Yılın Olayları -Ekonomide 2012 Yılı (2) -Başbakan Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler…

  • Yazı boyutu
Yılın Olayları
  -Ekonomide 2012 Yılı (2)
  -Başbakan Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler…

Yılın Olayları -Ekonomide 2012 Yılı (2) -Başbakan Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler arası eşitsizliği azaltıp, istihdamı artırmayı hedefleyen yeni teşvik paketini açıkladı -2011'deki ekonomik büyüme yüzde 8,5 olarak açıklandı -Yatırımları teşvik paketinin ardından Başbakan Yardımcısı Babacan da tasarrufu teşvik paketini açıkladı -Memur sendikaları ile hükümet ilk kez toplu sözleşme yaptı -Yabancıların Türkiye'den mülk almasını kolaylaştıran Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda değişiklik tasarısı yasalaştı -Türkiye ile Azerbaycan arasında TANAP Projesi Hükümetlerarası Anlaşması imzalandı -Yeni Türk Ticaret Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı

Hazırlayan: Ekip-Leyla Ataman Özel - Ekonomide 2012 yılına damgasını vuran önemli olaylardan biri, yeni teşvik paketinin açıklanması oldu.
     AA muhabirlerinin derlemelerine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler arası eşitsizliği azaltıp istihdamı arttırmayı hedefleyen teşvik paketini açıkladı. Türkiye'yi 6 bölgeye ayıran ve 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak yeni teşvik uygulamasında, bölgesel sistem yerine, il bazlı bölgesel teşvik sistemine geçilmesine karar verildi.
     Genel, bölgesel, stratejik ve büyük yatırımlar olarak 4 ayaklı hazırlanan sistemle yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi gibi destekler verilecek. Cari açığa çözüm olacak stratejik yatırımlara önemli desteklerin verildiği yeni sistemde, KDV iadesi desteği ise ilk kez uygulanmaya başlandı.
     Yatırımları teşvik paketinin ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da tasarrufu teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Buna göre, bireysel emeklilik sistemine yatırılan her 100 lira için devlet de 25 liralık katkı yapacak. Devletin katkısı, yıllık brüt asgari ücretin 4'te 1'ini geçmeyecek. Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 TL'lik harç alınması uygulamasına geçilecek.
    
     -Türkiye yüzde 8,5 büyüdü-
    
     2011'in son çeyreğinde büyüme hızı yüzde 5,2'ye gerileyince 2011 büyümesi bir önceki yıla göre hafif bir gerileme ile yüzde 8,5 oldu. Türkiye'nin dolar cinsinden gayri safi yurt içi hasılası 772 milyar 298 milyon dolar, kişi başına milli geliri ise 10 bin 444 dolar oldu.
     Kamu görevlileri sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ilki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bugün, kamu görevlileri sendikacılığı ve çalışma hayatı açısından tarihi bir gün. Çünkü kamu görevlileri sendikacılığında ilk kez toplu sözleşme görüşmesi yapılmaktadır" dedi.
     Uzun ve zorlu geçen görüşmelerin ardından Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına 2012 yılı ve 2013 yılında yapılacak zam oranlarını belirledi. Kurul, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 yılı için yüzde 3+3 olmasına karar verdi.
    
     -Yabancılara mülk satışı-
    
     Yabancılara mülk satışını kolaylaştıran, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı Mayıs ayı başında Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Bakanlar Kurulu'nca belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu kişiler, Türkiye'de taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebilecek.
     Bakanlar Kurulu'nun Dışişleri Bakanlığı'ndan görüş alma şartı kalkacak. Yabancıların edinebilecekleri taşınmazlar ve sınırlı ayni hakların toplam alanı, özel mülkiyete konu alanlar için ilçe yüzölçümünün yüzde 10'unu, ülke genelinde ise kişi başına 30 hektarı geçemeyecek. Bakanlar Kurulu, 30 hektarı 2 katına çıkarabilecek. Daha önce, yabancıların ülke genelinde alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü, 2,5 hektarı geçemiyordu.
     Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası anlaşması Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahitliğinde imzalandı. Erdoğan, TANAP ile hedeflenenin 50 milyar metreküp doğalgaz olduğunu belirterek, "Bugün 6 milyar metreküp ama daha sonra buradan 10 milyar metreküp doğalgaz alabileceğiz. Daha sonraki yıllarda ne kadar ihtiyacınız varsa, Aliyev gardaşım o kadar verebiliriz dedi. Sıkıntı yok" dedi.
    
     -Yeni Türk Ticaret Kanunu-
    
     Türk ticari hayatında devrim niteliği taşıyan değişiklikleri içinde barındıran yeni Türk Ticaret Kanunu yılın ikinci çeyreğinde Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni Türk Ticaret Kanunu, teknoloji ve iktisadi hayatta yaşanan değişim ve gelişmelere paralel olarak hazırlanan kanun ticarette yeni bir dönemin kapıları açtı.
     Yeni TTK'ya göre, şirketler uluslararası standartlarda defter tutacak. Tek kişi, bir anonim şirket veya limited şirket kurabilecek. Şirket toplantıları elektronik ortamda yapılabilecek. Kanunda kredilerde "eşin rızası"nın aranmasına ilişkin düzenleme iş dünyasının tepkisini çekti.
    
     Yılın ikinci üç aylık döneminde yaşanan gelişmeler şöyle:
    
     1 Nisan:
     -TİM verilerine göre, ihracat Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artışla 12 milyar 608 milyon dolar oldu.
    
     2 Nisan:
     -TÜİK, Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 8,5 büyüdüğünü açıkladı. Türkiye'nin dolar cinsinden gayri safi yurt içi hasılası 772 milyar 298 milyon dolar, kişi başına milli geliri ise 10 bin 444 dolar oldu.
    
     3 Nisan:
     -Mart ayında TÜFE yüzde 0,41, ÜFE yüzde 0,36 arttı. Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 10,43, ÜFE'de ise yüzde 8,22 oldu.
     4 Nisan:
     -Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
    
     5 Nisan:
     -Başbakan Erdoğan, cari açığı, ithalatı ve bölgeler arası eşitsizliği azaltıp istihdamı arttırmayı hedefleyen yeni teşvik paketini açıkladı.
    
     6 Nisan:
     -Kredi Kayıt Bürosu, ilk defa bireysel ve ticari şirketlere yönelik başlattığı yeni hizmeti "Çek Raporu Sunum Sistemi"ni devreye aldı.
    
     7 Nisan:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyanı uygulaması ile mükellef sayısının yüzde 41 arttığını ve ilk kez beyan verenlerin oranının yüzde 156 artarak 356 bin kişiye ulaştığını açıkladı.
    
     8 Nisan:
     -Başbakan Erdoğan 320 işadamıyla birlikte çeşitli anlaşmalar yapmak üzere Çin'e gitti.
    
     9 Nisan:
     -Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına İlişkin İşbirliği Anlaşması ile nükleer enerji alanında işbirliğini içeren niyet mektubu Başbakan Erdoğan ve Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Vın Ciabao'nun nezaretinde imzalandı.
    
     10 Nisan:
     -İran, Yunanistan'a ham petrol ihracatını durdurdu.
    
     11 Nisan:
     -Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı tanıyan "Kamu Görevlileri Sendikaları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
     -15. Avrasya Ekonomi Zirvesi, çok sayıda ülkeden cumhurbaşkanı, başkan, bakan ve dini temsilcinin katılımıyla İstanbul'da başladı.
     -İran, ham petrol ihracatını durdurduğu ülkeler listesine Almanya'yı da ekledi.
    
     12 Nisan:
     -Ekonomik krizin etkisindeki Yunanistan'da işsizlik Ocak ayında yüzde 21,8 olarak gerçekleşti.
    
     13 Nisan:
     -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yeni nükleer güç santrali çalışmalarını Japonya, Güney Kore ve Çin ile yürüteceklerini duyurdu.
     -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, baldan sonra tüketiciyi yanıltan et ürünleri ile peynir üreticisi firmaları da teşhir etti.
    
     16 Nisan:
     -TÜİK verilerine göre, Türkiye'de işsizlik 2012 yılı Ocak döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,7 puan gerileyerek yüzde 10,2 oldu.
     -Bütçe açığı Mart ayında 5,5 milyar lira, ilk üç ayda ise 6,5 milyar lira oldu.
     -Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2012-2014 dönemi için enflasyon hedefini yüzde 5 düzeyinde belirlediklerini bildirdi.
    
     17 Nisan:
     -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, tasarrufu teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Buna göre, bireysel emeklilik sistemine yatırılan her 100 lira için devlet de 25 liralık katkı yapacak.
    
     18 Nisan:
     -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faizinin yüzde 5'te, borç verme faizinin yüzde 11,5'te, politika faizinin yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi.
     -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Time dergisinin "dünyanın en etkili 100 ismi" listesinde yer aldı.
     -İsviçre hükümeti, 11 şirket ve kişinin varlıklarını dondurarak İran'a yönelik finansal yaptırımların kapsamını genişletti.
    
     19 Nisan:
     -Kamuoyunda 2B olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
    
     20 Nisan:
     -İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi yap-işlet-devret modeliyle ihale edildi. 4 firma teklif verdi, teknik değerlendirmede bir firmanın elenmesiyle ihalede 3 firma kaldı.
    
     22 Nisan:
     -IMF, borç yükü içindeki Avrupa ülkelerine, güven ve verimliliği artırmak, güçlü ve dengeli büyümeyi teşvik etmek için "cesur yapısal reformları hayata geçirmeleri" çağrısında bulundu.
    
     23 Nisan:
     -Türkiye ile Mısır arasında Ro-Ro ve karayolu transit taşımacılığına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.
    
     25 Nisan:
     -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda "2B Kanunu" olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş hazine arazilerinin satışını öngören kanunu onayladı.
    
     26 Nisan:
     -TPAO, Türkiye ve KKTC'nin aldığı siyasi karar çerçevesinde Gazimağusa kentinde gaz ve petrol aramak için sondaj çalışmalarına başladı.
     -Türkiye'nin ikinci en büyük doğalgaz dağıtım bölgesi olan Başkent Doğalgaz ihalesi 3. kez iptal edildi.
    
     27 Nisan:
     -Türkiye'nin vergi rekortmenleri belirlendi. Semahat Sevim Arsel, tahakkuk ettirilen 33 milyon 622 bin 742 lira vergi ile 2011 yılı vergi rekortmeni oldu. Listenin 2. sırasında 33 milyon 570 bin 709 lira vergi tahakkuk ettirilen Rahmi Koç, 3. sırada ise 25 milyon 185 bin 992 lira vergi tahakkuk ettirilen Suna Kıraç yer aldı.
     -Standard and Poor's, İspanya'nın uzun vadeli kredi notunu iki kademe birden indirerek "A"dan "BBB+"ya düşürdü.
    
     28 Nisan:
     -Nail Olpak, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) genel başkanlığına getirildi.
    
     30 Nisan:
     -Kamu görevlileri sendikaları ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ilki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı.
     -Türkiye'nin yılın ilk üç ayındaki ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,6 artarak 35 milyar 367 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat yüzde 0,7 oranında geriledi ve 55 milyar 691 milyon dolar oldu.
    
     1 Mayıs:
     -Standard and Poor's, Türkiye'nin "pozitif" olan kredi notu görünümünü "durağan" olarak revize etti.
     -1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tandoğan Meydanı'nda düzenlenen mitinge katıldı. Çelik, 1977'de Taksim Meydanı'ndaki olaylı mitingin ardından 1 Mayıs kutlamalarına katılan ilk bakan oldu.
     -TİM verilerine göre, Türkiye'nin Nisan ayında ihracatı, yüzde 2,9 azalışla 11 milyar 407 milyon 106 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.
    
     2 Mayıs:
     -Okul Sütü programı kapsamında, tüm okullara ilk parti süt dağıtımı yapıldı ancak sütün dağıtıldığı ilk gün çeşitli illerde bazı öğrenciler rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
     -Standard and Poor's, Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu yükseltti.
    
     3 Mayıs:
     -ABD'de 30 yıllık sabit mortgage faizi yüzde 3,84 ile 1950'den beri en düşük seviyeye indi.
     -TÜİK, Nisan ayında TÜFE'nin yüzde 1,52, ÜFE'nin yüzde 0,08 arttığını açıkladı. Nisan ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 11,14, ÜFE'de yüzde 7,65 oldu.
     -Yabancılara mülk satışına olanak sağlayan, Tapu Kanunu ve Kadastro Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.
     -Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşüren Standard and Poor's'a başta Başbakan Erdoğan olmak üzere ekonomi çevrelerinden sert tepki geldi.
    
     4 Mayıs:
     -Petrol fiyatları Şubat ayından beri ilk defa 100 doların altına düştü. ABD'de Batı Teksas türü ham petrolün Haziran teslimi varil fiyatı bugünkü işlemlerde 3,16 dolar gerileyerek 99,38 dolara indi.
    
     5 Mayıs:
     -2012'nin ilk çeyreğinde 157 borsa şirketi 3 milyar 618 milyon lira net kar açıkladı.
    
     9 Mayıs:
     -ÖYK, Petkim'deki yüzde 10,32'lik kamu hissesinin nihai pazarlık görüşmesinde 168 milyon 500 bin dolarla en yüksek teklifi veren Socar Turkey Enerji AŞ ve Socar International DMCC OGG'ye satışını onayladı.
     -Afet Sigortaları Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yasayla, "tsunami" de zorunlu deprem sigortası kapsamına alındı.
     10 Mayıs:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B arazilerinde ortalama fiyatın metrekare başına 8,5 lira olacağını bildirdi.
    
     11 Mayıs:
     -ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu görevinden istifa etti.
     -Cari açık, ekonomik aktivitede yavaşlama ve dış ticaret açığındaki azalmanın etkisiyle Mart'ta 6,1 milyar dolar oldu.
    
     13 Mayıs:
     -Rize-Erzurum karayolunun İkizdere-İspir bölümünde Ovit Dağı'nda yapılacak tünelin temeli atıldı.
    
     14 Mayıs:
     -Hükümet memurlara 2012 için yüzde 3+3, 2013 içinde 2+3 zam önerdi. 2012'de yüzde 16, 2013'te yüzde 14 zam isteyen memur konfederasyonları genel greve hazır olduklarını belirtti.
    
     15 Mayıs:
     -Merkezi Yönetim Bütçesi, bir önceki yıl Ocak-Nisan döneminde 3 milyar 68 milyon lira açık verirken, bu yılın aynı döneminde yüzde 63,6 oranında artışla, 5 milyar 19 milyon lira açık verdi.
     -Türkiye'de işsizlik 2012 yılı Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 1,1 puan azalışla yüzde 10,4 oldu.
     -Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.
    
     17 Mayıs:
     -Habur Sınır Kapısı'nda Irak'a yapılacak ihracatta, yaş meyve ve sebze dışındaki tüm ürünlerde İsviçreli SGS gözetim firmasından gözetim raporu koşulu getirilmesini protesto eden şoförler, kontak kapatma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle yaklaşık 30 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.
    
     18 Mayıs:
     -Merkez Bankası geçen yıl vergilendirme döneminde 1 milyar 448,5 milyon lira kurumlar vergisi tahakkuku ile vergi rekortmenleri listesinde ilk sırada yer aldı. Merkez Bankası'nı Türk Telekom ve Turkcell izledi.
    
     21 Mayıs:
     -Kamudaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri çerçevesinde, Kamu İşveren Heyeti nihai teklifini sunarak, 2012 için yüzde 3,5+4, 2013 için yüzde 3+3 zam önerdi.
    
     22 Mayıs:
     -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de kayıtdışı ekonominin seviyesinin yüzde 27,7'ye düştüğünü açıkladı.
    
     23 Mayıs:
     -OECD Bakanlar Konseyi, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Paris'te toplandı.
     -Toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alamayan memurlar ülke genelinde 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.
    
     24 Mayıs:
     -Fransız-Belçika ortaklığındaki Dexia'nın zora düşmesiyle satışa çıkarılan Denizbank'ın Rus Sberbank'a satıldığı açıklandı.
    
     29 Mayıs:
     -Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşlarına 2012 yılı ve 2013 yılında yapılacak zam oranlarını belirledi. Kurul, memur maaşlarına yapılacak zammın 2012 yılı için yüzde 4+4, 2013 yılı için yüzde 3+3 olmasına karar verdi.
     -Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi'nin ihalesine teklif veren iş ortaklıklarının teklifleri açıklandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ihalede, yapım süresi dahil en kısa işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu'nun verdiğini bildirdi.
     -Merkez Bankası, Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı yüzde 40'tan yüzde 45'e yükseltti.
     -Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin TBMM'de görüşülmesine tepki gösteren ve grev yasağını protesto eden Türk Hava Yolları çalışanları iş bıraktı, 128 uçak seferi iptal edildi.
     -Bireysel Emeklilik Sistemi'nde değişiklik yapan kanun tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
    
     30 Mayıs:
     -Maliye Bakan Yardımcılığı'na Abdullah Erdem Cantimur atandı.
    
     31 Mayıs:
     -TÜİK, Nisan ayında ihracatın 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 6,8 artarak, 12 milyar 676 milyon dolara çıktığını, ithalatın ise aynı dönemde yüzde 8 azalarak 19 milyar 274 milyon dolar olduğunu bildirdi. Bir önceki yıl Nisan ayında 9 milyar 80 milyon dolar olan dış ticaret açığı bu yılın Nisan ayında 6 milyar 597 milyon dolara geriledi.
    
     4 Haziran:
     -Enflasyon 6 ay aradan sonra tek haneye indi. TÜİK, Mayıs ayında TÜFE'nin yüzde 0,21 gerilediğini, ÜFE'nin ise yüzde 0,53 arttığını açıkladı. Mayıs ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 8,28, ÜFE'de yüzde 8,06 oldu.
    
     5 Haziran:
     -Türkiye'de ilk kez düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu İstanbul'da başladı.
     -Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 2002'de 23,5 milyar dolar olan IMF'ye borcunun 1,7 milyar dolara düştüğünü, 2013 Nisan ayında bu borcun sıfırlanacağını duyurdu.
    
     8 Haziran:
     -IMF'den Türk ekonomisine övgü. IMF'den yapılan açıklamada, Türk ekonomisinin Avro Bölgesi'nde artan gerginliğe ve en gelişmiş ülkelerdeki zayıf iyileşmeye karşı dayanıklılık gösterdiği belirtilerek, "Ancak azalmakla birlikte kırılganlıklar sürmekte" ifadesi kullanıldı.
     -Denizbank'ın yüzde 99,85'ini 3,5 milyar dolara Rusya'nın en büyük bankası Sberbank resmen satın aldı.
    
     11 Haziran:
     -Dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen ve her yıl 5 ayrı dalda Nobel madalyası ile verilen para ödülünde bu yıldan itibaren yüzde 20 indirime gidildiği açıklandı.
     -Nisan ayında cari açık geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 35 düşerek, 4,96 milyar dolara indi.
    
     12 Haziran:
     -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan ham petrol alımını azaltan TÜPRAŞ'ın Libya ile 1 milyon tonluk anlaşma yaptığını, Suudi Arabistan ile uzun dönemli kontrat görüşmelerine başladığını bildirdi.
    
     13 Haziran:
     -Vergi indirimi sistemi yerine devlet katkısının getirildiği ve devletin sisteme konulan paranın yüzde 25'i oranında katkı sağlayacağı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı.
     -Dünya Bankası, Türkiye'nin 2012 ekonomik büyüme tahminini değiştirmeyerek yüzde 2,9 oranında tuttu.
    
     15 Haziran:
     -Türkiye'de 2012 yılı Mart döneminde işsizlik oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,9 puan azalarak, yüzde 9,9 oldu. Böylece işsizlik oranı geçen yıl sonundan bu yana yeniden tek haneye indi.
     -Mayıs ayında vergi gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,7 artışla 26,5 milyar lira, faiz hariç bütçe giderleri ise yüzde 17,8 oranında artarak 23,8 milyar lira oldu.
     -Kamuoyunda "ombudsmanlık" olarak bilinen Kamu Denetçiliği Kurumu kurulmasına ilişkin tasarı TBMM Genel Kurulu'nda yasalaştı.
    
     18 Haziran:
     -2012 müdahale alım fiyatı, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 665 lira olarak belirlendi.
     -Tadilat ve bakım sebebiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 2 şerit gece yarısından itibaren, Haliç Köprüsü yan yolu ise 05.00'ten itibaren trafiğe kapatıldı.
    
     19 Haziran:
     -Yeni teşvik paketi olarak da bilinen "Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkındaki" Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     -Merkez Bankası, Türkiye'nin IMF kaynaklarına uluslararası rezervler arasında sayılmak kaydıyla 5 milyar dolara kadar katkıda bulunacağını açıkladı.
    
     20 Haziran:
     -TBMM Genel Kurulu'nda, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı yasalaştı.
     -Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin devlet tahvili notunu "BA 2"dan "BA 1"e yükseltti, görünümü ise pozitif olarak teyit etti.
    
     21 Haziran:
     -Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, borçlanma faizinin yüzde 5'te, borç verme faizinin yüzde 11,5'te, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin de yüzde 5,75'te sabit tutulmasına karar verdi.
     -Küresel büyümenin daha da azalacağı ve petrol talebinin düşeceği beklentileri ile petrolün varili 91 dolara geriledi.
     -TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen "Torba Teklif" ile Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin bütün halinde özelleştirilmesine karar verildi.
    
     22 Haziran:
     -TMSF Başkanlığı'na Şakir Ercan Gül yeniden atandı. BDDK Başkanlığı'na Mukim Öztekin getirildi.
    
     25 Haziran:
     -İspanyol Hükümeti, bankaları kurtarmak için kredi yardımı istediği Avro Grubu'na resmi başvuruyu yaptı.
     -Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Güney Kıbrıs'ın "BBB-" olan uzun vadeli kredi notunu "BB+"ya düşürdü, kredi not görünümünü de "negatif" olarak belirledi.
     -İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 2,1 puan azalarak, yüzde 74,6seviyesinde gerçekleşti.
    
     26 Haziran:
     -Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi Hükümetlerarası anlaşması Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şahitliğinde imzalandı.
    
     27 Haziran:
     -Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı.
    
     28 Haziran:
     -ABD yönetimi, İran'dan petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle Çin ve Singapur'u ekonomik yaptırımlardan muaf tutacağını açıkladı.
     -AB devlet ve hükümet başkanları, ekonomik büyümenin teşvik edilmesi için acil olarak 120 milyar avro kaynak bulunması konusunda uzlaştı.
     29 Haziran:
     -Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanun ile vergi indirimi sistemi yerine devlet katkısı getirildi.
    
     30 Haziran:
     -Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına Murat Çetinkaya atandı.
     -Türk ticari hayatında devrim niteliği taşıyan değişiklikleri içinde barındıran yeni Türk Ticaret Kanunu Resmi Gazete'de yayımlandı.
    
     (Sürecek)
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir