Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin akademik yılı açılışı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

  • Yazı boyutu
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin akademik yılı açılışı
  -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:…

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin akademik yılı açılışı -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız: -"Üniversitelerimiz, antidemokratik üniversiteler yerine, bugün özlediğimiz ve değişime devam eden yapıya kavuşmaya devam ediyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Üniversitelerimiz, antidemokratik üniversiteler yerine, bugün özlediğimiz ve değişime devam eden yapıya kavuşmaya devam ediyor" dedi.
     Bakan Yıldız, Antares Alışveriş Merkezi'nin Amade Salonu'nda düzenlenen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2012-2013 akademik yılı açılış törenine katıldı.
     Yıldız, törende yaptığı konuşmada, üniversitelerin bir toplumun ileriye gitmesi için gerekli olan kurumların başında geldiğini ve Türkiye'deki üniversite sayısının 170'i bulduğunu belirterek, büyürken değişen Türkiye'nin hayatın her alanındaki değişimi de yakalaması gerektiğini söyledi.
     Üniversitelerin bulunduğu toplumun dünyadaki değişime ayak uydurabilmesinin ön koşulunun akademik çevrelerinin zihniyeti, bilgi birikimi ve toplumun önünde olmasından kaynaklanacağını ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:
     "Maalesef yıllarca hepimizin de şahit olduğu gibi üniversiteler toplumumuzu dönüştürmekten daha ziyade ideolojik bir kısım kaygılarla farklı noktalara çekildi. Uzun yıllar içinde bulunduğumuz bu ortam ne yazık ki bilimsel faaliyetlere kafa yormak yerine başka gerekçelerle işlevlerine devam etti. Zaman zaman toplumun değerleriyle kavga etmeyi tercih ettiler. Toplumu aydınlık yarınlara taşımak yerine bu tür değerlerle ilgilenmeyi daha yararlı buldular. Böyle bilimden uzak bir ortamda eğitim düzeyinin artması ve o ülkenin ilerlemesi mümkün değildi. İktidarımızla beraber, ülkemiz değerleriyle büyümesini sürdürmeye başladı. Üniversitelerimiz, antidemokratik üniversiteler yerine, bugün özlediğimiz ve değişime devam eden yapıya kavuşmaya devam ediyor"
    
     -"Her üniversite kapılarını halka açmalı"-
    
     Ankara Valisi Alaaddin Yüksel de akademik yıl itibariyle Ankara'da bu yıl 20 üniversitenin kapılarını Ankaralılara açtığını, bunun 15 tanesinin devlet, 5'inin de vakıf üniversitesi olduğunu söyledi.
     Üniversitelerin kaç yıllık olduğundan öte çağdaş ve ilkelerinin olması gerektiğini vurgulayan Vali Yüksel, "Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin kullandığı bir başlık var. 'Geçmişten geleceğe açılan bilim kapısı' diyor. Bu mükemmel bir ilke. Üniversiteler ne düşünüyorsa yazmalı ve bunu içinde bulunduğu toplumla paylaşmalı. Her üniversite kapılarını halka açık hale getirmeli" diye konuştu.
     Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ise üniversitelerinin Türkiye'nin geleceğini inşa etmek üzerine kurulduğunu ifade etti.
     Üniversitenin yıldırım hızıyla gelişme gösterdiğini, Türkiye'yi gelecek yıllara taşıyan bir araştırma üniversitesi olmayı hedeflediğini vurgulayan Doğan, "Geçen yıl 830 öğrencimiz vardı, bunların yüzde 8'i yabancı uyrukluydu. Bu yıl lisans düzeyinde bin 560 öğrencimiz eğitime başladı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir