıktı.
    
     2 Kasım:
     -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Suriye'nin Türkiye'den tekrar elektrik talep ettiğini bildirdi.
    
     5 Kasım:
     -TÜİK, Ekim ayında TÜFE'nin yüzde 1,96, ÜFE'nin yüzde 0,17 oranında arttığını açıkladı. Ekim ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7,80, ÜFE'de yüzde 2,57 oldu.
     -Fitch Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyeye yükseltti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükseltti, görünümü "durağan" olarak belirledi. Ülke tavanını ise BBB-'den BBB'ye yükseltti.
     -Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye yükseltmesi kararının ardından Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda (VOB) 2012 Aralık vadeli endeks kontratı tarihi zirvesi olan 93 bin puanı gördü, İMKB 100 Endeksi de 2. seans açılışında 73.313,87 puana kadar yükseldi.
     -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve ekonomi çevreleri, Fitch tarafından alınan kararın yerinde olmakla birlikte "gecikmiş" bir karar olduğunu belirtti.
     -İran Petrol Bakanı Rüstem Kasımi, Batı'nın ülkesine yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırması halinde petrol ihracatını gözden geçireceklerini belirtti.
    
     6 Kasım:
     -TÜBİTAK ve TUSAŞ mühendislerinin ortaklığında milli kaynaklarla geliştirilen Göktürk-2 uydusunun fırlatma öncesi Çin'e uğurlama töreni düzenlendi.
    
     7 Kasım:
     -Küresel piyasalarda ABD seçimlerinde Başkan Barack Obama'nın tekrar seçilmesiyle görülen yükselişler dikkati çekti. ABD'de Dow Jones endeksi dün günü yüzde 1,02 oranında yükselişle tamamladı. Emtia fiyatları da önceki güne göre yükseliş kaydederken, avro/dolar paritesi ise gördüğü en düşük 1,2784 seviyesinden 1,2875'e sıçradı.
     -Özelleştirme sürecinde bulunan Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'ne 4 teklif geldi.
    
     8 Kasım:
     -Sanayi üretim endeksi, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.
     -Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kış aylarında sıkça kazaların yaşandığı ve ulaşımın aksadığı Kastamonu ile Çankırı arasındaki Ilgaz Dağı'nda yapılacak tünel için start verildi.
     -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Suriye'ye giderken Erzurum'a indirilen Ermenistan'a ait uçakla ilgili, bunun rutin bir uygulama olduğunu bildirdi.
     -BDDK, Eylül itibariyle bankaların karının geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 17 artarak, 17,1 milyar liraya ulaştığını açıkladı.
     -Her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verilecek.
     -İran, döviz tasarrufu ve yerli üretimi teşvik tedbirleri kapsamında, lüks tüketim maddeleri olarak adlandırılan bazı ürünlerin ithalat ve ihracatını durdurdu.
     -Hazine nakit dengesi, yılın Ocak-Ekim döneminde 27 milyar 823 milyon lira açık verdi. Ekim ayında Hazine nakit dengesindeki açık, 11 milyar 205 milyon lira oldu.
    
     9 Kasım:
     -Hazine Müsteşarlığı'nın "Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.
     -Türkiye'de 2011 yılında, Gayri Safi Yurtiçi Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) harcamasının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki payı binde 8,6 olarak belirlendi.
     -Gösterge tahvilin bileşik faizi en düşük rekorunu yeniledi. Bu haftaya yüzde 7,04 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi üst üste 5 işlem gününde sert bir şekilde düşüş kaydederek bugün yüzde 6,50 seviyesine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda yüzde 6,58 seviyesinde dengelendi.
    
     10 Kasım:
     -Yeniden değerleme oranı 2012 yılı için yüzde 7,80 olarak tespit edildi.
    
     12 Kasım:
     -Merkez Bankasının altın dahil brüt döviz rezervleri 117 milyar dolar seviyesine yaklaştı.
     -Merkez Bankası verilerinin AA tarafından yayınlanmasına ilişkin protokol imzalandı.
     -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: "Türk Lirası aşırı değerli olma noktasına geldi, bundan sonra Merkez Bankası olarak bu konuyla ilgili çalışma yapacağız" açıklamasında bulundu.
     -Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ'ye bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 546 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi.
    
     14 Kasım:
     -Yunan ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında daraldı.
    
     15 Kasım:
     -Türkiye'de işsizlik oranı, bu yılın Eylül ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla 0,4 puan azalarak yüzde 8,8 oldu.
     -Türkiye'nin cari işlemler açığı bu yılın 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 21 milyar 185 milyon dolar azalarak 39 milyar 281 milyon dolara geriledi.
     -Merkezi Yönetim Bütçesi, geçen ay 4,4 milyar lira, Ocak-Ekim döneminde ise 18,8 milyar lira açık verdi.
     -Avro Bölgesi üçüncü çeyrekte yüzde 0,1 küçülerek son 4 yılda ikinci kez durgunluğa girdi.
    
     19 Kasım:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halkbank'ın yüzde 23,92'lik hissesinin halka arzı için 11 milyar liralık bir talep geldiğini açıkladı.
     -Merkez Bankası, düzenlediği 26 Kasım vadeli miktar bazlı repo ihalesi ile piyasaya 1,58 milyar lira verdi.
     -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a üçüncü havalimanının Karadeniz kıyısında, eski maden ocakları bölgesinde, Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında, 90 milyon metrekarelik alana yapılacağını bildirdi.
    
     20 Kasım:
     -TCMB Para Politikası Kurulu politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5,75'te sabit tuttu. Kurul, gecelik borç verme faiz oranını ise 50 baz puan indirerek yüzde 9,5'dan yüzde 9'a düşürdü.
     TCMB Para Politikası Kurulu'nda, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla rezerv opsiyonu katsayıları, Türk lirası yükümlülüklerin döviz olarak tutulabileceği yüzde 40'lık ilk dilimden sonra gelen dilimlerde "0,1" puan, altın olarak tutulabileceği bütün dilimlerde "0,2" puan artırıldı.
     -Hazine alacakları, bu yılın Ekim ayı sonu itibarıyla 22,7 milyar lira oldu.
    
     22 Kasım:
     -Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, yüzde 94,4 oranında hisseye karşılık gelen Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü 75 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkardı.
     -TAPDK, tütün mamulleri paketlerinin üzerindeki sağlık ve diğer konulardaki uyarı ifadelerinin kapladığı alan yüzde 30'dan yüzde 65'e çıkarılmasına karar verdi.
     -AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi ekonomist Bülent Gedikli, Türkiye'nin yaklaşık 30 yıldır uğraştığı terör ve demokrasinin önemli oranda kesintiye uğradığı 28 Şubat sürecinin Türkiye'ye maliyetinin 600 milyar dolar olduğunu söyledi.
    
     23 Kasım:
     -Türkiye'de yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları, bir önceki çeyreğe göre yüzde yüzde 2,35 oranında düştü.
     -Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye'nin yurt dışı varlıkları, 2011 yıl sonuna göre yüzde 13,3 oranında artışla 201,5 milyar dolar, yükümlülükleri ise yüzde 17 oranında artışla 585,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     -Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının 2 gün süren bütçe zirvesi anlaşmazlıkla sonuçlandı.
     -Rekabet Kurulu, 12 hidroelektrik santralin (HES) özelleştirme işlemini onayladı.
     -Türkiye'den İran'a rekor seviyelere ulaşan altın ihracatı yurt içinde ve yurt dışında tartışmalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Türkiye olarak İran'dan aldığımız gazın parasını biz TL olarak İran'ın Türkiye'deki hesabına yatırıyoruz. Fakat İran'ın o parayı dolar olarak kendi ülkesine götürmesi mümkün değil, uluslararası kısıtlamalar, ABD'nin yaptırımları sebebiyle. Dolayısıyla İran bunu döviz olarak kendi ülkesine götüremeyince, o TL'yi kendi hesabından çekiyor, altın alıyor piyasadan. Altını kendi ülkesine götürüyor" açıklamasında bulundu.
    
     1 Aralık:
     -TİM verilerine göre, Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 20 artışla 12 milyar 771 milyon dolara ulaştı. Yılın 11 ayındaki ihracat 139 milyar 49 milyon dolara yükseldi. Son 12 aylık dönemdeki ihracat da yüzde 12,9 artışla 151 milyar 526 milyon dolara çıktı.
    
     3 Aralık:
     -TÜİK, Kasım ayı enflasyon verileri, yayımlanması gereken saat 10.00'dan 17 dakika önce piyasalara ulaştı.
     -TÜİK, 2012 yılı Kasım ayında TÜFE'nin yüzde 0,38, ÜFE'nin yüzde 1,66 oranında arttığını açıkladı. Yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 6,37, ÜFE'de ise yüzde 3,60 oldu.
    
     4 Aralık:
     -İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon verilerinin, beklentilerin altında kalmasının ardından artan iyimserlikle tarihi zirvesi olan 73.416,29 puana kadar yükseldi.
     -TÜİK, Kasım ayı enflasyon verilerinin erken bırakılmasının sebebini "ilgili istatistik tablolarının bir kısmının saat 10.00'da yayınlanmasını sağlamak amacıyla prosedür dışında, verinin erken yüklenmesi ve serbest bırakılması" olarak açıkladı.
     -Irak hükümeti, Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak üzere Erbil'e giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın uçağına iniş izni vermedi.
    
     5 Aralık:
     -TÜİK Başkanı Birol Aydemir, Kasım ayı enflasyon verilerinin beklenenden 17 dakika önce açıklanması ile ilgili, "Bizim inisiyatifimiz, irademiz dışında, etik kurallara da uymayacak bir şekilde Reuters kendi robot programını kullanarak istatistiki tablolardaki değişikliklerden rakamları aldı" dedi.
     -İMKB 100 Endeksi, yükselişine devam ederek tarihinin en yüksek seviyesini 76.131,88 puana taşıdı.
     -STAR Rafineri'ye stratejik teşvik belgesi verildi.
    
     6 Aralık:
     -Reuters Haber Ajansı, TÜİK'in, ajansın robot program kullanarak verileri ele geçirdiği yönündeki iddiası ile ilgili, "Reuters, TÜİK'in internet sitesinde yer alan ve kamuya açık olmayan hiçbir bilgiye ulaşmamıştır. Reuters, TÜİK'in internet sitesindeki güvenliği ya da başka koruma önlemlerini aşmak için hiçbir özel yöntem kullanmamıştır" açıklamasını yaptı.
     -Türk bankacılık sektörünün aktif büyüklüğü Ekim 2012 itibarıyla geçen yıl sonuna göre yüzde 9,1 artarak, 1 trilyon 328 milyar 642 milyon liraya ulaştı. Sektörün söz konusu dönemde net karı yüzde 17,5 artış kaydederek, 19 milyar 438 milyon lira düzeyinde oldu.
     -Sermaye Piyasası Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
    
     7 Aralık:
     -BDDK, Eurobank Tekfen AŞ hisselerinin yüzde 99,26'sının doğrudan Burgan Bank SAK'a devrine izin verdi.
    
     10 Aralık:
     -TÜİK Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğünü açıkladı.
     -TÜİK verilerine göre, 2012 yılı Ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 azaldı.
     -Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verilerinin ardından düşüşe geçerek yüzde 5,73'ü gördü.
    
     11 Aralık:
     -Cari işlemler açığı ekim ayında 1,96 milyar dolar, ocak-ekim döneminde ise 41,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.
    
     12 Aralık:
     -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 12.12.2012 tarihine özel olarak "12.12.12'de 112 Dev Eser Milletimizin Hizmetinde" başlığıyla düzenlediği programda, 112 tesisinin toplu açılışını yaptı.
    
     13 Aralık:
     -Kemerköy Liman Sahası'nın 36 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemiyle özelleştirmesine ilişkin ihalenin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 31 milyon 50 bin dolar ile Mehmet Güneş İnşaat Ltd. Şti verdi.
    
     14 Aralık:
     -Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu verdi.
    
     17 Aralık:
     -Toplam uzunluğu 1975 kilometre olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç-UEM-Ülker Grubu verdi.
     -Merkezi Yönetim Bütçesi, geçen ay 5,4 milyar lira fazla, Ocak-Kasım döneminde ise 13,3 milyar lira açık verdi.
     -TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı Eylül ayında 0,3 puanlık artışla yüzde 9,1 olarak gerçekleşti.
    
     (Bitti)
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir