Yetenekli kursiyerlere kendi işini kurma imkanı -KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile MÜSİAD…

  • Yazı boyutu
Yetenekli kursiyerlere kendi işini kurma imkanı
  -KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile MÜSİAD…

Yetenekli kursiyerlere kendi işini kurma imkanı -KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile MÜSİAD arasında imzalanan protokolle, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayanlara, kendi işlerini kurmaları için 100 bin TL'ye kadar destek verilecek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi arasında imzalanan protokolle, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayanlara, kendi işlerini kurmaları için 100 bin TL'ye kadar destek verilecek.
     KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Akdağ, MÜSİAD Bursa Şubesi'ndeki imza töreninde yaptığı açıklamada, insanlara, hangi işi yapacaklarsa, o işle ilgili pazarı nasıl analiz edeceklerini anlattıklarını söyledi.
     Protokol kapsamında kursiyerlere toplam 70 saat eğitim verileceğini belirten Akdağ, "Kurum olarak bunları sahada çok fazla yapmak istiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, belediyelerle, üniversitelerle, meslek kuruluşlarıyla ve STK'larla girişimcilik noktasında birlikte çalışalım istiyoruz. Bugün imzalanan protokolle 30 kişi hayallerine kavuşacak, eksikliklerini kapatacak. Burada aldıkları eğitimlerden sonra iş planı hazırlayıp, bizlerin yanına gelecekler ve erkeklerde yüzde 60, kadınlarda ve engellilerde de yüzde 70 oranında, 30 bin TL'ye kadar hibe yani geri ödemesiz başlangıç sermayesinden yararlanacaklar" dedi.
     Akdağ, kurulacak işin biraz daha ağır bir iş makinesi veya tesisat kullanmayı öngörmesi durumunda da 70 bin TL'ye kadar kredi vereceklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Bu kredi, ilk 2 yılı geri ödemesiz, 4 yıl vadeli 8 eşit taksitte ve 3'er aylık dönemlerde olacak. Böylece başlangıçta biz girişimcilere 100 bin TL'lik bir fırsat sunuyoruz. Bu eğitimler yetenekli bireyleri kendi işlerinin patronu yapıyor. Yetenekli, yaratıcı, birikimli insanlar, başkalarının yanında çalışmaktan ziyade kendi işinin patronu olsunlar istiyoruz. 'Girişimcilik Destek Programı' ile hem girişimciliğin kültürünü anlatılıyor, hem de kurulan işletmelerin çok daha uzun soluklu bir faaliyete sahip olmalarını amaçlıyoruz. Ayrıca da girişimciliği özendirerek küçük işletmelerin kurulabilmesine olanak sağlıyoruz."
     MÜSİAD Şube Başkanı Hasan Çepni de 2023 hedefleri kapsamında kendilerine 30 değil, onlarca yeni girişimci, ihracatçı gerektiğini vurgulayarak, "Bir yandan mesleki gelişime önem verirken, bir yandan da girişimci ruha sahip bireylerin bu tarz eğitimlerle pazara girmelerinin önünü açmak lazım. Genç nüfusa, kurdukları hayallerinin peşinde koşmalarını öneriyorum. Bu hayallerin yarım kalmaması adına böyle işbirlikleri çok önemli buluyorum" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir