Yığılca arısı, markalaşıyor -Yığılca Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kara: -"Yığılca ana arısı…

  • Yazı boyutu
Yığılca arısı, markalaşıyor
  -Yığılca Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kara: 
  -"Yığılca ana arısı…

Yığılca arısı, markalaşıyor -Yığılca Bal Üreticileri Birliği Başkanı Kara: -"Yığılca ana arısı ve balına olan talep her geçen gün artıyor, talebi karşılamakta zorlanıyoruz" -"Bu yıl 3 bin 500 adet olan ana arı üretimini, 2013 yılında 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz"

Yığılca Bal Üreticileri Birliği Başkanı Nusret Kara, Yığılca ana arısı ve balına talebin her geçen gün arttığını, talebi karşılamakta zorlandıklarını belirterek, 3 bin 500 adetlik ana arı üretimini gelecek yıl 10 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yığılca ana arısının tanıtımı için büyük uğraş verdiklerini ifade etti.
     Üretim kapasitesini artırmak için yeni projeler geliştirdiklerini anlatan Kara, "Yığılca ana arısına ve balına olan talep her geçen gün artıyor, talebi karşılamakta zorlanıyoruz. Projelerimizi hayata geçirdikten sonra inşallah Yığılca ana arısını gelir getiren bir sektör haline getireceğiz" şeklinde konuştu.
     Yığılca arısının yüksek bal toplama kapasitesi ve hastalıklara dayanıklığıyla yoğun talep gördüğünü vurgulayan Kara, Düzce Üniversitesi (DÜ), ODTÜ, 19 Mayıs Üniversitesi ve Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nce yapılan araştırmaların arıların üstün bir ırk olduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.
     Arı kolonisi bakımından dünyada 1. sırada olan Türkiye'nin üretimde ise 4. sırada yer aldığına dikkati çeken Kara, "Çünkü kaliteli ve çok bal veren arı ırkları ile çalışmıyoruz. Yığılca arısı gibi çok çalışan ve bol bal veren arı ırkları ile çalıştığımız takdirde bal üretiminde dünyada 1. olacağımıza inanıyorum. Yığılca arısı, Türkiye arıcılığında gelecek vaat etmektedir. Bu yıl 3 bin 500 adet olan ana arı üretimini, 2013 yılında 10 bine çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 350 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir