"Yılın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı" -Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim Ash:,…

  • Yazı boyutu
"Yılın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı"
  -Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim Ash:,…

"Yılın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı" -Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim Ash:, -"Bu büyük bir başarı. Başçı, entellektüel olarak son derece güçlü. İnanılmaz derecede inovatif bir şekilde düşünerek, çemberin dışına çıkma cesareti gösteren bir başkan" -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"MB ekonomideki en önemli aktör ve kredibilitesi çok ciddi şekilde artmış durumda" -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Başçı, şu anda edindiği ünvanı haklı bir şekilde kazandı" -"Erste Securities İstanbul Başekonomisti Nilüfer Sezgin: -"Türkiye'de uygulanan para politikası yenilikçi ve oldukça kalifiye"

Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı, The Banker tarafından "Avrupa'da ve dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı" seçildi.
     Ekonomistler, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın The Banker Dergisi tarafından "Avrupa'da ve dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı" seçilmesine ilişkin görüşlerini AA'ya değerlendirdi.
     Standard Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tim Ash, "Bu büyük bir başarı" dedi.
     Ash, "Bu büyük bir başarı. Bence Başçı son derece etkileyici bir Merkez Bankası Başkanı. Başçı entellektüel olarak son derece güçlü ve inanılmaz derece de inovatif bir şekilde düşünerek, çemberin dışına çıkma cesareti gösteren bir başkan" dedi.
     Avrupa Merkez Bankası'nın piyasaya büyük ölçüde likidite akıtmasının da Türkiye Merkez Bankası'nın politikalarını desteklediğini belirten Ash, "Bence şans da Başçı'dan yanaydı. Avrupa Merkez Bankası'nın uzun vadeli yeniden finansman operasyonları (Long Term Refinancing Operations) 2012 yılının başlarında Başçı'nın politikalarına yardımcı oldu" değerlendirmesinde bulundu.
     OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, bu haberin onur verici olduğunu belirterek, 2012 yılının Türkiye ekonomisi açısından zor bir yıl olduğunu ve Türkiye ekonomisinin bu zor yılı Merkez Bankası'nın yaratıcı çözümleri ile başarılı bir şekilde atlattığını söyledi.
     MB'nin son derece başarılı olduğunu ifade eden Girgin, MB'nin ekonomideki en önemli aktör ve kredibilitesinin çok ciddi şekilde artmış durumda olduğunu kaydederek, "2013 yılında da MB'nin politikaları ve MB Başkanı Erdem Başçı'nın açıklamaları ekonomiye yön verecek" dedi.
     Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, ise Merkez Bankası'nın aldığı kararların bütün piyasa yöneticileri tarafından izlendiğini ve çok yoğun şekilde uygulanmayan para politikası kullandıklarını kaydetti.
     Ekinci, piyasa aktörlerinin verilen kararları başta anlamakta zorluk çektiğini, ancak bunun sonucunda başarıya ulaştığını ifade ederek, "Uygulanan politikalarda, kredi artış hızı ve enflasyonu düşürmek hedefleniyordu. Bunda da başarıya ulaşıldı. Bir yıl önce Merkez Bankası yaylım ateşine tutuldu. Ama şu andaki rakamlar doğru adımların atıldığını gösteriyor. Erdem Başçı, şu anda edindiği unvanı haklı bir şekilde kazandı. Uygun bir karar olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
     Erste Securities İstanbul Başekonomisti Nilüfer Sezgin, Türkiye'de uygulanan para politikasını yenilikçi ve oldukça kalifiye olduğunu düşündüğünü belirterek, "Bu nedenle böyle bir ödülü sürpriz olarak karşılamıyorum. Uygulanan politikalar neticesinde gelen başarının bir sonucudur. Türkiye'de çok değişik bir uygulama var. Daha önce dünyada benzeri uygulanmamış bir şey ve bunu uygulamaktada da oldukça başarılı bizim Merkez Bankası. Sonuçlardan da belli. O nedenle sürpriz olarak görmüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 194 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir