"Yeşil Havaalanı Projesi" -SHGM: "Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren…

  • Yazı boyutu
"Yeşil Havaalanı Projesi"
  -SHGM: "Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet 
  gösteren…

"Yeşil Havaalanı Projesi" -SHGM: "Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sahip olduğu Yeşil Kuruluş unvanı 16'ya yükseldi" -"Proje kapsamındaki gerekliliklere ilişkin 2012 yılı başında yapılan düzenlemelerle Türk sivil havalığındaki yeşil kuruluş sayısında önemli artış olacak"

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerden 16'sının Yeşil Kuruluş unvanı aldığını bildirdi.
     SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye verdikleri veya verebilecekleri zararların azaltılması ve ortadan kaldırılabilmesi amacıyla 2009 yılı Haziran ayında "Yeşil Havaalanı Projesi" başlatıldığı anımsatıldı. Açıklamada, uygulanmaya başlandığı günden itibaren yoğun ilgi gören proje kapsamında, bu yıl SHGM'ye yapılan başvurularda büyük artış yaşandığı ifade edildi.
     Yapılan incelemeler sonucunda, Antalya Havalimanı'nda Güneş Ekspres Havacılık AŞ, HAVAŞ Havaalanları Yer Hizmetleri AŞ, TGS Yer Hizmetleri AŞ, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ISG İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ, Dalaman Havalimanı'nda ise HAVAŞ Havaalanları Yer Hizmetleri AŞ'nin "Yeşil Kuruluş" unvanı almaya hak kazandığının bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Böylece, Türk sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sahip olduğu Yeşil Kuruluş unvanı 16'ya yükseldi. Proje kapsamındaki gerekliliklere ilişkin 2012 yılı başında yapılan düzenlemeler çerçevesinde Türk sivil havalığındaki yeşil kuruluş sayısında önemli artış olacağı düşünülmektedir."
    
     -Yeşil Havaalanı Projesi-
    
     Yeşil Kuruluş olmak için, tüm atıkları kapsayacak şekilde Atık Yönetim Planı'nı (AYP) oluşturmaları, AYP'nin tehlikeli atıkları kapsayan kısımlarını Valiliklere onaylatmaları, AYP kapsamında, lisanslı taşıyıcı ve bertaraf edici firmalarla sözleşmeleri yapmaları ve tehlikeli atıklar için mali sorumluluk sigortalarını yaptırmaları, atık miktarlarını tespit etmek amacıyla gerekli tertibatı kurmaları, standart geçici depolama alanlarını oluşturma gibi kriterlerin de yerine getirilmesi isteniyor.
     Kuruluşların ayrıca çevre sorumlusuna, işletme bünyesinde oluşan tüm atıkları kapsayacak şekilde gerekli eğitimleri aldıracak ve tüm personelin gerekli eğitimleri alarak çevre konusunda bilinçlendirecek.
     Proje ile canlılar üzerinde olumsuz etki yaratan ve çok sayıda sağlık sorununa yol açan çevresel kirlenmenin oluşmadan önlenebilmesi, çevreye duyarlı havaalanlarının çoğalması ve bu havaalanlarında çevreci stratejilerin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi amaçlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir